Większość osób na poziomie średnio zaawansowanym na ogół potrafi przekazywać proste komunikaty w konkretnych sytuacjach, jak zamawianie posiłków w restauracji, pytanie o drogę, czy opowiadanie o sobie. Zazwyczaj wtedy jest chwila pozwalająca na ułożenie sobie w głowie tego, co chce się powiedzieć, jednak problem pojawia się dopiero, gdy trzeba przeprowadzić spontaniczną rozmowę. Niestety w szkołach głównym priorytetem jest uczenie zasad gramatyki, zamiast gotowych konstrukcji językowych i zdań, które ułatwiłyby komunikację w życiu codziennym. Dlatego nie dziwi mnie fakt, że wiele osób szuka w sieci sprawdzonych sposobów, dzięki którym można szybko przełamać opór i zacząć mówić płynnie. Pytanie tylko czy istnieje jakaś droga na skróty?
Chcesz swobodniej mówić po angielsku? Ucz się zwrotów
Aby nauczyć się biegle mówić po angielsku, musisz najpierw przyjąć bardzo dużo języka, żeby potem aktywnie go wykorzystywać. Świetnym rozwiązaniem będzie lista angielskich zwrotów i gotowych reakcji językowych, które są zwykle dość krótkie, dzięki czemu z łatwością je sobie przyswoisz, a następnie wykorzystasz w rozmowie. Oto kilka ciekawych fraz, które często przemycam na moich zajęciach konwersacyjnych:
Właśnie dzięki takim wyrażeniom będziesz brzmieć bardziej naturalnie i na luzie, gdy prowadzisz rozmowę po angielsku. Warto jednak mieć na uwadze, że większość powszechnych sformułowań nie zawsze da się przetłumaczyć 1:1, ponieważ zawierają idiomy lub phrasal verbs. Pamiętaj również, że nauka zdań po angielsku powinna odbywać się na głos, ponieważ kształcisz nie tylko poprawność językową, ale także wymowę. Więcej wskazówek na ten temat samodzielnej nauki mówienia znajdziesz w tym artykule.
Odpowiedni materiał do nauki angielskiego to podstawa
Wiesz już, że biegłe mówienie opiera się na płynnym posługiwaniu dużą ilością naturalnych zwrotów. Poprzez czytanie, słuchanie i oglądanie różnych treści po angielsku, zagłębisz się w język, a dzięki temu stopniowo przełamiesz bariery w komunikacji. Zawsze powtarzam swoim kursantom, że warto postawić na aktywną naukę z krótkich nagrań na YouTube, którą najlepiej powiązać ze swoimi zainteresowaniami. Tak więc tematykę weganizmu polecam oglądać na kanale Pick Up Limes, swój potencjał i zasady minimalizmu odkrywać możesz z Nathaniel Drew. Młodzi przedsiębiorcy, którzy chcą poszerzyć słownictwo biznesowo-startupowe z pewnością zainspirują się materiałami na kanale Silicon Valley Girl, natomiast jeśli kogoś kręci psychologia i rozwój osobisty warto poznać charyzmatyczną Marie Forleo. Na nagraniach pojawiają się potoczne zwroty po angielsku, które również przydadzą się do płynnego komunikowania. Nie przejmuj się, jeśli nie zrozumiesz od razu wszystkich słów. Przetłumacz najważniejsze wyrazy, zapisz je w zeszycie, a następnie obejrzyj nagranie jeszcze kilka razy i poznaj kontekst użytych słów.
Jeśli szukasz konkretnego wyrażenia, może Ci się także spodobać strona GetYarn, która wyszukuje wyniki z filmów i pozwala na szybką naukę angielskich fraz. Jak widzisz, języka najlepiej uczyć się przy użyciu prostych i skutecznych metod przyswajania całych zdań. A co jeśli w dalszym ciągu nie wiesz od czego zacząć naukę i jakie metody wybrać? Warto pobrać materiał „Angielskie zwroty konwersacyjne w ćwiczeniach B1-B2”. Czekają na Ciebie praktyczne wyrażenia, minidialogi, nagrania z filmów, podcasty, testy leksykalne i nie tylko. Mam nadzieję, że już niebawem ten e-book będzie w Twoich rękach!
Praktykuj angielski z lektorem
Mówienie to umiejętność praktyczna i jedynym sposobem na to, aby ją dobrze opanować, jest jak najczęstsze ćwiczenie konkretnych zwrotów w rozmowie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że indywidualny kurs online z lektorem pozwala skutecznie przećwiczyć poznane zwroty w rozmowie, dzięki czemu bardzo szybko możemy osiągnąć oczekiwane efekty, a także znacząco podnieść poziom swoich umiejętności językowych. Aby zmotywować swoich uczniów do korzystania z nowego słownictwa, często proszę ich o przygotowanie przed zajęciami sekretnej listy 10 słów i wyrażeń, które chcieliby utrwalić. Podczas godzinnych zajęć konwersacyjnych starają się zastosować nowe wyrazy w rozmowie i tym samym wykreślają je z listy. Pod koniec zajęć pytam ile zdobyli punktów oraz podpowiadam jakie techniki zastosować, by zapamiętać pozostałe wyrażenia. Działa to motywująco i przynosi w stosunkowo krótkim czasie wymierne rezultaty. Niezależnie od tego, na który sposób się zdecydujesz, nie osiągniesz zadowalającego cię poziomu bez zaangażowania i systematyczności. Żadna „cudowna” metoda nie zastąpi używania języka w praktyce. Warto o tym pamiętać.
Jeżeli znasz jakieś godne polecenia strony do nauki angielskiego, chciałbyś polecić twoje ulubione kanały na YouTube lub masz swoje ulubiony sposoby na opanowanie nowych zwrotów, to pozostaw swoje pomysły w komentarzu, a ja dorzucę najciekawsze rekomendacje w kolejnym artykule.