GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Present Simple

0 125 906
GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

ZASTOSOWANIE

Czas teraźniejszy Present Simple jest jednym z najważniejszych czasów gramatycznych w języku angielskim. Poznaj zasady, sprawdź zastosowanie na przykładach i rozwiąż nasze ćwiczenia. Przejdźmy do konkretów.  Czas Present Simple stosujemy do:

wyrażenia czynności, która wykonywana jest regularnie i z określoną częstotliwością. Taka czynność może zostać opisana przez jeden z przysłówków częstotliwości tj: always, seldom, sometimes, often, usually lub never, a także za pomocą określenia 'every’ np. every day, every Sunday, every month itp.
 • Every Monday Martin plays football with his colleagues.
  W każdy poniedziałek Martin gra w piłkę nożną ze swoimi kolegami z pracy.
 • My parents never let me go to the party.
  Moi rodzice nigdy nie pozwalają mi pójść na imprezę.
 • always drink a cup of coffee in the morning.
  Zawszę piję kawę rano.

przysłówka-częstotliwości-adverbs-of-frequency-angielska-gramatyka

wyrażenia stanu, opinii lub wrażenia:
 • I don’t believe in ghosts.
  Nie wierzę w duchy.
 • It belongs to my brother.
  To należy do mojego brata.
 • I think it isn’t a good idea.
  Sądzę, że to nie jest dobry pomysł.
wyrażenia naszego nawyku, przyzwyczajenia albo zwyczaju:
 • John never remembers about my birthday.
  John nigdy nie pamięta o moich urodzinach.
 • go for a walk with my dog every day.
  Spaceruję z moim psem każdego dnia.
 • wyrażenia czynności, które są ogólnie przyjęte np. prawa fizyki, natury itp.
 • Water boils at 100 degrees.
  Woda wrze w 100 stopniach.
 • It snows in winter.
  W zimie pada śnieg.
Czasu Present Simple, możemy również użyć do przytoczenia czyjejś myśli albo wypowiedzi:
 • Marta thinks that Sara is your sister.
  Marta myśli, że Sara jest Twoją siostrą.
 • Pamela believes that she can become rich.
  Pamela wierzy, że może stać się bogata.

W czasie Present Simple czasownik występuje w bezokoliczniku (forma podstawowa):

 • play the guitar.
  Gram na gitarze.
 • Children like playing.
  Dzieci lubią się bawić.

Charakterystyczna dla czasu teraźniejszego Present Simple jest również końcówka ’-s’, która występuję przy czasowniku w trzeciej osobie liczby pojedynczej (tylko w zdaniach twierdzących!). Mowa oczywiście o he / she / it. Anglicy rzecz jasna samym -s nie żyją, więc masz do dyspozycji jeszcze inne możliwości.

Jeśli czasownik kończy się na ’-ss’, ’-sh’, ’-x’, ’-ch’, ’-o’, dodajemy końcówkę ’-es’ do czasownika w trzeciej osobie liczby pojedynczej.

-s

Większość czasowników przyjmuje końcówkę -s

-es

Czasowniki, które kończą się na: ss, sh, x, ch, o, np. fix – fixes watch – watches

-ies

W czasownikach, które kończą się na spółgłoskę ‚-y’, końcówka ta przechodzi w ‚-ies’. Jeżeli przed końcówką ’-y’ widnieje samogłoska, wówczas na końcu dodajemy końcówkę ‚-s’

Pamiętaj, więc o końcówkę ’-s’. Bardzo często osoby uczące się języka angielskiego tak mocno zakodowują tę zasadę, że dają końcówki -s wszędzie tam gdzie się da. Jest to dużym błędem. Zdradzić Ci mój sposób na zapamiętanie? Gdy uczyłem się Present Simple w szkole średniej wyobrażałem sobie Supermana! Jest on mężczyzną (czyli he), jego dziewczyna to Lois Lane (czyli she), a on sam zawsze chciał ratować Metropolis (czyli it). I jak tu się teraz pomylić?

 • My brother plays the guitar.
  Mój brat gra na gitarze.
 • Martin works in a restaurant.
  Martin pracuje w restauracji.

Pamiętasz jak wcześniej wspomnieliśmy o wyjątkach? Spójrz na kilka czasowników.

 • kiss – she kisses
 • push – he pushes
 • catch – she catches
 • fix – she fixes

W czasownikach, które kończą się na spółgłoskę ’-y’, końcówka ta przechodzi w ’-ies’. Sprawdź teraz poniższy przykład, aby lepiej zapamiętać tę zasadę.

 • I often fly to London.
  Często latam do Londynu.     
 • The plane flies to London.
  Samolot leci do Londynu.
Ale uwaga – jeżeli przed końcówką ’-y’ znajduje się samogłoska (a,e,i,o,u), wtedy na końcu dodajemy końcówkę ’-s’ np. play – plays, buy – buys itd.

Pamiętaj, że czasownik have ma również nieregularną formę i w trzeciej osobie liczby pojedynczej przyjmuje formę has.

 • I have a brother, but she has a sister.
  Ja mam brata, ale ona ma siostrę.

Po zakończeniu tej lekcji możesz sprawdzić nasze materiały do samodzielnej nauki. Zrób szybkie postępy. Zobaczysz, że opanujesz podstawowe zagadnienia gramatyczne w ekspresowym tempie.

Zdania twierdzące są już dla Ciebie chyba oczywiste. Zajmiemy się teraz pytaniami i zdaniami przeczącymi. Aby je utworzyć, potrzebujesz tzw. czasowników posiłkowych (operatorów) Do / does, to właśnie dzięki nim możemy tworzyć pytania i przeczenia w czasie Present Simple. Operator do łączy się z I, you, we, they. Jak się zapewne domyślasz w trzeciej osobie liczby pojedynczej dodajemy do słówka ’do’ końcówkę ’-es’. Stąd też does występuje tylko i wyłącznie z he/she/it.

Przeczenia tworzy się poprzez dodanie słówka ’not’  po operatorze ’do’ lub 'does’,  ale najczęściej stosuje się formy skrócone: don’t i doesn’t.

Jak wiadomo człowiek najlepiej uczy się poprzez przykłady, dlatego przeczytaj poniższe zdania:

 • speak English.
  Mówię po angielsku.
 • don’t  speak English.
  Nie mówię po angielsku.
 • go to school by tram.
  Dojeżdżam do szkoły tramwajem.
 • Do you go to school by bus?
  Jeździsz do szkoły autobusem?
 • She likes drinking coffee.
  Ona lubi pić kawę.
 • What does she like?
  Co ona lubi?

Czy zauważyłeś pewną zależność w zdaniach z he / she/ it? Gdy stosujemy operator does w zdaniu, czasownik nie potrzebuje dodatkowej końcówki ’-s’, ponieważ została ona dodana do operatora. Powiedzmy, że Superman poleciał na wakacje :)

Mamy nadzieję, że czas teraźniejszy Present Simple jest dla Ciebie zrozumiały. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Rozwiąż poniższe testy online i sprawdź swoją wiedzę. Opracowaliśmy również dodatkowy artykuł w sekcji Mów Gramatycznie. Przećwicz Present Simple poprzez mówienie! Dzięki metodzie powtarzania zdań na głos, jesteś w stanie rozmawiać naturalnie w czasie gramatycznym, którego się uczysz. Skorzystaj z naszych e-booków, aby mieć pewność, że uczysz się poprawnie w zaciszu własnego domu. Wyeliminuj błędy gramatyczne już na samym początku.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE