GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Used to / would – poznaj różnicę

4 247 652

USED TO

Czasownik used to (zwykłem; kiedyś coś robiłem) występuje tylko w odniesieniu do czasu przeszłego. Wyraża czynności, które były wykonywane regularnie w przeszłości i nie mają żadnego związku z chwilą obecną. Mowa tu o przyzwyczajeniach i stanach, które zakończyły się i nie wykonujemy ich w teraźniejszości. Pomyśl o swoim dzieciństwie, o beztroskich zabawach na podwórku. Czy w dalszym ciągu masz na to czas?

test-poziomujący-angielski-placement-gettinenglish-2
Profesjonalny test poziomujący od Gettin’ English, który rozwiązało blisko pół miliona osób!

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

Spójrz na przykłady:

 • I used to play football with my schoolmates. Now I must go to work.
 • She used to drink milk. Now she prefers yoghurt for breakfast.

Jeżeli na spokojnie spojrzysz na strukturę konstrukcji used to, zauważysz, że to nic innego jak Past Simple. Tworząc pytania i przeczenia wykorzystujemy operator „did” Zwróć uwagę, że eliminujemy literę „d”

 • Did you use to smoke cigarettes?
 • They didn’t use to work so much. These days they’re busy all the time.

WOULD

1. Czasownik modalny would również stosujemy do wyrażania nawyków z przeszłości. Zastosowanie tej konstrukcji jest nieco ograniczone. Nie należy stosować would z czasownikami określającymi stan. Poniższy przykład ilustruje tę zależność:

 • I used to live in Prague.
  (I would live in Prague – jest niepoprawne, ponieważ wyraża stan, a nie powtarzającą się czynność)
 • We used to like trips
  (We would like trips – całkowicie zmienia kontekst zdania. Czasownik „would like” oznacza chcielibyśmy)

2. Would ma również inne zastosowanie. Często odnosi się do cech charakterystycznych dla osób, o których mowa.

 • My mum would always tell me to respect other people.
  (to właśnie moja mama miała w zwyczaju powtarzać mi te słowa)

3. Niekiedy native speaker stosuje would, gdy krytykuje drugą osobę lub podkreśla czyjeś zachowanie, szczególnie dla nas irytujące.

 • I didn’t like my flatmate. She would smoke cigarettes in the flat.

Rozwiąż darmowy test sprawdzający konstrukcje used to/ would. Dzięki regularnym powtórkom na Gettin’ English, opanujesz angielską gramatykę szybko i skutecznie. Jeśli znajdziesz jeszcze 15 min na intensywną naukę, zachęcamy Cię do zapoznania się z konstrukcjami be/get used to –  nie chcesz chyba popełniać podstawowych błędów?

Sprawdź jak opanowałeś konstrukcje used to would.

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE