GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak stosować konstrukcję – this is the first time?

4 20 002

Angielska konstrukcja this is the first time wydaje się niezwykle prosta. Jak się okazuje, diabeł tkwi w szczegółach. W tym artykule wyjaśnię dlaczego większość osób uczących się języka angielskiego popełnia błąd gramatyczny, o którym nawet nie wiedzą.


ANGIELSKA KONSTRUKCJA THIS IS THE FIRST TIME

Być może nie do końca zdajesz sobie sprawy z tego ile już razy angielska konstrukcja this is the first time przewinęła się w Twoich rozmowach. Jeśli opanowałeś gramatykę na poziomie podstawowym, to najwyższy już czas, abyś wzbogacił praktyczną znajomość angielskiego o nieco bardziej wyszukane struktury.

THIS IS THE FIRST TIME – O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ?

Gdybym zrobił listę aspektów gramatycznych, które sprawiają moim uczniom online najwięcej problemów, konstrukcja this is the first time śmiało uplasowałaby się w czołówce.  Na pierwszy rzut oka this is the first time wygląda naprawdę niewinnie i nic nie wskazywałoby na to, że możemy popełnić jakikolwiek błąd gramatyczny. A jednak…

Zapamiętaj, że po konstrukcji this is the first time nigdy nie stosujemy Present Simple tak, jak zwykliśmy to robić w języku polskim! Należy zastosować czas Present Perfect. Zaskoczony?

This is the first time I am in London (źle)
This is the first time I have been to London. (dobrze)
(Pierwszy raz jestem w Londynie)

Oprócz zaimka this możesz także zastosować it i that. Jeśli daną czynność wykonałeś wielokrotnie, wystarczy wymienić liczebnik porządkowy first. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić słówko time na zupełnie inny rzeczownik. Przeanalizuj poniższe przykłady:


  • This is the third time I’ve been here.
  • It’s the second time she has fallen in love this month.
  • That’s the sixth time you have asked me the same question.
  • This is the third job he has had this year.

Analogicznie można zastosować powyższą konstrukcję w odniesieniu do czasu przeszłego. W tym wypadku stosujemy czas zaprzeszły Past Perfect. Jak to wygląda w praktyce?


  • That was the first time I had driven a car.
  • It was one of the worst meals we had ever eaten.
  • That was the third time they had travelled by sea.

THIS IS THE LAST TIME – KTÓRY CZAS GRAMATYCZNY WYBRAĆ?

Nie zapominajmy, że w języku angielskim możesz spotkać się ze zdaniem – this is the last time. Na szczęście w tym przypadku mamy pełen wachlarz możliwości. W zdaniach typu this is the last time pojawiają się najczęściej czasy gramatyczne: Present Simple, Present Continuous, jak również czasy przyszłe np. Future Simple.


  • This is the last time I pay for you.
  • This is the last time I am talking about elections.
  • This is the last time they will see each other.

Jak sam widzisz angielska konstrukcja this is the first/ last time rządzi się swoimi prawami. Postaraj się zapamiętać powyższe zależności i stosować je w codziennych rozmowach w pracy, szkole lub wśród anglojęzycznych znajomych. Jeśli dzisiejszy artykuł gramatyczny przypadł Ci do gustu, podziel się nim w mediach społecznościowych. Thanks!

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE