GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Past Simple – ćwiczenia

1 13 203

Czasy teraźniejsze Present Simple oraz Present Continuous zazwyczaj nie sprawiają większych problemów osobom uczącym się języka angielskiego. Inaczej przedstawia się sprawa, gdy musimy wyrazić przeszłe wydarzenia. Dlaczego Past Simple jest tak bardzo ważny w codziennej komunikacji? Odpowiedź jest bardzo prosta – nie wprowadzisz w błąd swojego rozmówcy. Opanowanie czasu przeszłego Past Simple powinno być Twoim priorytetem, aby relacjonowanie wydarzeń miało przysłowiowe ręce i nogi. Mamy nadzieję, że nasze ćwiczenia na mówienie będą cennym urozmaiceniem codziennej nauki i pomogą Ci opanować Past Simple zdecydowanie szybciej. Jak się uczyć?

 • najważniejsza zasada, to powtarzanie na głos zarówno pytań jak i odpowiedzi,
 • jeśli poznasz już schemat, napisz swoje przykłady i również przećwicz je na głos w różnym tempie (raz wolniej, raz szybciej),
 • powracaj do naszych ćwiczeń regularnie i pobierz dodatkowy e-book, w którym znajdziesz praktyczne ćwiczenia na pisanie i mówienie (nowe wydanie).

SZYBKA POWTÓRKA PAST SIMPLE

Czas Past Simple jest stosowany do wyrażania zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Z kontekstu zdania lub wypowiedzi możemy wywnioskować kiedy miały miejsce. Anglicy najczęściej stosują następujące określniki czasu: yesterday (wczoraj), the day before yesterday (przedwczoraj), last … (w zeszłym …) oraz …. ago (… temu).

Na samym początku zaczniemy od powtórki czasownika to be (być), który jest często stosowany w rozmowach i korespondencji. Posiada tylko dwie formy was (I, he, she, it) oraz were (you, we, they). Przeczenia tworzymy poprzez dodanie not (wasn’t / weren’t). Pytania tworzymy za pomocą inwersji – przestawienie was/ were przed osobę. Przećwicz poniższe mini dialogi stosując różne miejsca oraz określniki czasu:

at the cinema (w kinie), in the park (w parku), in a restaurant (w restauracji), in the gym (na siłowni), at a party (na imprezie), at work (w pracy), in the swimming pool (na basenie)

Were you [at the cinema] [yesterday]?
Yes, I was.
Was he [in the gym] [last week]?
No, he wasn’t. He was [in the swimming pool]

ZDANIA TWIERDZĄCE

Czasowniki w czasie przeszłym Past Simple występują w formie regularnej (z końcówką –ed) oraz formie nieregularnej (II kolumna). Pełną listę czasowników nieregularnych znajdziesz na naszej stronie. Powtarzaj je regularnie i postaraj się tworzyć własne wypowiedzi ustne i pisemne, aby szybciej utrwalić ten zakres materiału. Pamiętaj, że końcówka -ed i forma nieregularna jest stosowana tylko i wyłącznie w zdaniu twierdzącym! Spójrz teraz na poniższe czasowniki i wypowiedz na głos formy przeszłe. Następnie przećwicz je w krótkiej rozmowie.

czasowniki-regularne-nieregularne-past-simple_1

A: What did you do [yesterday]?
B: Well, I [met my friends].
A: Really? That’s nice.
A: Can you tell me what you did [last week]?
B: Of course. Let’s sit here and I will tell you everything.
A:  Sure.
B: I [went to the shopping centre] and [bought new shoes]. And you?

ZDANIA PYTAJĄCE I PRZECZĄCE

Jak już wiesz, w zdaniach pytających i przeczących nie stosujemy końcówki -ed oraz II kolumny czasowników nieregularnych. Należy zastosować czasownik w formie podstawowej (np. went -> go, cried -> cry). Aby poprawnie utworzyć pytanie i przeczenie zastosuj czasownik posiłkowy DID lub DIDN’T. Przećwicz na głos poniższe pytania i krótkie odpowiedzi:

Did they call you yesterday?
Yes, they did / No, they didn’t.
 • Did you get up at 4 a.m. yesterday?
 • Did she make dinner last week?
 • Did they buy new clothes 2 hours ago?
 • Did you sleep well last night?
 • Did Peter miss the bus the day before yesterday?
 • Did you go to the party with your friends last weekend?

Spójrz teraz na obrazki i postaraj się wymyślić własny dialog między osobami. Zastosuj was/ were, zdania twierdzące, przeczące i pytające jeśli jest to możliwe. Spójrz na nasz przykład i napisz w komentarzu swoją wersję wybranego zdjęcia:

A: Mike, did you go on holiday last month?
B: Yes, I did. I was in Spain.
C: Cool! Did you stay in a good hotel?
B: No, I didn’t. I visited my Spanish friends so I could stay in their house.

past-simple-ćwiczenia-opis-obrazka

Past-Simple-ćwiczenia-wyjaśnienieJeśli potrzebujesz jeszcze więcej kreatywnych ćwiczeń, pobierz najnowszą wersję naszego e-booka. Znajdziesz w nim mnóstwo ćwiczeń pisemnych i ustnych, które pozwolą Ci na lepsze zapamiętanie czasu przeszłego Past Simple. Wszystkie zadania zostały ułożone w taki sposób, aby krok po kroku ćwiczyć wybrane aspekty czasu przeszłego Past Simple. Sprawdź z resztą sam jak przyjemnie można uczyć się gramatyki z Gettin’ English.

Zajrzyj do środka

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. crops mówi

  Dialog 3
  Ania: Did you call me?
  John: Yes, I did. I wanted to meet you.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE