GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Każda książka skrywa tajemnicę

0 863

Toni Morrison, najwybitniejsza afroamerykańska pisarka naszych czasów, kilka lat temu stała się dla mnie inspiracją do napisania pracy magisterskiej. Przypadek sprawił, iż natrafiłem na jej książki aż w Wielkiej Brytanii. Będąc na wakacjach w Bristolu odwiedziłem typowy angielski antykwariat, który tak bardzo fascynował Asię, Polkę na stale związaną z UK. Kto by przypuszczał, że to miejsce stanie się początkiem mojej pasji.
Wchodząc do sklepu odnosiło się wrażenie, że w powietrzu unosi się swego rodzaju tajemnica, nieco spowiła kurzem. Półki uginały się pod ciężarem ksiąg, których kolorowe okładki cieszyły oko. Po kilku minutach tytuł jednej z książek przykuł moją uwagę – Beloved Toni Morrison. Zamówiłem aromatyczną kawę i wygodnie rozsiadłem się w skórzanym fotelu. Wyznaję zasadę, że książka jest dobra tylko wtedy, gdy jej zawartość na dwóch pierwszych stronach przypadnie mi do gustu. Tę historię kupiłem od razu. Bez namysłu poprosiłem o wszystkie książki Toni Morrison, które w tym czasie znajdowały się na stanie sklepu. Spakowałem je do walizki i na drugi dzień byłem już w Polsce. Pod koniec wakacji zabrałem się za czytanie książek Morrison jedna po drugiej. Sięgnąłem więc po pierwszą z brzegu książkę i nie mogłem uwierzyć w to, co odkryłem. Szybko otworzyłem Google i utwierdziłem się w przekonaniu, że książka, którą trzymam w ręku została opatrzona autentycznym autografem Toni Morrison! Pomyśleć, że przeleciała ocean, zawitała na dłużej w Anglii, aby na końcu znaleźć się na moim regale w Polsce. To był znak i nie myliłem się.

toni-morrison-książki-autorka

Ta niezwykle charyzmatyczna noblistka uwielbiana przez rzesze czytelników na całym świecie jest znana przede wszystkim z wnikliwej analizy ludzkiego życia. Literatura amerykańska byłaby uboższa gdyby nie książki Morrison. Rzadko kiedy ocenia czy komentuje zachowania swoich postaci. Przedstawia obiektywny punkt widzenia i pozostawia czytelnika z jego własnymi przemyśleniami. W swojej twórczości porusza ciężkie doświadczenia jej przodków i przenika umysły tych, którzy zdołali opowiedzieć historię niewolnictwa lub segregacji rasowej. Morrison jest pewnego rodzaju obserwatorem i badaczem ludzkich wspomnień. Dobitnie obnaża mit o amerykańskiej tolerancji poprzez fikcyjne postacie, które stają się wiarygodnym kanałem przekazu prawdy. Ich opowieści łączą się w jedną całość i jak układanka przedstawiają przerażającą wizję przeszłości. W wywiadzie dla The New York Times przyznała, że jej życie nie było usłane różami. “Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy jestem zadowolona z wszystkich zdarzeń. Życie potrafi być okrutne i pewna jego część wyrządziła mi krzywdę. Jestem dumna z jednej trzeciej tego co doświadczyłam, wygodnie mi z pewnym rozdziałem ziemskiej egzystencji, zaś to co pozostało najchętniej bym przerobiła w zupełnie innej formie.

WYWIAD Z TONI MORRISON

Posłuchaj kolejnego wywiadu z Toni Morrison i dowiedz się skąd wzięła się inspiracja do pisania jednych z najlepszych książek na świecie.