GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Past Simple

2 103 098

Dziś chcemy zachęcić Cię do intensywnej, ale przyjemnej nauki czasu przeszłego Past Simple. Poznaj zasady, wyjaśnienie i na przykładach sprawdź jak szybko zapamiętasz Past Simple. Dodatkowo, po zakończeniu tej lekcji możesz przerobić nasze ćwiczenia na mówienie z czasem przeszłym. Zupełnie nowa formuła uczenia się czasu przeszłego tylko i wyłącznie na Gettin’ English.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

ZASTOSOWANIE

Czas Past Simple jest czasem przeszłym i służy do opisania czynności wykonywanej w przeszłości. Czynność ta nie ma w żaden sposób związku z teraźniejszością i nie wywiera żadnego wpływu na to co się dzieje teraz.

Czasowniki, które występują w czasie Past Simple dzielą się na czasowniki regularne (tworzone poprzez dodanie końcówki -ed; gdy czasownik kończy się spółgłoską –e, dodajemy tylko końcówkę -d) oraz na czasowniki nieregularne (tych czasowników musisz się nauczyć na pamięć).
Należy pamiętać, że czasu Past Simple użyjemy do określenia czynności, które odbyły się w przeszłości i zostały zakończone.

Użyjemy czasu Past Simple również wtedy, gdy:

opisujemy czynność, która już się wydarzyła, np.:
 • Marry and I saw each other yesterday.
  Mary i ja widzieliśmy się wczoraj.
 • My sister was born in 2001.
  Moja siostra urodziła się w 2001 r
mówimy o osobach zmarłych, które już nie mogą wykonać żadnej czynności, np.:
 • Michael Jackson recorded a lot of great songs.
  Michael Jackson nagrał dużo świetnych piosenek.
gdy zaczynamy zdanie od słówka when – kiedy, a tym samym oczekujemy odpowiedzi z konkretnym określnikiem czasu w czasie przeszłym, np.:
 • When did you paint your room?
  Kiedy pomalowałeś pokój?

ZDANIA TWIERDZĄCE

Jak już wiesz zdania twierdzące w czasie Past Simple tworzy się poprzez zastosowanie czasownika w drugiej formie, które dzielimy na czasowniki regularne i nieregularne.

CZASOWNIKI REGULARNE – końcówka -ed
CZASOWNIKI NIEREGULARNE – II kolumna czasowników nieregularnych

PYTANIA I PRZECZENIA

Pytania i przeczenia tworzymy poprzez dodanie operatora did. Operator ten jest formą przeszłą od czasownika do. Gdy użyjemy operatora did czasownik główny przybiera postać formy podstawowej! Wyjątkiem od tej reguły jest tworzenie pytania poprzez inwersję, czyli wtedy, gdy stosujemy szyk przestawny ( bez użycia operatora did.)
Przeczenia natomiast tworzymy przez dodanie partykuły ’not’.

Jeśli już mowa o czasie przeszłym Past Simple, warto również wspomnieć o konstrukcji used to/would. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.
Na zakończenie jeszcze jedna przydatna wskazówka. Charakterystyczne dla czasu Past Simple są poniższe okoliczniki czasu:

 • a week/ month/ year ago – tydzień/ miesiąc/ rok temu
 • last month/ year – w zeszłym miesiącu/ roku
 • yesterday – wczoraj
 • the day before yesterday – przedwczoraj

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Rena mówi

  Świetny test

 2. skinkokon kalisz mówi

  bardzo bardzo fajne naprawdę podobał mi sie ten test

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE