GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Closed questions – pytania zamknięte

0 6 690

Kto pyta, nie błądzi. Z tego też względu, dziś przyglądamy się pytaniom w języku angielskim. Nie będziemy wchodzić w szczegóły, dziś będzie krótko i na temat. Pytania zamknięte (closed questions) są stosowane w języku angielskim, gdy oczekujemy od naszego rozmówcy szybkiej odpowiedzi. Najprostsza odpowiedź to rzecz jasna yes (tak) lub no (nie). My pójdziemy o krok dalej i sprawdzimy jak poprawnie stosować pytania typu yes/ no z czasownikami posiłkowymi.

CZASOWNIK POSIŁKOWY – Z CZYM TO SIĘ JE?

Auxiliary verbczasownik posiłkowy to część mowy, która najczęściej sama w sobie nie ma żadnego znaczenia w języku angielskim. Czasownik posiłkowy spełnia jedynie funkcje gramatyczne i jest stosowany  m.in. w pytaniach, przeczeniach a także w trybie rozkazującym. Najważniejsze czasowniki posiłkowe w języku angielskim to be, have i do w odpowiednich formach gramatycznych. Jestem przekonany, że jedne z pierwszych pytań, które mogły pojawić się na zajęciach języka angielskiego to:

 • Are you Polish?
  Czy jesteś Polakiem?
 • Do you speak English?
  Czy mówisz po angielsku?
 • Have you got a brother/ sister?
  Czy masz brata/ siostrę?
 • Do you like going to the cinema?
  Czy lubisz chodzić do kina?

PYTANIA ZAMKNIĘTE W CZASACH GRAMATYCZNYCH

zbiór ćwiczeń wszystkie czasy gramatycznePoprawne tworzenie pytań zamkniętych jest uzależnione od dobrej znajomości czasów gramatycznych. Niestety nie ma drogi na skróty. Regularne powtórki czasów teraźniejszych, przeszłych i przyszłych możesz zacząć od naszego e-booka: Zbiór Ćwiczeń – wszystkie czasy gramatyczne, gdzie znajdziesz przejrzyste testy ze znajomości poszczególnych czasów. Czytaj nasze wyjaśnienia, przykłady i rozwiązuj również darmowe testy online. Przejdźmy teraz do wybranych czasów gramatycznych.

ZAJRZYJ DO ŚRODKA

 

BE

Czasownik posiłkowy be może być zastosowany m.in. w czasach teraźniejszych Present Simple, Present Continuous oraz czasach przeszłych Past Simple i Past Continuous.

 • Are you hungry?  (Present Simple)
  Czy jesteś głodny?

Yes, I am.
No, I’m not.

 • Is she dancing now? (Present Continuous)
  Czy ona teraz tańczy?

Yes, she is.
No, she isn’t.

 • Were they at home yesterday? (Past Simple)
  Czy byli wczoraj w domu?

Yes, they were.
No, they weren’t.

 • Was Adam learning at 6 p.m.? (Past Continuous)
  Czy Adam uczył się o godzinie szóstej?

Yes, he was.
No, he wasn’t.

DO

Czasownik posiłkowy do występuje w czasie teraźniejszym Present Simple (do/ does) oraz czasie przeszłym Past Simple (did).

 • Do we have to wait here? (Present Simple)
  Czy musimy tu czekać?

Yes, you do.
No, you don’t.

 • Does Jennifer love Paul? (Present Simple)
  Czy Jennifer kocha Pawła?

Yes, she does.
No, she doesn’t.

 • Did you eat anything? (Past Simple)
  Czy cokolwiek jadłeś?

Yes, I did.
No, I didn’t.

HAVE

Czasownik have stosujemy z have got (mieć), czasie Present Perfect (Continuous) oraz czasie zaprzeszłym Past Perfect (Continuous).

 • Have they got a car?
  Czy mają samochód?

Yes, they have.
No, they haven’t.

 • Has she got new clothes?
  Czy ma nowe ubrania?

Yes, she has.
No, she hasn’t.

 • Have you ever been abroad? (Present Perfect)
  Czy byłeś kiedykolwiek za granicą?

Yes, I have.
No, I haven’t.

 • Had they learnt English before they came to the USA? (Past Perfect)
  Czy nauczyli się języka angielskiego zanim przyjechali do Stanów Zjednoczonych?

Yes, they had.
No, they hadn’t.

CZASOWNIKI MODALNE W PYTANIACH ZAMKNIĘTYCH

Na samym początku odświeżmy najważniejsze czasowniki modalne w języku angielskim. Jeśli kojarzysz: can, could, may, might, must, should i will, to jesteś na dobrej drodze do sukcesu. W przypadku czasowników modalnych zachodzą te same zasady jak powyżej. Proste prawda? Spójrzmy na przykłady:

 • Can I go to the toilet?
  Czy mogę pójść do toalety?

Yes, you can.
No, you can’t.

 • Should we sign the contract?
  Czy powinniśmy podpisać kontrakt?

Yes, you should.
No, you shouldn’t.

 • Will they visit us?
  Czy oni nas odwiedzą?

Yes, they will.
No, they won’t.

Mam nadzieję, że od tej pory pytania zamknięte nie będą sprawiać Ci trudności. Pamiętaj o dodatkowych ćwiczeniach gramatycznych każdego dnia. Możesz np. wypisać na kartce kilka pytań   z danego zagadnienia gramatycznego i odpowiedzieć na nie na głos. Utrwalisz struktury gramatyczne i jednocześnie przełamiesz barierę w mówieniu. Daj znać w komentarzu czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Trzymam mocno kciuki za szybkie postępy w nauce angielskiego.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE