Mózg jest jednym z najbardziej zagadkowych organów w ciele człowieka. Przeprowadzono już chyba tysiące eksperymentów i badań naukowych, które miały na celu jednoznacznie ocenić możliwości poznawcze człowieka. Nie jest to, jak się okazuje, wcale proste. Czy rozwiązywałeś kiedykolwiek testy IQ mierzące iloraz inteligencji? Wielu psychologów jest zdania, że wyżej wspomniane testy psychometryczne dzielą ludzi na „lepszych i gorszych”, jak również dają nadmiernie uproszczony obraz umiejętności umysłowych każdego z nas.
Amerykański psycholog i neurolog Howard Gardner, w przeciwieństwie do jednowymiarowych testów inteligencji, doszukiwał się różnych typów inteligencji już na początku lat 80. Na podstawie swoich badań, opracował teorię inteligencji wielorakiej, w której to rozróżnia:
- inteligencję językową (werbalna)
- inteligencję matematyczno-logiczną
- inteligencję muzyczno-rytmiczną (słuchowa)
- inteligencję przestrzenną
- inteligencję przyrodniczą
- inteligencję duchową (intrapersonalna)
- inteligencję społeczną (interpersonalna)
- inteligencję kinestetyczną
Gardner doszedł do wniosku, iż powyższe typy inteligencji mogą znajdować się na różnych poziomach rozwoju w zależności od osoby. Każdy z nas jest wyjątkowy i wykorzystuje swój potencjał inaczej. W moim przypadku mam dobrze rozwiniętą inteligencję językową, ale zdolności muzyczno-rytmiczne nie opanowałem na satysfakcjonującym poziomie. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu – odkąd pamiętam – nienawidziłem zadań typu listening comprehension.
Na szczęście, nie jesteśmy skazani wyłącznie na IQ dziedziczone za pomocą genów. Howard Gardner udowodnił, że każdy typ inteligencji można ćwiczyć, udoskonalać i pobudzać do działania. Opracowałem dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym będziesz wiedział jak rozwinąć umiejętności językowe. Dziś zajmiemy się wzmocnieniem inteligencji werbalnej. Twój plan działania może wyglądać następująco:
- czytaj blogi, artykuły i jakże by inaczej książki po angielsku. W naszej księgarni internetowej BookTown.pl znajdziesz jak zawsze różnorodne materiały do nauki w niezwykle atrakcyjnej cenie. Wydania książkowe, które szczególnie polecam, zamieściłem pod tym linkiem,
- pisz opowiadania, wiersze, pamiętnik lub zajmij się prowadzeniem anglojęzycznego bloga,
- proces uczenia się sam w sobie powinien być zabawą. Co powiesz na scrabble, krzyżówki, zgadywanki, wykreślanki, które skutecznie pobudzą szare komórki?
- rozmawiaj z osobami, które także uczą się języka angielskiego. Bierz udział w dyskusjach na forach internetowych lub sprawdź, czy na terenie Twojego miasta działa klub językowy, gdzie porozmawiasz po angielsku w przyjaznej i luźnej atmosferze,
- wykorzystaj potencjał audiobooków – słuchaj poprawnej wymowy słów i zwrotów, następnie czytaj wybrane fragmenty na głos,
- poszukaj w sieci: English jokes, tongue twisters i wymieniaj się materiałami ze znajomymi, którzy równie szybko chcą opanować język angielski,
- skorzystaj z techniki wizualizacji i map myśli,
- pomagaj innym zrozumieć trudne zagadnienia: wyjaśnianie, tworzenie prezentacji oraz mówienie do grupy osób skutecznie rozwija umiejętności językowe. I w tym miejscu odsyłam Cię do techniki Richarda Feynmana.
Jeśli masz inne propozycje lub chcesz podzielić się Twoim ulubionym sposobem przyswajania języka, śmiało pozostaw swój komentarz.
Ja już jestem skołowany. Tyle razy słyszałem, że IQ i inteligencji nie można poprawić, że jest genetyczna. Tutaj coś innego. Czy poprzez ćwiczenie różnych typów inteligencji można podnieść punkty IQ?