GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Be going to have to – o co chodzi?

2 15 694

Każdy, kto uczy się angielskiego wie, że pod względem konstrukcji i czasów gramatycznych język ten ma do zaoferowania bogaty wachlarz możliwości. Oczywiście, jedni narzekają na niezrozumiałe wyjątki, drudzy usilnie starają się ogarnąć cały ten galimatias, podczas gdy reszta osób podejrzewam, że już dawno straciła nadzieję i odpuściła sobie naukę. W dzisiejszym wpisie na prośbę jednej z czytelniczek, pragnę pokrótce omówić aspekt gramatyczny, który – nie wiedząc czemu – jest raczej pomijany w szkole, a mianowicie be going to have to.

BE GOING TO HAVE TO – A CO TO TAKIEGO?

Istnieje wiele sposobów wyrażania przyszłości w języku angielskim, o których pisałem wcześniej na Gettin’ English. Jeżeli podstawowe czasy przyszłe nie wzbudzają w Tobie językowej namiętności, jesteś gotowy by przejść na wyższy poziom wtajemniczenia. Podejrzewam, że zacierasz teraz ręce niczym chytra baba z Radomia, iż w końcu upolujesz wyszukany, gramatyczny kąsek, którym pochwalisz się wśród swoich znajomych. Niestety, muszę Cię rozczarować… Choć w podręcznikach do nauki angielskiego o tym zazwyczaj nie ma mowy, to konstrukcja be going to have to funkcjonuje w codziennym języku i nie jest abstrakcyjnym pojęciem. I jak to z gramatyką zwykle bywa, wszystko zależy od kontekstu. Proponuję więc zacząć od kilku przykładów:

 • I’m afraid you’re going to have to pay for excess luggage.
 • Sir, I’m going to have to ask you to come with me.
 • Am I going to have to tell a lie?
 • He’s going to have to suspend her from school for a week.
 • Sit down, please. We’re going to have to ask you a few questions.

Mam nadzieję, że w powyższych wypowiedziach dostrzegasz już jakąś zależność. Najprościej mówiąc, nasze słowa mogą spotkać się z niechęcią naszego rozmówcy, gdyż ten „będzie musiał” wykonać pewną czynność i najprawdopodobniej nie pozostawiono mu wyboru. Trudno się dziwić – nikt nie lubi, gdy mu się mówi, co ma robić. I co Ty na to, ha? Nie taki diabeł straszny, jak go malują.

 


Jeśli czujesz, że dopada Cię znużenie językowe i nie widzisz dalszych postępów w nauce angielskiego, to mam na to sposób. Pobierz moje e-booki Gettin’ Lingo C1 oraz Grammar Practice B2-C1, w których znajdziesz cały szereg ciekawych ćwiczeń na poziomie zaawansowanym. Zmotywuj się na nowo i opanuj wiedzę, która przyda Ci się w życiu.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Renata Chudzicka mówi

  <3

  1. GettinEnglish mówi

   Yeah, love you back :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE