GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Cambridge English: First – podanie o pracę

2 64 379

PODANIE O PRACĘ PO ANGIELSKU 

Pisząc podanie o pracę, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:

 • unikaj zbyt prostych zdań. Staraj się budować wypowiedzi bogate w wyszukane słownictwo oraz zakres struktur gramatycznych. Zachęcam Cię gorąco do stosowania strony biernej,
 • przejście między zdaniami powinno być logiczne, połączone odpowiednimi spójnikami (np. in addition, however itp.) Największym błędem zdających na egzaminie jest wyraźny brak akapitów. Pamiętaj o estetycznej oprawie swojego tekstu (3-4 akapity spokojnie wystarczą),
 • nie używaj skróconych form czasownika (to styl używany przede wszystkim w liście prywatnym). Nie stosuj czasowników, które mają charakter idiomatyczny i nie przesadzaj z phrasal verbs. Stosuje się je zazwyczaj w mowie potocznej.
PRZYGOTUJ SIĘ DO EGZAMINU FCE JESZCZE SKUTECZNIEJ
Jeżeli przygotowujesz się do egzaminu Cambridge English: First to koniecznie sprawdź ofertę książek, które przygotują Ciebie do egzaminu FCE.
Zobacz ofertę

ZORGANIZUJ SWOJĄ WYPOWIEDŹ PISEMNĄ

1. Na samym początku napisz jakiego rodzaju stanowiskiem jesteś zainteresowany. Następnie gdzie i kiedy znalazłeś ogłoszenie. Spokojnie możesz wymyślić nazwę gazety i datę (najlepiej po angielsku, np. London Weekly),

2. Przedstaw swoją osobę: pochodzenie, wykształcenie, doświadczenie zawodowe lub dodatkowe atuty.

3. Napisz dlaczego uważasz, że będziesz najlepszym kandydatem na to stanowisko. Warto zastosować wyszukane przymiotniki osobowości lub wspomnieć o nietypowych zainteresowaniach.

4. Nie zapomnij napisać w jaki sposób można się z Tobą skontaktować oraz kiedy możesz przyjść na rozmowę kwalifikacyjną (możesz się do niej przygotować na naszej stronie już dziś).

5. Podziękuj za poświęcony czas na przeglądnięcie Twojej aplikacji. Zakończ list wyrażeniem grzecznościowym. Jeśli zaczynasz list od Dear Sir/Madam dopisz na końcu Yours faithfully (z poważaniem). Jeżeli nazwisko adresata zostało użyte w poleceniu np. Dear Mr Lane, skorzystaj z wyrażenia Yours sincerely. Subtelna różnica ale, wierz mi na słowo, istotna w angielskiej korepondencji.

ZADANIA EGZAMINACYJNE

Teraz przeanalizuj poniższe zadanie egzaminacyjne na poziomie Cambridge English: First. W trakcie testu podkreśl te informacje, które Twoim zdaniem są wymagane i muszą znaleźć się w Twojej pracy pisemnej. Pomoże Ci to przede wszystkim kontrolować to czego jeszcze nie przelałeś na arkusz papieru. Limit słów, na egzaminie Cambridge English: First, wynosi 140-190. Zapamiętaj, że polecenia są napisane po angielsku, na maturze zaś po polsku.

podanie-o-pracę-cambridge-english-first

Przejdź teraz do zakładki Wzór i Przydatne wyrażenia. Napisz własne podanie o pracę w oparciu o moje wskazówki. Życzę Ci owocnej pracy.

Dear Sir / Madam,

I am writing to apply for the position of worker in your tourist office. I found the advertisement in a local job centre on June 15th. I am 25 and come from Poland.

I graduated from the University of Warsaw where I studied management.
During my studies there I worked in an office as a secretary. I was responsible for answering phones, arranging meetings and preparing reports.

In addition, I took part in various trainings to gain more experience. Currently, I am studying for the FCE exam.
Moreover, I speak fluent German as well as know some basic words in Spanish. I believe I am the best candidate for this job because I possess the energy and good communication skills, which you are looking for. A good knowledge of history can also be an advantage in the tourist office.

I am available for an interview at any time. I can be contacted on 534892452 or my e-mail address: milena.nowak@gmail.com

Thank you for considering my application.

I look forward to hearing from you.

Yours faithfully,

Milena Nowak

PRZYDATNE WYRAŻENIA

 • Following your recent advertisement in … I would like to apply for the position of … – w nawiązaniu do Państwa ostatniego ogłoszenia o pracę w …, chciałbym ubiegać się o pracę na stanowisku …
 • With reference to your advert which I saw on … – w nawiązaniu do ogłoszenia, które zobaczyłam  (data).
 • I have been working as a … for the last … – pracowałem jako (zawód) przez ostatni (np. rok)
 • I graduated from … in … from the faculty of … – ukończyłem (nazwa uniwersytetu) w roku … na kierunku …
 • I am completing my secondary/high school at present – obecnie kończę szkołę średnią
 • Despite my lack of significant experience, I feel I would be a good worker – pomimo braku znaczącego doświadczenia zawodowego, uważam, że byłabym dobrym pracownikiem.
 • … can also be an advantage in this job – (umiejętność) może być dużą zaletą w tej pracy.
 • I consider myself to be … – uważam, że jestem …
 • In addition / Additionally, Moreover, Furthermore, … – co więcej, …
 • I would be grateful if you could send me further details of … – byłbym wdzięczny za dodatkowe informacje dotyczące (np. pensji, czasu pracy)
 • I am available for an interview at any time –  mogę przyjść w każdej chwili na rozmowę kwalifikacyjną.
 • I can be contacted on … – można się ze mną skontaktować pod numerem telefonu …
 • Thank you for considering my application – dziękuję za zainteresowanie się moim podaniem.
 • I look forward to hearing from you – czekam z niecierpliwością na odpowiedź

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Natalia mówi

  Proszę o sprawdzenie poniższego:)

  Dear Ms Salomon,

  I am writing with regard to your advertisement in a local newspaper in which you are looking for team leader for an activity camp for children.

  I am 20 years old and I live in Wrocław. I am studying psychology at the University and additionaly I attend a course where I am learning about children and their behaviour (in the future I am going to teach in a primary school).

  I think I would be suitable for this job due to my huge experienced with children aged 8-12. I have been taking part in organizing winter and summer holidays for children from all over the world since I turned 15.

  Furthermore, I am interested in learning foreign languages and cultures. Two years ago I took a gap year and I was travelling all over the Europe in order to improved my English communication skills. I do not have any difficulties with communication in German too.

  Lastly, I am very active person. I am a member of volleyball team and, moreover, I have some experienced in organizing trainings to.

  I can be contacted on 111 222 333. Thank you for considering my application.

  I look forward to hearing from you.

  Yours faithfully,

 2. santana_23 mówi

  Przyda się też w życiu prywatnym :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE