GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Tell My Story – interview

1 18 747

Umiejętność rozumienia ze słuchu jest dla wielu osób jedną z najtrudniejszych do opanowania sprawności językowych. Nie powinno to szczególnie dziwić, ponieważ umiejętność ta jest zaniedbywana w naszym systemie edukacyjnym, a niekiedy przez nas samych. Co należy zrobić, aby zmienić podejście do listeningu? Przede wszystkim warto zapewnić sobie dostęp do różnorodnych źródeł mówionego angielskiego. Myślę, że najprostszym i darmowym sposobem rozwijania umiejętności słuchania ze zrozumieniem jest sięgnięcie do popularnego serwisu YouTube, gdzie znalazłem inspirację do stworzenia dzisiejszej lekcji z serii Angielski dla Ucha. Mam nadzieję, że pomysł przypadnie Wam do gustu.

 

TELL MY STORY

Kiedy spotykamy kogoś po raz pierwszy, najczęściej po kilku sekundach, mamy częściowo przemyślany obraz nowo poznanej osoby. Powszechnie wiadomo, że wszyscy oceniają. W większości przypadków patrzymy na innych przez pryzmat dotychczasowych doświadczeń,  kierujemy się stereotypami lub myślimy, że jesteśmy niezwykle przenikliwi. I choć często pierwsze wrażenie faktycznie bywa złudne, odgrywa ono ogromną rolę w kontaktach towarzyskich.

Najlepszym tego przykładem jest randka w ciemno tych dwojga. Zanim obejrzysz nagranie, odpowiedz pisemnie na poniższe pytania.

  1. What is his/ her name?
  2. How old is he/ she?
  3. What does he/ she do?
  4. What is his/ her cultural background?

Na podstawie informacji zawartych w wideo zdecyduj, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.

UCZ SIĘ SŁÓWEK SKUTECZNIE

 

Nie oszukujmy się – samo oglądanie krótkich filmów w sieci nie wystarczy, aby nagle przyspieszyć naukę języka angielskiego. Proces ten jest nieco bardziej złożony i wymaga od nas zaangażowania. Zasada jest bardzo prosta; słuchając jakiegokolwiek nagrania, należy zawsze korzystać z okazji, by poznać praktyczne zwroty w kontekście. Osoby, które powtarzają na głos zdania oraz robią odręczne notatki na podstawie materiałów audiowizualnych, uczą się szybciej i zapamiętują słownictwo na dłużej. Spójrz teraz na listę wyrazów, które pojawiły się w tym nagraniu. Czy pamiętasz, w jakim kontekście zostały one użyte? Włącz wideo jeszcze raz i zapisz pełne zdania.

bartender – barman (AmE)
background – pochodzenie, środowisko
run a company – prowadzić firmę
punch – uderzyć pięścią
pass away – umrzeć, odejść
take over – przejąć (np. biznes)
upbringing – wychowanie
topping – dodatek, górna warstwa (potrawy)
have a sweet tooth – lubić słodycze
mayo – majonez
deal-breaker – cecha niepożądana u potencjalnego partnera
lift weights – podnosić ciężary
go hiking – pójść na pieszą wycieczkę
run in the family – być cechą dziedziczną/ rodzinną
regret – żal
impact – uderzenie, zderzenie
relief – ulga
loss – strata
hang out – spędzać czas
initially – początkowo
well groomed – dobrze ułożony, zadbany
make an assumption – przyjąć założenie
swipe – przesunąć (np. palcem)
likewise – nawzajem, mnie również
Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Roksana mówi

    świetna metoda do ćwiczeń. Fajnie, że dostępne są pytania sprawdzające zrozumienie :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE