Specjaliści nie mają wątpliwości, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 negatywnie wpłynie na aktywność gospodarczą. Już wiesz, że w najbliższym czasie otrzymasz wypowiedzenie? A może dopiero wkraczasz na rynek pracy? To doskonały moment, aby podnieść swoje kwalifikacje, poprawiając swoją znajomość angielskiego. W dzisiejszym wpisie podpowiadam, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z Gettin’ English!
Jak koronawirus zmieni rynek pracy?
Pierwsze efekty koronawirusa są widoczne już dziś – zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy tną koszty i rozważają ograniczenie zatrudnienia. Dla pracowników oznacza to konieczność podnoszenia swoich kwalifikacji, aby utrzymać lub znaleźć dobrze płatną posadę. Jedną z umiejętności, na którą pracodawcy zwracają szczególną uwagę od wielu lat, jest znajomość języka angielskiego. Spójrzmy prawdzie w oczy: brak bariery komunikacyjnej pozwala skutecznie walczyć o posadę zarówno w polskich, jak i międzynarodowych przedsiębiorstwach. Kluczem do zainteresowania pracodawcy swoją kandydaturą jest nie tylko perfekcyjnie przygotowane CV, ale również zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej jako specjalista. W przypadku firm z branży HR, finansowej, IT czy logistycznej najczęściej odbywa się ona właśnie w języku angielskim.
Określ swój poziom biegłości językowej przed rozmową rekrutacyjną
Wielu pracowników przystępujących do stworzenia lub odświeżenia CV napotyka na ten sam problem – nie potrafią oni obiektywnie określić poziomu swojej znajomości języka angielskiego według skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Tymczasem dla pracodawcy ta informacja może być kluczowa. Jak ustalić swój poziom angielskiego?
Pomoże Ci w tym nasz internetowy Placement Test A1-C1 – test poziomujący z języka angielskiego, który rozwiązało już ponad pół miliona osób! Test składa się ze 100 pytań. Dotyczą one zarówno angielskiej gramatyki, jak i słownictwa. W podanym wyżej linku znajdziesz także bonusowy e-book – słownik frekwencyjny, za pomocą którego użytkownicy Gettin’ English mogą sprawdzić swój zasób leksykalny. Jest to zatem szybki i kompleksowy sposób, aby zweryfikować swój poziom angielskiego na własną rękę. Jeśli chcesz dodatkowo sprawdzić, jak radzisz sobie ze słownictwem biznesowym, skorzystaj z bezpłatnego testu online tutaj.
Sprawdzenie poziomu znajomości języka angielskiego jest też niezbędne, aby dalej pracować nad swoimi umiejętnościami. Dzięki tej wiedzy łatwiej nam rozwijać swoje zainteresowania, wybrać kurs językowy czy dobrać odpowiednie materiały do nauki angielskiego do obecnego poziomu zaawansowania.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Określenie stopnia znajomości języka angielskiego na podstawie wspomnianego wyżej testu ułatwia stworzenie CV. Dokumenty aplikacyjne to jednak tylko pierwszy krok do otrzymania posady – o angażu często decyduje rozmowa kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować, aby wywrzeć pozytywne wrażenie? Kolejnym krokiem jest odświeżenie swojego zasobu słownictwa związanego z rekrutacją. Spójrz na krótką listę przydatnych wyrażeń, które pochodzą z e-booka rozmowa o pracę – angielskie słownictwo i zwroty:
closing date – ostateczny termin (np. składania podań)
credentials – referencje
educational background – wykształcenie
entry-level job – praca dla początkujących (niewymagająca doświadczenia w zawodzie)
fill a post – obsadzić stanowisko
full-time job – praca na pełny etat
gain experience – zdobyć doświadczenie
get promoted – dostać awans
give one’s notice – wręczyć swoje wypowiedzenie
match the requirements – spełniać wymagania
onboarding – proces adaptacyjny pracownika
opening/ vacancy – wolna posada
quit one’s job – rzucić pracę
recruitment process – proces rekrutacji
salary range – widełki płacowe
send in an application – wysłać podanie o pracę
seniority – staż pracy
shortlist – końcowa lista kandydatów
stipulate responsibilities – określać obowiązki (np. w umowie)
submission of applications – zgłoszenie wniosków
transferable skills – umiejętności zbywalne
upskill – podnieść kwalifikacje
work experience – doświadczenie zawodowe
work overtime – robić nadgodziny
work permit – pozwolenie na pracę
turn down the job offer – odrzucić ofertę pracy
Za równie ważne można uznać przygotowanie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się na rozmowach kwalifikacyjnych pytania. Mogą one dotyczyć m.in. motywacji podjęcia zatrudnienia, wykształcenia, dotychczasowej ścieżki rozwoju zawodowego czy oczekiwanego wynagrodzenia. Aby ułatwić Ci to zadanie, stworzyliśmy różnorodne e-booki biznesowe. Kliknij baner, aby dowiedzieć się więcej i pobrać próbki materiałów do nauki Business English.
Rozmowa o pracę po angielsku a pomoc specjalistów
Kłopot z przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku może polegać również na braku w najbliższym otoczeniu osoby, z którą można byłoby porozmawiać w tym języku. Co wówczas? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy lektora ze szkoły języków obcych Gettin’ English, który profesjonalnie pomoże przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych odbywa się zarówno telefonicznie, jak i przez Skype’a. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej szkoły języków obcych Gettin’ English.