GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak rozwijać umiejętności językowe?

1 4 352

Mózg jest jednym z najbardziej zagadkowych narządów w ludzkim ciele. Przeprowadzono już chyba tysiące eksperymentów i badań naukowych, które miały na celu jednoznacznie ocenić możliwości poznawcze człowieka. Nie jest to, jak się okazuje, wcale proste. Czy rozwiązywałeś kiedykolwiek testy IQ mierzące iloraz inteligencji? Wielu psychologów jest zdania, że wyżej wspomniane testy psychometryczne selekcjonują ludzi na lepszych i gorszych, jak również dają nadmiernie uproszczony obraz umiejętności umysłowych każdego z nas.

Amerykański psycholog i neurolog Howard Gardner, w przeciwieństwie do jednowymiarowych testów inteligencji, doszukiwał się różnych typów inteligencji już na początku lat 80. Na podstawie swoich badań, opracował teorię inteligencji wielorakiej, w której rozróżnia:

 1. inteligencję językową (werbalna)
 2. inteligencję matematyczno-logiczną
 3. inteligencję muzyczno-rytmiczną (słuchowa)
 4. inteligencję przestrzenną
 5. inteligencję przyrodniczą
 6. inteligencję duchową (intrapersonalna)
 7. inteligencję społeczną (interpersonalna)
 8. inteligencję kinestetyczną

Gardner doszedł do wniosku, iż powyższe typy inteligencji mogą znajdować się na różnych poziomach rozwoju w zależności od osoby. Każdy z nas jest wyjątkowy i wykorzystuje swój potencjał inaczej. W moim przypadku mam dobrze rozwiniętą inteligencję językową, ale zdolności muzyczno-rytmiczne nie opanowałem na satysfakcjonującym poziomie. Prawdopodobnie z tego powodu nienawidziłem listening’u w szkole średniej i na studiach.

Mam dla Ciebie dobre wieści. Nie jesteś skazany  wyłącznie na IQ dziedziczone za pomocą genów. Howard Gardner udowodnił, że każdy typ inteligencji można ćwiczyć, udoskonalać i pobudzić do działania. Opracowałem dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym będziesz wiedział jak rozwinąć umiejętności językowe. Dziś zajmiemy się wzmocnieniem inteligencji werbalnej.

 • czytaj książki i artykuły w sieci po angielsku,
 • pisz opowiadania, wiersze, pamiętnik lub zajmij się prowadzeniem anglojęzycznego bloga,
 • język powinien być zabawą i ogromną przyjemnością. Co powiesz na scrabble, krzyżówki, zgadywanki, które skutecznie pobudzą szare komórki?
 • rozmawiaj z innymi osobami, które uczą się języka angielskiego. Miałem się nie wygadać przed styczniem, ale uchylę nieco rąbka tajemnicy.
 • wykorzystaj potencjał audiobooków (śledź tekst i słuchaj poprawnej wymowy słów),
 • poszukaj w Internecie zabawne jokes i dziel się nimi ze znajomymi, którzy równie mocno chcą uczyć się języka angielskiego,
 • skorzystaj z techniki wizualizacji i map myśli,
 • pomagaj innym zrozumieć trudne zagadnienia. Tłumaczenie oraz mówienie do grupy ludzi skutecznie rozwija umiejętności językowe.

Masz inne sugestie lub chcesz podzielić się swoją opinią? Pozostaw nam komentarz. To również świetne ćwiczenie na rozwój inteligencji werbalnej.

 • ZwrotyPoAngielsku

  Ja już jestem skołowany. Tyle razy słyszałem, że IQ i inteligencji nie można poprawić, że jest genetyczna. Tutaj coś innego. Czy poprzez ćwiczenie różnych typów inteligencji można podnieść punkty IQ?

Nie przegap kolejnego wpisu - dołącz do nas na Facebook
 
close-link