GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Czasownik remember – o czym należy pamiętać?

0 21 416

Język angielski jest językiem wyjątkowym. Dziś wprowadzimy Was w równie niezwykły świat tzw. verb patters, a dokładnie mówiąc czasownika remember. Zastanowimy się kiedy można stosować formę gerund/ infinitive i z czym to się je.


CZASOWNIK REMEMBER – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Zazwyczaj w języku angielskim jest tak, że gdzie nie spojrzeć, tam zawsze znajdzie się jakiś wyjątek i odstępstwo od reguły. Dziś nie będę czarował – czasownik remember rządzi się swoimi prawami. Sprawdzimy, dlaczego Anglicy wpadli na tak genialny pomysł, aby uszczęśliwić nas na siłę oddając do dyspozycji najlepsze perełki językowe – gerund/ infinitive. W tym artykule, przeanalizujemy na skroś czasownik remember z gramatycznego punktu widzenia.

REMEMBER TO DO – BEZOKOLICZNIK

Najczęściej czasownik remember łączy się z bezokolicznikiem (infinitive). W tym przypadku remember to do oznacza pamiętać, aby coś zrobić. Jeśli masz słabą pamięć, lub jak to mówią Anglicy – have a memory like a sieve, przygotuj listę zadań do zrobienia  tzw. to-do list. Zwróć uwagę, że tu również stosujemy bezokolicznik. Myślę, że teraz łatwiej zapamiętasz tę zależność. Kilka praktycznych przykładów:


Do you remember to send this letter today?
Czy pamiętasz o tym, że masz wysłać ten list jeszcze dziś?
Please remember to feed the cat before you leave the house.
Pamiętaj proszę, by nakarmić kota zanim wyjdziesz z domu.
Remember to call me as soon as you arrive.
Pamiętaj, żeby do mnie zadzwonić, gdy już tam dotrzesz.

REMEMBER DOING – FORMA GERUND

Na sam koniec pozostaje nam najciekawsze połączenie – remember doing. Mówiąc najprościej, dowolne zdanie z remember + gerund rozumiemy jako pamiętać, że coś się zrobiło w przeszłości. Napiszę to raz jeszcze bardzo wyraźnie: PRZESZŁOŚCI.  Przeanalizuj poniższe przykłady:


Do you remember watching Home Alone for the first time?
Czy pamiętasz, jak oglądałeś Kevin sam w domu po raz pierwszy?
I remember meeting her at the party.
Pamiętam, że spotkałem ją na imprezie.
I remember John telling us a funny story.
Pamiętam, jak John opowiedział nam zabawną historię.

infinitive-and-gerund-angielski-cwiczeniaWięcej praktycznych ćwiczeń związanych z angielskim bezokolicznikiem i formą gerund znajdziesz w naszym bestsellerowym e-booku. Dowiesz się m.in. kiedy stosować czasowniki percepcji z to/ ing oraz przećwiczysz inne wyjątki z forget, regret, stop, try oraz need. Pobierz już teraz i zacznij rozumieć angielską gramatykę.

Zajrzyj do środka

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE