CZĘŚĆ DRUGA
W tej sekcji przeanalizujemy tzw. PART II (część druga), w której zdający musi nie tylko zastosować poprawne słownictwo, gramatykę i zwroty właściwe do podanej sytuacji, ale przede wszystkim powinien skorzystać z wyrażeń najczęściej występujących w języku angielskim:
- przeprosiny (apologising),
- udzielanie rad (advising),
- szczegółowe wyjaśnienie zaistniałych sytuacji (explaining),
- polecanie (recommending),
- składanie zażalenia (complaining),
- sugerowanie / składanie propozycji (suggesting)
Jeżeli przygotowujesz się do egzaminu Cambridge English: First to koniecznie sprawdź ofertę e-booków, które przygotują Ciebie do egzaminu FCE.
Zobacz ofertę
CO NALEŻY NAPISAĆ NA EGZAMINIE CAMBRIDGE ENGLISH: FIRST W CZĘŚCI DRUGIEJ?
Na podstawie materiału stymulującego, przygotowanego przez egzaminatorów Cambridge, zdający obowiązkowo pisze list lub e-mail. Należy przy tym pamiętać o:
- stylu (oficjalny, nieoficjalny),
- limicie słów (140-190)
- zastosowaniu się do „notatek” wyróżnionych na marginesie materiału stymulującego. Dostajesz punkty za prawidłowy i pełny przekaz tych właśnie informacji. Pisz więc na temat i staraj się skupić na elementach wskazanych przez twórców zadania.
JAK SKUTECZNIE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PISANIA NA WŁASNĄ RĘKĘ?
Nauka angielskiego z Gettin’ English pozwoli Ci na efektywne przygotowanie się do egzaminu językowego. Wystarczy korzystać z przykładowego arkuszu na poziomie B2 aby zobaczyć czego się spodziewać. Anglicy często mówią „Practice makes perfect” (Trening czyni mistrza). Ćwicz więc pisanie każdego dnia. Świetnym sposobem na naukę jest samodzielne tłumaczenie korespondencji mailowej. Dzięki naszym wskazówkom napisanie informal letter na Cambridge English: First będzie naprawdę proste.
Czy otrzymałeś/aś ostatnio wiadomość od przyjaciela? Może wysyłałeś/aś niedawno podanie o pracę lub pisałeś/aś list z reklamacją? Twoja skrzynka mailowa to skarbnica pomysłów na napisanie przykładowego maila po angielsku. A co najważniejsze taka forma nauki jest bardzo naturalna i sprawi Ci dużą przyjemność. Dzięki tej technice już niedługo zaczniesz pisać szybciej, utrwalisz wcześniej poznane wyrażenia i poczujesz się pewniej. Jeśli obecnie przerabiasz słownictwo angielskie z danej kategorii tematycznej, postaraj się „przemycić” parę przydatnych słówek do swojej pracy. Aktywna powtórka wcześniej poznanych fraz leksykalnych sprawi, że pisanie nie będzie kojarzyło się z kolejnym monotonnym ćwiczeniem. Weź kartkę, długopis do ręki i dobry słownik języka angielskiego. Zmotywuj się i do dzieła!
PRZYKŁADOWE ZADANIE NA EGZAMINIE
Spójrz na poniższy przykład zadania, który pojawił się na egzaminie Cambridge English: First z języka angielskiego. Zaznaczyliśmy na kolorowo informacje, które należy przekazać w swojej pracy pisemnej. Postaraj się odnieść do każdego elementu i rozwinąć myśl o ciekawe rozwiązania. Egzaminatorzy z Wielkiej Brytanii doceniają kreatywność, zastosowanie wyszukanego słownictwa, wzbogaconego o przydatne wyrażenia codziennego użytku.
Poniżej znajdziesz naszą wersję odpowiedzi na powyższego maila, która może posłużyć Ci za doskonały przykład. A Ty co byś napisał/a do Dorothy? Zapisz swoje przemyślenia na kartce (nawet w punktach).
Dear Dorothy,
Thanks for your letter – it was great to hear from you. I’m sorry I haven’t written for ages, but I’ve been busy. Congratulations on opening your restaurant.
I’d be very happy if you could visit me in Poland. I think the best moment for your trip would be the beginning of April. I’ll have some days off work so I could travel with you and we could look for inspirations together. You can stay with me from 3rd to 7th April. I have a couple of friends in different parts of Poland who can help you find tasty recipes.
In your last e-mail you asked me about local restaurants. Well, my friend’s parents run a small family business with delicious food. I’ll take you there.
However, the bad news is that I can’t visit you in August. I’m flying to the USA for a few weeks. It’s a business trip.
Bye for now & give my love to Alex.
Claudia
PRZYDATNE WYRAŻENIA DZIĘKI KTÓRYM WZBOGACISZ FCE LIST PRYWATNY
Początek listu.
- Many thanks for your letter. It was really nice to hear from you again.
- It’s been such a long time time since we last wrote to each other.
- How are things with you?
- How was your (trip / job interview etc.) ?
Rozwinięcie – różne funkcje językowe.
- I know you’re keen to hear all my news. Let me start with …,
- Would you like to …? / Why don’t you … (zapraszanie),
- I’d rather … (określanie preferencji),
- I could … if you want. (oferowanie pomocy),
- I’m sorry but I … (przepraszanie),
- It happened by accident. (wyjaśnianie / wymówki)
- I’m afraid it was all my fault. (branie winy na siebie)
- If I were you, I would … (sugerowanie rozwiązania)
- In my view, you should … (udzielanie wskazówek)
Zakończenie listu/maila.
- Once again, thanks for all your help,
- Give my regards / love to … (pozdrawianie)
- Please write back soon,
- I look forward to meeting you again soon.
- All the best