GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Ulubione obowiązki domowe

1 26 598

W najnowszej serii Gettin’ Lingo, chcę gorąco zachęcić Cię do intensywnej nauki języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania. W dzisiejszym odcinku poznasz podstawowe słownictwo związane z obowiązkami domowymi. Pojawi się również konstrukcja let’s, która jest często stosowana w codziennej komunikacji. Dzięki powtarzaniu i zdjęciom zapamiętanie materiału nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Z pewnością szybko zauważysz efekty naszej wspólnej pracy.

OBOWIĄZKI DOMOWE

Lubisz sprzątać, prać i gotować? Nawet jeśli za czymś nie przepadasz, to i tak warto poznać angielskie odpowiedniki obowiązków domowych. W naszym filmie pojawią się następujące czynności. Powtarzaj je na głos za lektorem i układaj własne zdania.

clean the house – sprzątać dom
vacuum the carpet – odkurzać dywan
sweep the floor – zamiatać podłogę
dust the furniture – wycierać kurz z mebli
do the ironing – prasować
make the bed – ścielić łóżko
wash the dishes – zmywać naczynia
water the flowers – podlewać kwiaty
feed the cat – nakarmić kota
take out the rubbish – wynosić śmieci

KONSTRUKCJA LET’S

Konstrukcja let’s służy do wyrażania propozycji oraz sugestii np. chodźmy, zróbmy i jest stosowana tylko i wyłącznie w pierwszej osobie liczby mnogiej. Jeśli więc chcesz zachęcić kogoś do wspólnego sprzątania, możesz powiedzieć – Let’s clean the house.

Konstrukcja let’s łączy się z bezokolicznikiem, co w praktyce oznacza, że nie stosujemy to przed czasownikiem głównym. Spójrz na poniższe przykłady i postaraj się ułożyć własne z wykorzystaniem zwrotów, które poznałeś w dzisiejszej wideo lekcji.

Let’s water the flowers
Let’s feed the cat before we go out
Let’s not take out the rubbish now

Więcej dodatkowych informacji na temat let’s znajdziesz w artykule Imperative – tryb rozkazujący w języku angielskim. Jeśli podoba Ci się ta lekcja, to subskrybuj nasz kanał na YouTube, aby nie przegapić kolejnej. Do zobaczenia już wkrótce.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Kacper mówi

    Bardzo przydatne do nauki języka angielskiego. Polecam :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE