GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Present Simple

0 121 292
GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

ZASTOSOWANIE

Czas teraźniejszy Present Simple jest jednym z najważniejszych czasów gramatycznych w języku angielskim. Poznaj zasady, sprawdź zastosowanie na przykładach i rozwiąż nasze ćwiczenia. Przejdźmy do konkretów.  Czas Present Simple stosujemy do:

wyrażenia czynności, która wykonywana jest regularnie i z określoną częstotliwością. Taka czynność może zostać opisana przez jeden z przysłówków częstotliwości tj: always, seldom, sometimes, often, usually lub never, a także za pomocą określenia 'every’ np. every day, every Sunday, every month itp.
 • Every Monday Martin plays football with his colleagues.
  W każdy poniedziałek Martin gra w piłkę nożną ze swoimi kolegami z pracy.
 • My parents never let me go to the party.
  Moi rodzice nigdy nie pozwalają mi pójść na imprezę.
 • always drink a cup of coffee in the morning.
  Zawszę piję kawę rano.

 

przysłówka-częstotliwości-adverbs-of-frequency-angielska-gramatyka

wyrażenia stanu, opinii lub wrażenia:
 • I don’t believe in ghosts.
  Nie wierzę w duchy.
 • It belongs to my brother.
  To należy do mojego brata.
 • I think it isn’t a good idea.
  Sądzę, że to nie jest dobry pomysł.
wyrażenia naszego nawyku, przyzwyczajenia albo zwyczaju:
 • John never remembers about my birthday.
  John nigdy nie pamięta o moich urodzinach.
 • go for a walk with my dog every day.
  Spaceruję z moim psem każdego dnia.
 • wyrażenia czynności, które są ogólnie przyjęte np. prawa fizyki, natury itp.
 • Water boils at 100 degrees.
  Woda wrze w 100 stopniach.
 • It snows in winter.
  W zimie pada śnieg.
Czasu Present Simple, możemy również użyć do przytoczenia czyjejś myśli albo wypowiedzi:
 • Marta thinks that Sara is your sister.
  Marta myśli, że Sara jest Twoją siostrą.
 • Pamela believes that she can become rich.
  Pamela wierzy, że może stać się bogata.

W czasie Present Simple czasownik występuje w bezokoliczniku (forma podstawowa):

 • play the guitar.
  Gram na gitarze.
 • Children like playing.
  Dzieci lubią się bawić.

Charakterystyczna dla czasu teraźniejszego Present Simple jest również końcówka ’-s’, która występuję przy czasowniku w trzeciej osobie liczby pojedynczej (tylko w zdaniach twierdzących!). Mowa oczywiście o he / she / it. Anglicy rzecz jasna samym -s nie żyją, więc masz do dyspozycji jeszcze inne możliwości.

Jeśli czasownik kończy się na ’-ss’, ’-sh’, ’-x’, ’-ch’, ’-o’, dodajemy końcówkę ’-es’ do czasownika w trzeciej osobie liczby pojedynczej.

-s

Większość czasowników przyjmuje końcówkę -s

-es

Czasowniki, które kończą się na: ss, sh, x, ch, o, np. fix – fixes watch – watches

-ies

W czasownikach, które kończą się na spółgłoskę ‚-y’, końcówka ta przechodzi w ‚-ies’. Jeżeli przed końcówką ’-y’ widnieje samogłoska, wówczas na końcu dodajemy końcówkę ‚-s’

Pamiętaj, więc o końcówkę ’-s’. Bardzo często osoby uczące się języka angielskiego tak mocno zakodowują tę zasadę, że dają końcówki -s wszędzie tam gdzie się da. Jest to dużym błędem. Zdradzić Ci mój sposób na zapamiętanie? Gdy uczyłem się Present Simple w szkole średniej wyobrażałem sobie Supermana! Jest on mężczyzną (czyli he), jego dziewczyna to Lois Lane (czyli she), a on sam zawsze chciał ratować Metropolis (czyli it). I jak tu się teraz pomylić?

 • My brother plays the guitar.
  Mój brat gra na gitarze.
 • Martin works in a restaurant.
  Martin pracuje w restauracji.

Pamiętasz jak wcześniej wspomnieliśmy o wyjątkach? Spójrz na kilka czasowników.

 • kiss – she kisses
 • push – he pushes
 • catch – she catches
 • fix – she fixes

W czasownikach, które kończą się na spółgłoskę ’-y’, końcówka ta przechodzi w ’-ies’. Sprawdź teraz poniższy przykład, aby lepiej zapamiętać tę zasadę.

 • I often fly to London.
  Często latam do Londynu.     
 • The plane flies to London.
  Samolot leci do Londynu.
Ale uwaga – jeżeli przed końcówką ’-y’ znajduje się samogłoska (a,e,i,o,u), wtedy na końcu dodajemy końcówkę ’-s’ np. play – plays, buy – buys itd.

Pamiętaj, że czasownik have ma również nieregularną formę i w trzeciej osobie liczby pojedynczej przyjmuje formę has.

 • I have a brother, but she has a sister.
  Ja mam brata, ale ona ma siostrę.

Po zakończeniu tej lekcji możesz sprawdzić nasze materiały do samodzielnej nauki. Zrób szybkie postępy. Zobaczysz, że opanujesz podstawowe zagadnienia gramatyczne w ekspresowym tempie.

Zdania twierdzące są już dla Ciebie chyba oczywiste. Zajmiemy się teraz pytaniami i zdaniami przeczącymi. Aby je utworzyć, potrzebujesz tzw. czasowników posiłkowych (operatorów) Do / does, to właśnie dzięki nim możemy tworzyć pytania i przeczenia w czasie Present Simple. Operator do łączy się z I, you, we, they. Jak się zapewne domyślasz w trzeciej osobie liczby pojedynczej dodajemy do słówka ’do’ końcówkę ’-es’. Stąd też does występuje tylko i wyłącznie z he/she/it.

Przeczenia tworzy się poprzez dodanie słówka ’not’  po operatorze ’do’ lub 'does’,  ale najczęściej stosuje się formy skrócone: don’t i doesn’t.

Jak wiadomo człowiek najlepiej uczy się poprzez przykłady, dlatego przeczytaj poniższe zdania:

 • speak English.
  Mówię po angielsku.
 • don’t  speak English.
  Nie mówię po angielsku.
 • go to school by tram.
  Dojeżdżam do szkoły tramwajem.
 • Do you go to school by bus?
  Jeździsz do szkoły autobusem?
 • She likes drinking coffee.
  Ona lubi pić kawę.
 • What does she like?
  Co ona lubi?

Czy zauważyłeś pewną zależność w zdaniach z he / she/ it? Gdy stosujemy operator does w zdaniu, czasownik nie potrzebuje dodatkowej końcówki ’-s’, ponieważ została ona dodana do operatora. Powiedzmy, że Superman poleciał na wakacje :)

Mamy nadzieję, że czas teraźniejszy Present Simple jest dla Ciebie zrozumiały. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Rozwiąż poniższe testy online i sprawdź swoją wiedzę. Opracowaliśmy również dodatkowy artykuł w sekcji Mów Gramatycznie. Przećwicz Present Simple poprzez mówienie! Dzięki metodzie powtarzania zdań na głos, jesteś w stanie rozmawiać naturalnie w czasie gramatycznym, którego się uczysz. Skorzystaj z naszych e-booków, aby mieć pewność, że uczysz się poprawnie w zaciszu własnego domu. Wyeliminuj błędy gramatyczne już na samym początku.

 

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

SPRAWDŹ SWÓJ POZIOM PRZED MATURĄ!

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE