GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Be used to, get used to – poznaj różnicę

0 99 011

Osobom uczącym się języka angielskiego bardzo często sprawiają problemy konstrukcje used to, be/ get used to. W ostatnim wpisie podzieliliśmy się z Wami zastosowaniem used to / would. Jeżeli chcesz mieć pewność, że rozumiesz subtelne różnice gramatyczne, możesz już teraz sprawdzić wcześniejszy artykuł zanim przejdziemy do bohaterów tego wpisu „be/get used to

Chcesz wiedzieć więcej i mieć pewność, że dobrze opanowałeś konstrukcje used to/would, be/get used to? Opracowaliśmy dla Ciebie dodatkowe ćwiczenia gramatyczne, dzięki którym utrwalisz zdobytą wiedzę.

Zajrzyj do środka

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

GET USED TO

Konstrukcja ta oznacza „przyzwyczaić się do czegoś” Można by powiedzieć, że jest to swego rodzaju proces. To przede wszystkim sytuacja, z którą musimy się oswoić i dać sobie odrobinę czasu, aby te zmiany stały się częścią naszego życia. Zwróć uwagę, że konstrukcja get used to przyjmuje różne formy czasów gramatycznych: teraźniejszość, przeszłość, przyszłość itp (zamieniasz tylko czasownik get). Po konstrukcji get used to stawiamy rzeczownik lub czasownik w formie gerund (-ing).

  • I am getting used to working overtime.
  • We’re sure that she will get used to living abroad.
  • How did you get used to travelling so often?

BE USED TO

Stosujemy, gdy chcemy powiedzieć, że jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni. Podczas gdy wyrażenie get used to jest procesem, konstrukcja be used to jest efektem końcowym tych zmian. Be used to daje nam jasno do zrozumienia, że dana czynność przychodzi nam łatwo i jest czymś zupełnie naturalnym. Tu również stosujesz czasownik w formie gerund. Spójrz na poniższe przykłady:

  • I was used to getting up early in my childhood.
  • I guess they are used to learing English at home.
  • She has been used to sleeping 5 hours since she got that job.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE