GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Be used to, get used to – poznaj różnicę

0 54 178

ćwiczenia-used-to-would-get-be-usedOsobom uczącym się języka angielskiego bardzo często sprawiają problemy konstrukcje used to, be/ get used to. W ostatnim wpisie podzieliliśmy się z Wami zastosowaniem used to / would. Jeżeli chcesz mieć pewność, że rozumiesz subtelne różnice gramatyczne, możesz już teraz sprawdzić wcześniejszy artykuł zanim przejdziemy do bohaterów tego wpisu „be/get used to

Chcesz wiedzieć więcej i mieć pewność, że dobrze opanowałeś konstrukcje used to/would, be/get used to? Opracowaliśmy dla Ciebie dodatkowe ćwiczenia gramatyczne, dzięki którym utrwalisz zdobytą wiedzę.

Zajrzyj do środka

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

GET USED TO

Konstrukcja ta oznacza „przyzwyczaić się do czegoś” Można by powiedzieć, że jest to swego rodzaju proces. To przede wszystkim sytuacja, z którą musimy się oswoić i dać sobie odrobinę czasu, aby te zmiany stały się częścią naszego życia. Zwróć uwagę, że konstrukcja get used to przyjmuje różne formy czasów gramatycznych: teraźniejszość, przeszłość, przyszłość itp (zamieniasz tylko czasownik get). Po konstrukcji get used to stawiamy rzeczownik lub czasownik w formie gerund (-ing).

  • I am getting used to working overtime.
  • We’re sure that she will get used to living abroad.
  • How did you get used to travelling so often?

BE USED TO

Stosujemy, gdy chcemy powiedzieć, że jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni. Podczas gdy wyrażenie get used to jest procesem, konstrukcja be used to jest efektem końcowym tych zmian. Be used to daje nam jasno do zrozumienia, że dana czynność przychodzi nam łatwo i jest czymś zupełnie naturalnym. Tu również stosujesz czasownik w formie gerund. Spójrz na poniższe przykłady:

  • I was used to getting up early in my childhood.
  • I guess they are used to learing English at home.
  • She has been used to sleeping 5 hours since she got that job.

Wybierz poprawną odpowiedź: get used to / be used to.

close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE