GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Present Simple – ćwiczenia na mówienie

4 14 346

Witaj w pierwszej odsłonie kreatywnych artykułów z serii Mów Gramatycznie z Gettin’ English. Będziemy regularnie przygotowywać dla Ciebie ciekawe wpisy gramatyczne, które pobudzą szare komórki do działania. W krótkim czasie opanujesz teoretyczne zagadnienia wybranych czasów gramatycznych i utrwalisz je mówiąc tylko po angielsku! Już na samym początku musisz poznać zasady:

 • uczysz się zawsze na głos i starasz się zachować dynamikę wypowiadanych zdań,
 • powtarzasz sekwencje zdań: pełne pytanie i odpowiedź
 • po każdej części starasz się ułożyć własne zdania podstawiając inny czasownik, rzeczownik, przysłówek lub ciekawy zwrot. Warto wykorzystać słówka, które poznałeś niedawno w szkole, na kursie języka angielskiego lub ucząc się z naszej strony.
GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

SZYBKIE PRZYPOMNIENIE PRESENT SIMPLE

Zanim zaczniemy naszą przygodę z Present Simple, odśwież ogólne zasady tworzenia tego czasu gramatycznego. Wyjaśnienie i przykłady w przejrzysty sposób ilustrują zależności między zdaniami twierdzącymi, przeczeniami i pytaniami.

Zdania twierdzące

Czas Present Simple stosowany jest do wyrażania czynności powtarzanych regularnie z określoną częstotliwością. Jak zdążyłeś już pewnie zauważyć, czas teraźniejszy Present Simple zaprzyjaźnił się szczególnie z przysłówkami czasu (adverbs of frequency). Odpowiedz głośno na poniższe pytania z zastosowanie:


– always, usually, often, sometimes, seldom / rarely, hardly ever, never (stawiamy przed czasownikiem głównym)
– once / twice / three times a day / week / month / year (stawiamy np. na końcu zdania)
– every day / week / month / yeay / Monday itp. (stawiamy np. na końcu zdania)

How often do you …?

 • study English (uczysz się angielskiego)
 • eat in restaurants (jadasz w restauracjach)
 • read books (czytasz książki)
 • speak English (mówisz po angielsku)
 • go shopping (chodzisz na zakupy)
 • eat meat (jadasz mięso)
 • cook meals (gotujesz posiłki)
 • paint (malujesz)

Ann: How often do you read books?
You: I [sometimes] read books.
Ann: Interesting. And how often do you study English?
You: I study English [four times a week]. And you?
Ann: I study English and German [every day].

Pamiętaj, że w zdaniach twierdzących należy pamiętać o dodaniu końcówek -s /-es /-ies jeśli mowa o trzeciej osobie liczby pojedynczej (he, she, it). Powtórz poniższe zdania na głos i zamień osoby / przysłówka częstotliwości. Następnie ułóż kilka zdań o swojej przyjaciółce / przyjacielu.

My [father] cooks dinner [every Sunday]
[Linda] likes comedies.
My [neighbour] goes to work [every day]
[George] fixes his car [from time to time]
My [colleague] does sports.

Pytania i przeczenia

Zarówno w pytaniach jak i przeczeniach pojawiają się operatory do / does. Ich rola w zdaniu jest bardzo ważna ponieważ wskazują na czas teraźniejszy Present Simple. W przypadku questions / negatives nie musisz stosować już końcówek -s dla trzeciej osoby liczby pojedynczej. Hurra!

Przećwicz na głos kilka przykładów – za każdym razem zastosuj pytanie, przeczenie, a następnie zdanie twierdzące. Spójrz na obrazki i ułóż zdania, aby przećwiczyć wszystkie formy Present Simple.

Do you swim on Fridays?
No, I don’t swim on Fridays, but I swim on Mondays.
Does she always practise yoga?
No, she doesn’t always practise yoga, but she sometimes practises yoga.

present-simple-ćwiczenia-mówienie

Jak podobała Ci się ta lekcja? Daj znać w komentarzu, czy chcesz więcej ćwiczeń z serii Mów Gramatycznie. Możesz już teraz pobrać dodatkowe ćwiczenia, które opracowaliśmy z myślą o osobach, które chcą mówić poprawnie gramatycznie już od samego początku. Nasz e-book Present Simple zawiera ciekawe ćwiczenia do samodzielnej nauki, które wzbogaciliśmy o dodatkowe zadania na mówienie. Ucz się języka angielskiego intuicyjnie i zacznij mówić dużo szybciej niż Twoi znajomi w szkole / pracy.

Zajrzyj do środka

Może ci się spodobać również
4 Komentarze
 1. Klaudia Klimek mówi

  Bardzo przydatna lekcja. Dziękuję Zespołowi Gettin’ English!!! :)

  1. GettinEnglish mówi

   Dzięki Klaudia za miłe słowa :) Cieszę się, że nasze materiały przypadły Ci do gustu.

 2. Krystian Grzelczyk mówi

  Czy „three times a day” można na przemienie uzywać z „three times per day”

 3. Monta mówi

  It’s great, I want more :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE