GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Ulubione obowiązki domowe

1 13 185

W najnowszej serii Gettin’ Lingo, chcę gorąco zachęcić Cię do intensywnej nauki języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania. W dzisiejszym odcinku poznasz podstawowe słownictwo związane z obowiązkami domowymi. Pojawi się również konstrukcja let’s, która jest często stosowana w codziennej komunikacji. Dzięki powtarzaniu i zdjęciom zapamiętanie materiału nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Z pewnością szybko zauważysz efekty naszej wspólnej pracy.

OBOWIĄZKI DOMOWE

Lubisz sprzątać, prać i gotować? Nawet jeśli za czymś nie przepadasz, to i tak warto poznać angielskie odpowiedniki obowiązków domowych. W naszym filmie pojawią się następujące czynności. Powtarzaj je na głos za lektorem i układaj własne zdania.

clean the house – sprzątać dom
vacuum the carpet – odkurzać dywan
sweep the floor – zamiatać podłogę
dust the furniture – wycierać kurz z mebli
do the ironing – prasować
make the bed – ścielić łóżko
wash the dishes – zmywać naczynia
water the flowers – podlewać kwiaty
feed the cat – nakarmić kota
take out the rubbish – wynosić śmieci

KONSTRUKCJA LET’S

Konstrukcja let’s służy do wyrażania propozycji oraz sugestii np. chodźmy, zróbmy i jest stosowana tylko i wyłącznie w pierwszej osobie liczby mnogiej. Jeśli więc chcesz zachęcić kogoś do wspólnego sprzątania, możesz powiedzieć – Let’s clean the house.

Konstrukcja let’s łączy się z bezokolicznikiem, co w praktyce oznacza, że nie stosujemy to przed czasownikiem głównym. Spójrz na poniższe przykłady i postaraj się ułożyć własne z wykorzystaniem zwrotów, które poznałeś w dzisiejszej wideo lekcji.

Let’s water the flowers
Let’s feed the cat before we go out
Let’s not take out the rubbish now

Więcej dodatkowych informacji na temat let’s znajdziesz w artykule Imperative – tryb rozkazujący w języku angielskim. Jeśli podoba Ci się ta lekcja, to subskrybuj nasz kanał na YouTube, aby nie przegapić kolejnej. Do zobaczenia już wkrótce.

close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE