GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Matura ustna – opis obrazka

0 249 400

OPIS OBRAZKA I ODPOWIEDŹ NA TRZY PYTANIA

Jak wiemy matura ustna z języka obcego od roku 2012 ma nieco inną formę. W tej sekcji chcemy Cię przygotować do zadania 2, które wymaga od zdającego przede wszystkim zwięzłego przekazu informacji. Czas trwania tej części egzaminu nie powinien przekraczać 4 min. Nauka angielskiego z Gettin’ English umożliwy Ci solidne przygotowanie się do egzaminu. Matura ustna opis obrazka to bułka z masłem!

PRZYGOTUJ SIĘ DO MATURY NA 100%
Nie odkładaj powtórki na ostatni dzwonek. Sprawdź ofertę książek, które pomogą Tobie przygotować się do egzaminu z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.
Zobacz ofertę

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z sekcją Angielski w Obiektywie lub odwiedź naszą stronę na Instagram, gdzie znajdziesz drogi maturzysto interesujące fotografie naszego autorstwa. Każdy obrazek został opatrzony ciekawym słownictwem, które możesz z powodzeniem wykorzystać na maturze. Jako egzaminator maturalny osobiście cieszy mnie gdy zdający stosuje wyszukane słownictwo. Czy nie uważasz więc, że warto poświęcić 5 minut każdego dnia na przeglądanie obrazków i tym samym uczenie się słownictwa metodą skojarzeń? Moim zdaniem jedną z najlepszych technik zapamiętywania. Angielski online z Gettin’ English zmotywuje Cię do ciężkiej ale przyjemnej pracy i zapewni wysoki wynik na maturze ustnej.

Sprawdź również nasze materiały: słownictwo matura 2015, czasy i konstrukcje gramatyczne, gotowe dialogi do wykorzystania.

JAK SKUTECZNIE OPISAĆ OBRAZEK NA MATURZE USTNEJ?

O tym nie możesz zapomnieć! W opisie ilustracji należy uwzględnić:

1. OSOBY (zastanów się kim jest osoba na obrazku. Jeśli ilustracja przedstawia grupę osób postaraj się określić relacje między nimi np. czy są rodziną, współpracownikami itp. Można wymyślić zabawną historyjkę. Egzaminatorzy doceniają kreatywność i ciekawe podejście do interpretacji fotografii),

2. MIEJSCE  (Gdzie znajdują się osoby? Odpowiedz sobie sam na pytanie „Co na to wskazuje?” Podziel się tymi spostrzeżeniami z egzaminatorem),

3. CZYNNOŚCI (postaraj się opisać w miarę dokładnie wykonywaną czynność. Pamiętaj, że niejednokrotnie nietypowe pomysły same nasuwają się na myśl. Zaskocz więc egzaminatora i siebie samego! Co więcej, warto wykorzystać czas gramatyczny Present Continuous.Odśwież sobie jego znajomość na stronie Gettin’ English i wykonaj parę ćwiczeń online. Bądź pewny, że to Ty panujesz nad gramatyką i nie robisz błędów w stresie.)

Zapamiętaj!  Masz tylko 1 minutę aby przekazać wszystkie te informacje. Nie ma czasu na opis ubrań, wyglądu itp. Złota zasada: konkrety, fakty i precyzyjny opis powyższych elementów.

KROK PO KROKU

a) Pierwsze pytanie:

Dotyczy bezpośrednio obrazka. Egzaminator może Cię zapytać o samopoczucie osób znajdujących się na ilustracji (prześledź sekcję uczucia na stronie Gettin’ English) Może również zapytać, dlaczego wykonują daną czynność lub co może wydarzyć się w późniejszym czasie.

Podczas egzaminu zdarza się, że uczeń opisując obrazek odpowiada nieświadomie na pytanie, które znajduje się w arkuszu egzaminatora. W takim przypadku, nauczyciel poinformuje Cię, że taka sytuacja ma miejsce i przejdzie do pytania drugiego.

b) Drugie pytanie:

Pytanie, które usłyszysz w trakcie egzaminu ma na celu poznanie Twojej opinii związanej z tematyką obrazka. Pytanie może dotyczyć Twoich życiowych doświadczeń lub wyrażenie   poglądu na jakąś kwestię.

c) Trzecie pytanie:

W tej części zostaniesz poproszony o zrelacjonowanie pewnego wydarzenia, które miało miejsce w Twoim życiu. Możesz również opowiedzieć o swoim znajomym, który doświadczył danej sytuacji (o ile w pytaniu pada np. słowo „friend”) Decyzja należy do Ciebie. Musisz tylko pamiętać o kilku kwestiach:

 • podaj miejsce zdarzenia,
 • jego czas,
 • przebieg zaistniałej sytuacji,
 • ogólne odczucia.

Często zdarza się, że zdający starają się mówić prawdę o swoim życiu. Problem w tym, że pytania są bardzo różne i uczniowie nie wiedzą co powiedzieć. Skutecznym rozwiązaniem jest użycie wyobraźni! Egzaminatorzy oczekują, że zdający wykaże się nietuzinkowymi pomysłami i poradzi sobie z tak trudnym pytaniem. Pamiętaj! Na tym etapie egzaminu, sprawdza się poprawne użycie czasów przeszłych (np. Past Simple i Past Continuous – znajdziesz je na naszej stronie w sekcji Gramatyka ). Warto więc powtórzyć i utrwalić ich znajomość w praktyce. To w trakcie tego pytania większość zdających popełnia sporo błędów. Bądź czujny i przygotowany.

PRZYKŁADOWE PYTANIA

Zespół Gettin’ English przygotował dla Ciebie przykładowy opis obrazka wraz z przykładowymi odpowiedziami na zadane pytania.

opis-obrazka-matura-ustna-angielski-gettinenglish

Can you describe the picture, please?

The photograph shows a family. I can see a mother, father and children. I think they are probably in the bedroom because the parents are sitting on the bed and they are wearing pyjamas. One of the boys is holding a tray with delicious food. There are glasses of juice with some creals and fruit. I’m not sure but it could be a surprise breakfast. I’m convinced that the child wanted to show his parents that he is big enough to make a meal. Mother and father seem to be very cheerful, proud of him and they are definitely in a good mood.

Why did the child decide to prepare something to eat?

It’s hard to say but it could be a special occasion. Maybe his parents are enjoying a day off work or they don’t have to get up very early at the weekend. The boy and his brother are happy that the whole family can spend free time together.

Do you prefer spending free time with your family or friends? Why?

Well, it depends. I try to spend a lot of leisure time with my parents on weekdays. We eat meals together and talk a lot. But weekends are just for my friends. They are important and being with them gives me a lot of positive energy. I love my family of course but I keep this balance between home and social life.

Tell us about the last time you or one of your friends prepared a meal for someone.

If I remember well there was such a situation a few weeks ago. My grandparents wanted to visit my family at the weekend. I helped my mother to cook something special for that occasion. We spent a few hours in the kitchen but the final result was amazing. My granny and grandpa enjoyed the meal and said a lot of good things about my cooking skills.

PRZYDATNE WYRAŻENIA

 • The photograph shows – ilustracja przedstawia
 • In the foreground / background – na pierwszym planie / w tle
 • On the left / right there is /are – po lewej/prawej stronie jest / są …
 • The picture makes me think of … – Ta ilustracja sprawia, że myślę o …
 • I suppose that … – przypuszczam, że …
 • It seems to me that – wydaje mi się, że …
 • I’m convinced that … – jestem przekonany, że …
 • It’s hard to say but I think … – ciężko powiedzieć ale wydaje mi się, że …
 • Probably / Perhaps it’s … – prawdopodobnie jest to …
 • It may / could be ... – to może być …
 • I’m sure that – jestem pewien, że …
 • The person in the picture can’t be ... – osoba na obrazku nie może być …
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE