GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Try Something New! 30-dniowe wyzwanie Gettin’ English

7 22 452

Rozumienie ze słuchu jest nam potrzebne w niezliczonej liczbie sytuacji życia codziennego. Nauka języka angielskiego oparta wyłącznie na wkuwaniu słówek i gramatyki do pewnego momentu to zdecydowanie za mało. To jak wsiąść do samochodu na rezerwie – daleko nie zajedziesz. Z tego artykułu dowiesz się czego słuchać, by odnieść znaczne korzyści językowe. Tradycyjnie nie zabraknie przydatnych zadań dla ucha – słuchania na poziomie B1 i słówek.

Rozumienie ze słuchu jest niezwykle istotną umiejętnością językową i co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. Słuchanie ma bezpośredni wpływ na umiejętność mówienia. Dobry słuchacz zdecydowanie lepiej radzi sobie z przekazem werbalnym, ponieważ swoje wypowiedzi buduje na wzorcach, które nabył słuchając naturalnej mowy rodzimych użytkowników języka angielskiego. 

JAK POPRAWIĆ UMIEJĘTNOŚĆ SŁUCHANIA PO ANGIELSKU?

Ciekawa wypowiedź lub przydatna informacja same niejako przykuwają naszą uwagę i właśnie od tego należy rozpocząć swoją przygodę ze słuchaniem. Słuchać można właściwie wszystkiego, ale nie wszystko przyniesie pożądane efekty. Bardzo często fani Gettin’ English pytają mnie, czego słuchać w wolnej chwili, aby przyśpieszyć proces nauki języka angielskiego. Niestety nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi… To Ty sam najlepiej wiesz jakiego rodzaju materiały trafiają w Twój gust.

Jeśli uważasz, że wyreżyserowane nagrania z podręcznika nie wnoszą wartości dodanej, sięgnij po inne narzędzia edukacyjne. Być może będą to seriale anglojęzyczne, radio internetowe, ciekawy kanał na YouTube lub utwory muzyczne. W sieci znajdziesz sporo darmowych materiałów do słuchania. Czasem warto poznać inne alternatywy, aby wrócić na właściwy tor i znów czerpać przyjemność z nauki języka. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu przygotowanie listy zainteresowań. Zadania ukierunkowane na określoną tematykę sprawią, że będziesz bardziej zaangażowany i zmotywowany do działania. Połączywszy przyjemne z pożytecznym, opanujesz słownictwo oraz elementarne zwroty zdecydowanie szybciej, a tym samym z łatwością nawiążesz ciekawą rozmowę z osobą, która podziela Twoje pasje.

TED & STORYCORPS – TWOI PRZYJACIELE

Konferencji TED chyba nie trzeba szczególnie reklamować. Przedstawiciele świata nauki, kultury oraz biznesu dzielą się swoją wiedzą z widzami na całym świecie w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Oglądając wystąpienia znakomitych prelegentów poznajemy język angielski, poszerzamy horyzonty i mądrze spędzamy wolny czas. Mocną stroną TED są napisy i pełna transkrypcja w języku angielskim. Pozwalają nam one sprawdzić wszelkie zawiłości wypowiedzi, których nie mogliśmy wyłapać za pierwszym razem.

Dodatkowym walorem edukacyjnym są krótkie lekcje TED-Ed, które obejmują szeroką tematykę – począwszy od psychologii, literatury, zdrowia, aż po zagadnienia związane z technologią. Narzędzie zostało stworzone z myślą o nauczycielach, którzy wykorzystują nowoczesne metody dydaktyczne w pracy z uczniami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z tych dobrodziejstw w zaciszu własnego domu lub w drodze do pracy.

Czy słyszałeś kiedykolwiek o amerykańskim projekcie StoryCorps? Jeśli nie, to szkoda! Jest to największe archiwum nagrań ludzkich głosów, a właściwie opowieści z życia przeciętnych obywateli. Niezależnie od wieku, wykształcenia, koloru skóry czy przekonań politycznych, każdy może pozostawić swoją opowieść dla przyszłych pokoleń w specjalnych placówkach StoryCorps rozsianych po całej Ameryce. Na oficjalnej stronie internetowej StoryCorps znajdziesz znakomity wybór nagrań, które mogą posłużyć Ci do nauki języka angielskiego. Jeśli jesteś na poziomie B2/ C1 to spokojnie poradzisz sobie z nagraniami. Swoich sił mogą oczywiście spróbować osoby na niższym poziomie, ale może to stanowić nie lada wyzwanie.

TRY SOMETHING NEW

Kilka tygodni temu natrafiłem na ciekawą prezentację TED. Matt Cutts zachęca w niej do robienia czegoś nowego przez 30 dni. Co ja się tu będę rozpisywał. Obejrzyj już teraz nagranie, rozwiąż test na słuchanie na poziomie B1 i poznaj nowe słówka. Nie uciekaj od razu, gdyż czeka na Ciebie jeszcze wyzwanie językowe.

be stuck in a rut – popaść w rutynę
follow in somebody’s footsteps – iść w czyjeś ślady
turn out – okazać się
simple – prosty
substract – odejmować
fly by – szybko mijać (o czasie)
memorable – zapadający w pamięć
notice – zauważyć
dwell – (tu) przebywać
end up doing – skończyć robiąc coś
figure out – zrozumieć
from scratch – od zera
stick to – trzymać się czegoś
give it a shot – spróbować czegoś

30-DNIOWE WYZWANIE GETTIN’ ENGLISH

Nauka języka angielskiego to bardzo często droga pełna wzlotów i upadków. Jak to w życiu zwykle bywa, nie jest lekko. Mam nadzieję, że dzisiejszy film zmotywuje Cię jednak do podjęcia 30-dniowego wyzwania językowego. Wystarczy, że każdego dnia poświęcisz co najmniej pół godziny na naukę dowolnego zagadnienia (czytanie, słuchanie, gramatyka, słownictwo). Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo materiałów do samodzielnej nauki. Możesz również skorzystać z profesjonalnych ebooków od Gettin’ English, dzięki którym szybciej przyswoisz język angielski. Po 30 dniach poczujesz się pewniej i będziesz dumny z postępów!

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz dołączyć do wyzwania językowego. Napisz w komentarzu:

 • kiedy zaczynasz,
 • ile czasu poświecisz na codzienną naukę,
 • na czym szczególnie Ci zależy,
 • oraz informuj mnie na bieżąco o swoich postępach.

Trzymam mocno kciuki! Wiem, że dasz radę. Wystarczy tylko spróbować.

Może ci się spodobać również
7 Komentarze
 1. Agnieszka Treffon mówi

  hej! Dziś, tak naprawdę przypadkowo natknęłam się na tę platformę. Jestem zafascynowana. Zaczęłam też dziś, bo dlaczego nie. Najbardziej zależy mi na tym by osłuchać się z językiem, by zdobyć umiejętność lepszego i łatwiejszego posługiwania się angielskim. Chciałabym również popełniać mniej błędów gramatycznych i udoskonalić zasób słownictwa. Ta strona to to, czego mi potrzeba. :D

 2. Karolina G mówi

  Hej, od kilku dni siedzę po 3-4 godziny i staram się przypomnieć to co już zapomniałam, nauczyć się czegoś nowego i osłuchać z językiem. :) Myślę, że po tych kilku dniach już jest znaczenie lepiej więc oby tak dalej ;)

  1. GettinEnglish mówi

   Brawo Karolina :) Systematyczność i wyznaczanie konkretnych celów bardzo pomaga. Zobaczysz sama po miesiącu, że Twoja znajomość języka angielskiego wyraźnie się poprawi. Fingers crossed! :)

 3. Magdalena Gąska mówi

  Zaczęłam od wczoraj, postanowiłam uczyć się chociaż 5 słów dziennie – nawet zrobiłam fiszki – i pół godziny dziennie się ogólnie będę uczyć :)

  1. GettinEnglish mówi

   Super Magdalena <3 Życzę wytrwałości, motywacji i szybkiego progresu :)

 4. Kursantka gettinenglish mówi

  Cześć. Zaczynam dziś, choć uczę się angielskiego nieco dłużej :) codziennie poświęcę 2 godziny efektywnej nauki-słuchanie podcastów, czytanie artykułów czy książek po angielsku. Zależy mi na płynniejszym porozumiewaniu się po angielsku, znam słówka, dużo rozumiem, ale jak przychodzi co do czego jest problem. Zatem do dzieła. :)

  1. GettinEnglish mówi

   Bardzo się cieszę i trzymam mocno kciuki za Twój sukces językowy :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE