Istotną częścią przyswajania sobie obcej mowy jest aktywna nauka słownictwa. Stanowi ona fundament późniejszego porozumienia z obcokrajowcami w ich ojczystym języku. Angielskie słówka do nauki warto jednak przyswajać według ściśle określonego planu. Chaotyczne i nieprzemyślane uczenie się przypadkowych wyrazów mija się zasadniczo z celem. Znacznie lepsze efekty przynosi nauka w oparciu o angielskie słownictwo pogrupowane tematycznie. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje oraz jakie kroki należy podjąć, aby wspomóc szybkie zapamiętywanie słówek.
Mniej znaczy więcej i lepiej
Nadmierna ilość materiału do przyswojenia nie sprzyja nauce. Wręcz przeciwnie – jak wskazuje Barry Schwartz w swoim wystąpieniu zatytułowanym The Paradox of Choice, duża liczba opcji do wyboru zniechęca do działania i potęguje wrażenie zagubienia w gąszczu różnorodnych informacji. W nauce języka obcego liczy się minimalizm. Jak zatem uczyć się słownictwa?
Przyswajany materiał najlepiej podzielić na określone partie tematyczne i przyporządkować do niego bazę słów, które mogą okazać się przydatne w rozmowie (np. pieniądze, zakupy i wyprzedaże, zdrowy tryb życia lub ekologia). Poszukaj ich w internecie, repetytoriach leksykalnych lub skorzystaj z gotowych opracowań. Przyswajając angielskie słownictwo tematyczne, zwróć także uwagę na najpopularniejsze idiomy i phrasal verbs, które zastosujesz w większości sytuacji komunikacyjnych. Zgodnie z zasadą Pareto, 20% słów i związków frazeologicznych wystarczy do nawiązania porozumienia z obcokrajowcami w 80% przypadków. Pokażę Ci to na przykładzie słownictwa z zakresu: pieniądze, finanse i oszczędzanie. Przejrzyj wszystkie fiszki i zastanów się, czy potrafisz przetłumaczyć poniższe wyrażenia na język angielski. Następnie odwróć fiszki i sprawdź poprawne odpowiedzi.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że regularna nauka w blokach tematycznych pozwala na dostrzeżenie postępów w całym procesie i stanowi także motywację do dalszego działania. Znakomite efekty przynosi również wyznaczenie ram czasowych nauki. Warto poświęcać na naukę i powtórki choćby kilka minut każdego dnia (np. codzienna 10-minutowa lekcja przez miesiąc). Przy wykonywaniu ćwiczeń językowych – jak przy wszystkich rodzajach ćwiczeń – najważniejsza jest systematyczność.
Kontekst, zabawa i wyzwanie
Trening zdolności językowych będzie skuteczniejszy, jeśli dostarczysz swojemu mózgowi okazji do skojarzenia pewnych wyrażeń ze sobą. Synchronizacja obu półkul mózgowych sprzyja osiąganiu lepszych efektów nauczania. Bezmyślne „wkuwanie” angielskich słówek wyrwanych z kontekstu jest pozbawione sensu. Trzeba mieć świadomość, że poszczególne wyrazy „żyją” jedynie w połączeniu z innymi słowami. Ludzie myślą i mówią całymi zdaniami.
Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak wzbogacić znajomość słownictwa angielskiego, powinieneś sięgnąć po różnorodny zestaw ćwiczeń leksykalnych. Znajdziesz je w moim e-booku Money & Saving. To warta nabycia publikacja, w której słownik leksykalny wzbogacono dodatkowo o ciekawe dyktanda, quizy, parafrazy, wykreślanki itp. Przy jego pomocy możesz także na bieżąco powtarzać materiał. To naprawdę skuteczne narzędzie do nauki słownictwa. Kliknij baner, aby pobrać próbkę materiału.
Aktywna nauka angielskiego słownictwa
Wiemy, że bogate słownictwo uporządkowane według tematów to klucz do przyswojenia sobie tajników języka obcego. Poza specjalnie przygotowanymi ćwiczeniami leksykalnymi warto na bieżąco zapoznawać się z autentycznymi obcojęzycznymi materiałami (np. artykułami, filmami). Warto je również dobierać tematycznie, aby otaczać się językiem. Łączenie słuchania, czytania i pisania w języku angielskim sprzyja przyswajaniu sobie obcej mowy. Im bogatszy kontekst językowy, tym szybciej uczysz się słówek.
Jednak najważniejsze w procesie nauczania okazuje się stworzenie sobie okazji do komunikacji z cudzoziemcami. Jeśli nie masz kompana do rozmów, możesz wyobrazić sobie, że wygłaszasz prezentację na konkretny temat, np. czy da się zarobić na wirtualnych walutach. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów nauki słownictwa i mówienia, który stosują znani poligloci. Żeby nauczyć się mówić i zacząć stosować nowe wyrażenia, trzeba mówić. Nie ma innej drogi.