Jeśli człowiek sam czegoś nie wymyśli, nie poszuka w Internecie lub nie podpatrzy od doświadczonych lektorów, to samo nie przyjdzie. No cóż, tak to już bywa w zawodzie nauczyciela języka angielskiego – ciągle szukamy nowych inspiracji. Jeżeli stawiamy na najwyższą jakość prowadzonych przez nas zajęć, należy się trochę napracować. Dlatego też dziś chciałbym podzielić się moimi pomysłami, które pomogą Wam zaoszczędzić sporo czasu na żmudne poszukiwania odpowiednich materiałów na zajęcia z dorosłymi. Przygotowałem praktyczne gotowce do druku z myślą o tych z Was, którzy w najbliższym czasie będą ćwiczyć z uczniami pierwszy okres warunkowy. Poważna sprawa, prawda? Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, namieszam Wam nieco w głowie.
FLIPPED CLASSROOM – ODWRÓĆ WSZYSTKO DO GÓRY NOGAMI
Wybór odpowiednich narzędzi w nauczaniu gramatyki, to moim zdaniem połowa sukcesu. Tu nie ma miejsca na nieprzemyślane eksperymenty. Zagadnienia gramatyczne najczęściej wprowadzam w oparciu o metodę Flipped Classroom. Dla niewtajemniczonych… Odwrócony model klasy zakłada, iż uczestnicy kursu samodzielnie poznają wybrany zakres materiału jeszcze przed spotkaniem. Uczniowie otrzymują niezbędne materiały multimedialne (np. filmy, artykuły, quizy online, podcasty) od swojego lektora. Dzięki temu każdy kursant ma czas na zgłębienie tematu w domowym zaciszu, zaś zdobytą wiedzę wykorzysta w praktycznych zadaniach już bezpośrednio na zajęciach.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wśród moich kursantów zaobserwowałem większą przyjemność z odrabiania pracy domowej oraz zaangażowanie na lekcjach. Jeśli nie jesteście do końca przekonani, czy flipped classroom sprawdzi się na Waszych zajęciach, posłuchajcie także innego eksperta w dziedzinie nauczania:
ĆWICZYMY PIERWSZY OKRES WARUNKOWY W MÓWIENIU
Podręcznik rzadko kiedy kojarzy się uczniom z przyjemną nauką gramatyki. Dziwicie się? Bo ja nie. Jeśli choć raz na jakiś czas przeprowadzicie lekcję gramatyczną, która w 100% będzie nastawiona na rozwój umiejętności mówienia, to kursanci zakochają się w Waszych zajęciach na nowo. Nauczyciele poszukujący materiałów na zajęcia z języka angielskiego powinni w głównej mierze opracowywać ćwiczenia, które będą stanowić silny bodziec do mówienia. Co tu kryć, rozwiązywanie kolejnych zadań gramatycznych z kartką w ręku w żaden sposób nie pomoże Waszym kursantom przełamać barierę językową. Umówmy się, że papierologię pozostawimy im do wykonania w domu. Nasze zajęcia mają przypominać praktyczne warsztaty a nie nudne wykłady. Oto kilka pomysłów, dzięki którym przeprowadzicie naprawdę interesującą lekcję gramatyczną.
TELEFONY W RUCH
Żyjemy w epoce smartfonów, które dają nam nowe możliwości łatwiejszej komunikacji. Prowadząc zajęcia językowe, warto zapewnić naszym uczniom rozmaite doświadczenia odzwierciedlające prawdziwy potencjał technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jak wykorzystać nowinki technologiczne na lekcji? Już wyjaśniam. Przed zajęciami informujemy kursantów, aby pobrali na swój telefon darmowy czytnik kodów QR (z Google Play lub App Store). Aplikacja posłuży im do odczytywania słówek, które przygotowałem specjalnie na tę okazję. Gotowy szablon możesz pobrać na samym dole wpisu lub wygenerować własne kody QR na tej stronie.
Przejdźmy już teraz do samego ćwiczenia. Uczniowie pracują w parach. Otrzymują od nas wycięte kody QR. Po zeskanowaniu kodu na ekranie pojawi się czasownik, który należy użyć do stworzenia pełnego zdania w pierwszym okresie warunkowym. Zachęć uczniów do wypowiadania na głos swoich zdań, aby druga osoba miała możliwość „dorzucenia” dodatkowych pytań. Spójrz na przykład:
Uczeń B: Really? Where would you like to go? / Can I join you? etc.
Nie wyrzucaj kodów QR. Możesz je wykorzystać ponownie do powtórki czasowników nieregularnych w niedalekiej przyszłości.
DOKOŃCZ ZDANIA
Dzielimy uczniów na 3-4 osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje jeden obrazek, na którym znajduje się zdanie rozpoczynające okres warunkowy. Uczeń A stara się dokończyć zdanie i przekazuje karteczkę dowolnej osobie w grupie. Uczeń B rozpoczyna swoją wypowiedź od drugiej części, którą usłyszał od ucznia A i również wymyśla swoje zakończenie. Daj uczniom min. 5 min na rozmowę. Spójrzmy jeszcze na poniższy przykład:
Uczeń B: If I clean my house, I will invite my friends.
Uczeń C: If I invite my friends, we will drink wine.
Uczeń A: If we drink wine, we will be happy.
Jeśli chcesz mieć pewność, że kursanci dobrze poradzą sobie z tym zadaniem, zademonstruj na tablicy reguły tej świetnej gry językowej. Warto także wykorzystać kolorowe markery, by pokazać, w jaki sposób zmienia się forma czasownika.
JUICY GOSSIP
Ludzie plotkują, bo to im urozmaica życie. Tak to już jest, że lubimy rozmawiać o innych i wymieniać się informacjami na temat życia gwiazd. W tym ćwiczeniu wykorzystamy dwa najważniejsze elementy – ludzką ciekawość i potrzebę wyrażenia własnego zdania. Dzielimy uczniów na 4-5 osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje wydrukowaną okładkę magazynu, na której uczniowie zapisują najciekawsze doniesienia ze świata show-biznesu w formie nagłówków. Jeśli prowadzisz zajęcia w firmach, możesz skorzystać z drugiego szablonu i poprosić kursantów, aby skupili się na bieżących kwestiach politycznych, finansowych itp. Gdy okładki będą już gotowe, grupy wymieniają się swoimi pracami i prowadzą dyskusję na ich temat. Zachęć oczywiście swoich kursantów do wykorzystania pierwszego okresu warunkowego oraz zwrotów związanych z wyrażaniem opinii.
Mam nadzieję, że moje pomysły sprawdzą się na Twoich zajęciach języka angielskiego. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się tym wpisem z innymi nauczycielami języka angielskiego. Już teraz pobierz materiał pdf, w którym znajdziesz gotowe ćwiczenia do druku.