Imperative – tryb rozkazujący w języku angielskim stanowi ważny aspekt codziennej komunikacji. Intensywna nauka angielskiego z Gettin’ English nie może się obejść bez bardzo dobrej znajomości trybu rozkazującego. Spokojnie, zasady są bardzo proste i szybko załapiesz zastosowanie imperative w języku angielskim.
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę
KIEDY STOSUJEMY TRYB ROZKAZUJĄCY?
Jak sama nazwa wskazuje, tryb rozkazujący odnosi się do bezpośrednich poleceń lub żądań. Aby poprawnie zastosować tryb rozkazujący dla drugiej osoby liczby pojedynczej i mnogiej (you), należy skorzystać z podstawowej formy czasownika. Zapomnij o końcówkach: -s, -ing czy -ed, sam czasownik goły i wesoły w zupełności wystarczy.
- Sit down and be quiet!
Usiądź i bądź cicho. - Speak up, please.
Mów głośniej.
W ostatnim przykładzie pojawia się również słówko please (proszę). Anglicy są znani ze swoich dobrych manier i nie zdziw się, że popatrzą na Ciebie nieco krzywo, gdy w Twojej wypowiedzi zabraknie grzecznościowej formy please lub will you (dobrze). Jeden z moich znajomych mieszkających w Zjednoczonym Królestwie był świadkiem zabawnej sytuacji, w której to właścicielka psa zwracała się do swojego pupila z należytą elegancją:
- Fetch the toy, please.
Przynieś proszę zabawkę. - Drink some water, will you?
Napij się wody, dobrze?
Schodząc nieco na ziemię, tryb rozkazujący pojawia się w wielu codziennych sytuacjach: w instrukcjach, zawiadomieniach, jak również w przepisach kulinarnych.
- Open the box here.
Otwórz pudełko w tym miejscu. - Handle with care.
Obchodzić się ostrożnie. - Push / Pull.
Pchać / ciągnąć. - Add some milk.
Dodaj trochę mleka.
ZAKAZY I PRZECZENIA W TRYBIE ROZKAZUJĄCYM
Tworzenie zakazów i przeczeń jest dziecinnie proste. Wystarczy, że przed czasownikiem głównym zastosujesz operator w formie negatywnej do not (don’t).
- Do not look at him!
Nie patrz na niego! - Don’t touch me!
Nie dotykaj mnie!
KIEDY ZASTOSOWAĆ WYRAŻENIE LET’S…?
Zapewne zauważyłeś już, że w angielskiej gramatyce pojawia się bardzo często wyrażenie Let’s … (let us) lub let me. Jest to jedno z najpopularniejszych zwrotów, które stosujemy, gdy wysuwamy propozycje. Dana sugestia odnosi się zarówno do nas samych, jak i innych osób, do których się zwracamy.
- Let’s go to the cinema tonight.
Chodźmy do kina dziś wieczorem. - Let’s not talk about it.
Nie rozmawiajmy o tym. - Let me introduce myself.
Pozwól, że się przedstawię. - Let me go!
Puść mnie!
EMFATYCZNE DO W TRYBIE ROZKAZUJĄCYM
Aby polecenie było grzeczniejsze, możesz również zastosować operator do. W tym przypadku nasza prośba lub sugestia brzmi dużo bardziej przekonująco i uprzejmiej. Spójrz na poniższe przykłady:
- Do sit down on the sofa.
Proszę usiąść na kanapie. - Do eat this soup.
No już zjedz tę zupę.
Jeśli chcesz poszerzyć znajomość angielskiej gramatyki, zachęcamy Cię gorąco do szybkiej lektury wpisu Question Tags – pytania rozłączne. Pojawią się elementy trybu rozkazującego, jak również kolejna dawka wiedzy, która ułatwi komunikację w języku angielskim.