GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Travel Idioms – otwórz okno na świat

2 31 410

Witaj w kolejnej lekcji z serii Gettin’ Lingo. Wiem, że dawno już nie nagrywałem nowych odcinków, ale dziś mam dla Was coś naprawdę wyjątkowego. W tej lekcji poznasz nie tylko angielskie idiomy związane z podróżowaniem, ale przede wszystkim dowiesz się dlaczego ekipa Gettin’ English wystąpiła w żołtej ramce National Geographic

WYGRAJ WYCIECZKĘ DO AFRYKI

Wraz z wydawnictwem Nowa Era w ramach konkursu Otwórz Okno Na Świat z przyjemnością ogłaszamy konkurs dla wszystkich nauczycieli języków obcych w Polsce. Do wygrania niezwykła podróż do Imire rezerwatu ochrony dzikiej przyrody w Zimbabwe. Zasady konkursu są bardzo proste:

 • zrób zdjęcie w żółtej ramce,
 • udostępnij fotkę na Facebooku i oznacz @nowaeraangielskiego,
 • zarejestruj się na stronie www.nowaeraangielskiego.pl i nie zapomnij zapoznać się z regulaminem.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Tobie powodzenia. Zaskocz wydawnictwo Nowa Era swoim pomysłem na zdjęcie i zgarnij tę wycieczkę.

ANGIELSKIE IDIOMY ZWIĄZANE Z PODRÓŻOWANIEM

Ale zanim wybierzesz się w podróż po Afryce, zapamiętaj jeszcze kilka przydatnych idiomów związanych z podróżowaniem. Niejednokrotnie usłyszysz je z ust native speakera. Masz to jak w banku.

Przymiotnik itchy, który występuje w poniższym zwrocie oznacza swędzący. Wydaje się, że wszystko nabiera teraz sensu.

 • get itchy feet – nie móc usiedzieć w miejscu
  I always get itchy feet in summer.

Poznałeś już historię mojej znajomej z Australii. Nie opowiedziałem Ci jeszcze o Paulinie, która na co dzień mieszka w Dubaju. Jak to zwykle bywa w zawodzie stewardessy – dziś tu, jutro tam.

 • live out of a suitcase – żyć na walizkach
  Paulina is a flight attendant. That’s why she lives out of a suitcase.

Powie Ci to każdy Grek – najlepszych restauracji nie szukaj w centrum. Będąc na wakacjach na wyspie Zakynthos, natrafiłem na knajpę z prawdziwym greckim jedzeniem, która znajdowała się całkowicie na uboczu. Kto szuka, nie błądzi a przy okazji zje smacznie i do syta.

 • off the beaten track – na uboczu
  I found a cheap Greek restaurant off the beaten track.

Polskie drogi coraz częściej przypominają pole walki. Gdy widzę niecierpliwego lub agresywnego kierowcę, myślę sobie – save the drama for your mama (oszczędź sobie).

 • road rage – agresja na drogach
  A number of accidents in Poland are a result of road rage.

Udział w konkursie Otwórz Okno Na Świat to niezwykła okazja, by wybrać się w miejsce, o którym marzy niejeden globtroter. Nie przegap jej, bo być może to właśnie Ty będziesz przemierzał  dziką Afrykę. 

 • miss the boat – stracić okazję
  You should have bought that house in Africa – you missed the boat.

Gotowy na przygodę? Dorzucam jeszcze film na zachętę! :)

 • hit the road – wyruszyć w drogę
  It’s getting late. It’s time to hit the road.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Agata Pruszyńska mówi

  Fajnie przedstawione idiomy w przykładach i krótkich opisach, co ułatwia zapamiętanie. Jeszcze jeden, obok którego nie mogę przejść obojętnie, to 'be bitten by the travel bug’ :) (pol. połknąć bakcyla podróżowania).

 2. Dominika Bałdys mówi

  dont miss the boat, just hit the road! :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE