GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

The Notting Hill Carnival

0 1 853

The Notting Hill Carnival, największy festiwal uliczny (street festival) w Europie zapoczątkowany przez społeczność afro-karaibską w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Od 1964 roku londyński karnawał przyciąga (attract) tysiące turystów oraz mieszkańców miasta spragnionych gorących rytmów latino. Niesamowity wachlarz (array) barw, dźwięków i solidarności społecznej sprawia, że w sierpniu (24 i 25) ulice ekskluzywnej dziś dzielnicy Notting Hill przypominają do złudzenia (indistinguishably) brazylijskie Rio de Janeiro.

KARNAWAŁ NOTTING HILL – HISTORIA

Festiwal sięga swymi korzeniami do początku XIX wieku, brytyjskich czasów kolonialnych na terenie Trynidad. Po zniesieniu niewolnictwa (slavery) mieszkańcy tej urokliwej wyspy urządzili paradę z tańcami, śpiewem i kolorową oprawą (setting) tego istotnego wydarzenia w ich życiu. Po II wojnie światowej Wielka Brytania przyznała prawa obywatelskie (civil rights) mieszkańcom kolonii, co przyczyniło się do masowej emigracji głównie do Londynu. W ciągu niespełna dekady liczba czarnoskórych mieszkańców metropolii wzrosła do kilku tysięcy. W latach 50 nasiliły się (escalate) postawy rasistowskie wobec karaibskich przybyszy co mocno zaniepokoiło lokalne władze. W celu integracji społeczności zorganizowano pierwszą imprezę kulturową w magistracie dzielnicy (district) St. Pancras. Od tego momentu The Notting Hill Carnival stał się świętem kultury karaibskiej oraz symbolem walki z dyskryminacją na tle rasowym.

Karnawał trwa dwa dni, podczas których ulice wypełniają barwne korowody (parades) tancerzy i grup muzycznych. To wszystko a nawet więcej dla spragnionych zabawy na najwyższym poziomie. Niedziela to Children’s Day, poniedziałek Adult’s Day, podczas którego nie sposób stać obok gdy gorące rytmy calypso, saco, samby czy mambo pobudzają biodra to tańca. Główną atrakcję festiwalu jest parada Mas w wykonaniu grup z niemal całej Ameryki Łacińskiej i czarnoskórych mieszkańców Londynu. Tancerze pokrywają ciała farbami, które niesamowicie współgrają z (blend in with) cekinowymi kostiumami. Gdy nacieszysz już oko, a żołądek przypomni o swoim istnieniu skuś się (allure) na pikatnego kurczaka jerk lub jamajski kociołek kardamonowy.

The Notting Hill Carnival to obowiązkowy (mandatory) przystanek dla wszystkich miłośników języka i kultury Zjednoczonego Królestwa. Jeśli spędzasz wakacje w Londynie lub mieszkasz tam na stałe zarezerwuj jeden dzień na karaibskie szaleństwo.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE