Jeśli zawitasz w hotelu Ritz-Carlton w Moskwie i masz na zbyciu 270,000 dolarów, koniecznie daj mi znać jak było.

Najszlachetniejsze wina musujące świata pochodzą z maleńkiego regionu oddalonego ok. 150 km na północny wschód od Paryża – mowa o Szampanii-Ardeny. Już wieki temu ten skrawek francuskiej ziemi obfitował w niezliczone królewskie winnice, gdzie pieczołowicie przeprowadzano skomplikowane procesy fermentacji. W czym tkwi sekret tego regionu? Przede wszystkim rodzaj gleby (kredowa, pełna mikroelementów), która nadaje się idealnie do tego typu uprawy. Mówi się, że w miastach Epernay i Reims produkuje się najlepsze wina w całej Francji, jak nie na świecie. Jeśli już szukasz dobrego szampana, zwracaj uwagę na kolor banderoli – niebieska oznacza, że trzymamy w ręku zagraniczny towar, zielona natomiast mówi nam, że alkohol wyprodukowano lub rozlano w Polsce. Wiesz gdzie możesz kupić najdroższą butelkę szampana na świecie? Jeśli zawitasz w hotelu Ritz-Carlton w Moskwie i masz na zbyciu 270,000 dolarów, koniecznie daj mi znać jak było.

Szampan dla wielu to wciąż luksus, drogi trunek, na który mogą pozwolić sobie tylko zamożni. Oczywiście są tańsze odpowiedniki, dzięki którym nawet ci z mniejszą zawartością gotówki mogą poczuć się jak na paryskich salonach. Co warto wiedzieć i jak nie podawać szampana, aby nie zaliczyć wpadki na bankietach? 

SAVOIR VIVRE

1. Najlepsza temperatura, w której powinniśmy przechowywać szampana to 6-9 C (wówczas smak szampana jest najpełniejszy). Jeśli nie masz piwnicy, lodówka (ale nie zamrażalnik!) powinna w zupełności wystarczyć. Pamiętaj, aby butelkę umieścić w pozycji leżącej i schłodzić ok. trzy godziny przed otwarciem. W temperaturze pokojowej szampan bardzo szybko się ogrzewa. Przyjęło się, by napoczętą butelkę wstawić bezpośrednio do kubełka w połowie wypełnionego lodem i ponownie zakorkować.

2. Gdy otwierasz butelkę, nie rób tego jak na wyścigach Formuły 1 – głośno i efektownie. Co ważne, nie wykręcamy siłowo korka lecz poruszamy butelkę w prawo i lewo, a drugą ręką przytrzymujemy korek by w ten sposób uniknąć wystrzału i rozlania alkoholu. Nalewając szampana do kieliszka należy trzymać palce wzdłuż butelki, kciuk natomiast umieszczamy w zagłębieniu denka.

reklama szkoła językowa nowa1

3. Szampan to wyjątkowy trunek, którego nie podajemy w czymkolwiek, lecz zawsze w wąskich kieliszkach typu flute lub tulipan. Płaskie czarki niestety nie nadają się gdyż szampan traci szybciej delikatne bąbelki i zniewalający aromat. Kieliszek wypełniamy do połowy lub 2/3 wysokości i delektujemy się smakiem, małymi łyczkami. Palce trzymamy za szyjkę kieliszka, aby palcami nie ogrzewać alkoholu.

4. Szampana można serwować rano, w południe a także wieczorem. Ten ekskluzywny król wszystkich win musujących, lubi towarzystwo równie wykwintnych przekąsek takich jak ostrygi, kawior,  frutti di mare a nawet truskawek. (Pół)wytrawny szampan bardzo dobrze współgra z daniami mięsnymi lub serami. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości słodką niespodzianką, zdecydowanie sięgnij po szampana typu „deux.”

Napoleon Bonaparte powiedział „jeśli wygrywasz, zasługujesz na szampana, jeśli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.” Jest w tym wiele racji. Może warto skosztować prawdziwego szampana z wyższej półki i tym samym delektować się sukcesami roku 2013?

You need to login or register to bookmark/favorite this content.