GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Past Perfect

0 88 828

ZASTOSOWANIE

Jedna czynność dokonała się dużo wcześniej przed drugą i widzimy wyraźny odstęp czasowy pomiędzy tymi zdarzeniami.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

Popatrz na poniższy przykład:

 • Before I came back home, I had done the shopping.
  Zanim wróciłem do domu, zrobiłem zakupy.

Gdy stosujemy określniki czasu warto zapamiętać, po których występuje czas zaprzeszły Past Perfect, a po których czas przeszły prosty Past Simple.

PAST SIMPLE

when – gdy / kiedy

before – zanim

by the time – zanim

PAST PERFECT

after – po

until – aż do

 • By the time Jim set up a business, he had taken out a loan.
  Zanim Jim założył interes, wziął kredyt.

Bardzo często czas Past Perfect jest nazywany czasem zaprzeszłym. Konstrukcja jest podobna do czasu Present Perfect. Mianowicie, operatorem jest had, który jest taki sam dla wszystkich osób, zarówno w liczbie pojedynczej jak i mnogiej. Co więcej czasownik główny wymaga formy Past Participle (potocznie mówiąc III forma z tabelki czasowników nieregularnych lub końcówkę –ed w przypadku czasowników regularnych).

HAD – PAST PARTICIPLE

Cenną wskazówką do zapamiętania jest, że czas Past Perfect prawie zawsze występuje z czasem przeszłym prostym Past Simple. Z pewnością poniższy obrazek pomoże Ci zrozumieć tę zależność.

 • had learnt English before I went to New York
  Nauczyłem się angielskiego zanim wyjechałem do Nowego Jorku.

PYTANIA I PRZECZENIA

Pytania tworzymy poprzez inwersję tj. przestawienie had na początek zdania z zachowaniem formy Past Participle. Przeczenie ma taką samą zależność, pamiętajmy tylko o operatorze w formie hadn’t bezpośrednio po osobie.

 • What had you done before you visited me?
  Co zrobiłeś zanim mnie odwiedziłeś?
 • We hadn’t seen that movie by the time we went to the cinema with them.
  Nie widzieliśmy tego filmu zanim poszliśmy z nimi do kina.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE