GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Ulubione obowiązki domowe

1 22 772

W najnowszej serii Gettin’ Lingo, chcę gorąco zachęcić Cię do intensywnej nauki języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania. W dzisiejszym odcinku poznasz podstawowe słownictwo związane z obowiązkami domowymi. Pojawi się również konstrukcja let’s, która jest często stosowana w codziennej komunikacji. Dzięki powtarzaniu i zdjęciom zapamiętanie materiału nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Z pewnością szybko zauważysz efekty naszej wspólnej pracy.

OBOWIĄZKI DOMOWE

Lubisz sprzątać, prać i gotować? Nawet jeśli za czymś nie przepadasz, to i tak warto poznać angielskie odpowiedniki obowiązków domowych. W naszym filmie pojawią się następujące czynności. Powtarzaj je na głos za lektorem i układaj własne zdania.

clean the house – sprzątać dom
vacuum the carpet – odkurzać dywan
sweep the floor – zamiatać podłogę
dust the furniture – wycierać kurz z mebli
do the ironing – prasować
make the bed – ścielić łóżko
wash the dishes – zmywać naczynia
water the flowers – podlewać kwiaty
feed the cat – nakarmić kota
take out the rubbish – wynosić śmieci

KONSTRUKCJA LET’S

Konstrukcja let’s służy do wyrażania propozycji oraz sugestii np. chodźmy, zróbmy i jest stosowana tylko i wyłącznie w pierwszej osobie liczby mnogiej. Jeśli więc chcesz zachęcić kogoś do wspólnego sprzątania, możesz powiedzieć – Let’s clean the house.

Konstrukcja let’s łączy się z bezokolicznikiem, co w praktyce oznacza, że nie stosujemy to przed czasownikiem głównym. Spójrz na poniższe przykłady i postaraj się ułożyć własne z wykorzystaniem zwrotów, które poznałeś w dzisiejszej wideo lekcji.

Let’s water the flowers
Let’s feed the cat before we go out
Let’s not take out the rubbish now

Więcej dodatkowych informacji na temat let’s znajdziesz w artykule Imperative – tryb rozkazujący w języku angielskim. Jeśli podoba Ci się ta lekcja, to subskrybuj nasz kanał na YouTube, aby nie przegapić kolejnej. Do zobaczenia już wkrótce.

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE