Właśnie założyłeś nową firmę albo jesteś na etapie rozwijania swojej dotychczasowej działalności. To, czego najbardziej potrzebujesz w tej chwili, to znajomości. Jak jednak nawiązać kontakt z osobą, którą widzisz pierwszy raz w życiu, a dodatkowo dzieli Was bariera językowa? W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci small talk. Mała, niezobowiązująca pogawędka przydaje się nie tylko w towarzyskich konwersacjach, ale także w pracy i biznesie. Obecnie, gdy świat stał się globalną wioską, takie rozmowy coraz częściej przeprowadza się po angielsku. Dowiedz się, jakich zasad powinieneś przy tym przestrzegać.
Wszystko, co musisz wiedzieć o biznesowym small talk…
Kontakt z innymi ludźmi wpisany jest w rzeczywistość każdego człowieka. Niezależnie od tego, czy poruszasz się wyłącznie na płaszczyźnie prywatnej, czy zawodowej, wcześniej czy później musi pojawić się konieczność nawiązania relacji z różnymi osobami. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się small talk, rozumiany na ogół jako luźna wymiana zdań na niezobowiązujące tematy stanowiąca wstęp do późniejszego omówienia zasadniczych spraw służbowych. Wydaje Ci się, że taka pogawędka nie ma sensu, zwłaszcza, gdy jest prowadzona w czasie konferencji, bankietów i spotkań biznesowych? To błąd. Korzyści z uczestnictwa w tego typu konwersacji są nie do przecenienia.
Przede wszystkim small talk pozwoli Ci lepiej poznać rozmówcę. Lekka rozmowa na neutralne tematy zwykle nie generuje konfliktów, nie ma zatem niebezpieczeństwa, że już pierwszego dnia zrazisz do siebie potencjalnego partnera biznesowego. Jednocześnie umożliwi Ci ona zaprezentowanie się kontrahentowi od jak najlepszej strony, budując w jego świadomości wizerunek osoby otwartej i pewnej siebie. Small talk wprowadzi Ciebie i Twojego rozmówcę w dobry nastrój. Będzie to dla Ciebie także wspaniałe ćwiczenie językowe, zwłaszcza jeśli wciąż jesteś jeszcze na etapie nauki języka angielskiego i przyswajania sobie nowych słów.
Warto potraktować biznesowy small talk również jako lekcję uważnego słuchania. Pamiętaj o tym, że lekka konwersacja powinna być rzeczywiście lekka i przyjemna dla rozmówców. Wystrzegaj się poruszania kontrowersyjnych tematów dotyczących np. religii, poglądów politycznych, zdrowia albo zarobków. Z drugiej strony tematyka takiej pogawędki nie musi kręcić się wcale wokół pogody. Możesz na przykład zapytać o ulubioną książkę rozmówcy, jakie kraje zwiedził podczas podróży albo jakie filmy i seriale ogląda. Opcji rozpoczęcia rozmowy z nieznajomym jest naprawdę wiele.
Jak dobrze przygotować się do rozmowy?
W sferze biznesowej nawet nieformalna rozmowa na neutralne tematy musi być starannie przygotowana, od niej bowiem zależy pierwsze wrażenie, jakie wywrzesz na rozmówcy. Pewności siebie doda Ci opracowany wcześniej opis firmy oraz piastowanego przez Ciebie stanowiska. Koniecznie sporządź sobie na własny użytek minisłownik wyrazów oraz zwrotów używanych przy rozmowie na różne tematy. Takie zestawienia słówek najlepiej jest umieścić w głowie lub ewentualnie w telefonie, wykorzystując do tego celu aplikację Google Keep.
Rozumiesz obcy język, ale boisz się samodzielnie formułować w nim myśli? W takiej sytuacji warto przyswoić sobie biznesowe zwroty konwersacyjne w języku angielskim. Naucz się najbardziej przydatnych zwrotów oraz początków zdań. Zwróć uwagę zwłaszcza na te, które zawiera nasz e-book Small Talk w pracy i biznesie dla osób na poziomie średnio zaawansowanym.
Oto kilka przykładów:
Did you enjoy the …? – Czy podobał ci się …?
As far as I know … – O ile mi wiadomo
What I mean is that …? – Chodzi mi o to, że …
What do you think of …? – Co myślisz o …?
Could I ask you to …? – Czy mogę prosić cię o …?
Have you seen … yet? – Czy widziałeś już …?
I bet you … – Założę się, że ty …
Are you keen on … – Czy jesteś entuzjastą …?
How long does it take to …? – Jak długo trwa …?
I’m waiting for a chance to … – Czekam na okazję, żeby
I was planning to …, but it turned out that … – Planowałem …, ale okazało się, że …
Does it suit you to …? – Czy pasuje ci …?
Do you happen to know …? – Czy wiesz / znasz przypadkiem …?
I can assure you that … – Mogę cię zapewnić, że …
Believe it or not, … – Uwierz lub nie …
If I’m not mistaken … – O ile się nie mylę …
I wish I could … – Chciałbym …
There’s no need to … – Nie ma potrzeby …
Are you familiar with …? – Czy znasz się na …?
When it comes to … – Jeśli chodzi o … –
I’m concerned that … – Martwię się, że …
I’m looking forward to … – Nie mogę doczekać się …
Podtrzymywanie niezobowiązującej pogawędki
Aby podtrzymać luźną konwersację, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Musisz przede wszystkim słuchać uważnie rozmówcy, okazując autentyczne zainteresowanie tym, co mówi. Co jakiś czas zadawaj pytanie otwarte, które będzie skłaniać Twojego rozmówcę do kontynuowania poruszonego tematu. Koniecznie utrzymuj kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą, odłóż telefon i skup się tylko na nim. Daj mu odczuć, że jest on dla Ciebie rzeczywiście ważny.
W dobrym tonie będzie poproszenie rozmówcy o rekomendacje np. najlepszych biznesowych publikacji albo najbardziej atrakcyjnych zakątków świata. Chcesz zaprezentować się rozmówcy jako osoba zorientowana w aktualnie obowiązujących trendach? Poinformuj osobę, z którą rozmawiasz o tym, że np. przeczytałeś artykuł na dany temat w Forbes i poproś ją o wyrażenie jej opinii w danej sprawie. Możesz także wyrazić własne zdanie, unikając jednak krytykowania cudzych poglądów. Szacunek i uprzejmość to fundamenty każdej rozmowy, zwłaszcza biznesowej.
Pamiętaj, że trening czyni mistrza. Im częściej będziesz brał udział w small talk, tym mniej trudności będzie Ci sprawiało prowadzenie lekkich pogawędek po angielsku w pracy i na spotkaniach służbowych. A zatem do dzieła!