GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

It’s alive, it’s alive!

1 3 743

„It’s alive, it’s alive!” Zapewne kojarzysz najpopularniejszą kwestię wypowiedzianą w filmie Frankenstein (1931). W tym artykule chcę pokazać Ci różnicę między alive i alive. Oprócz wskazówek, poznasz również najciekawsze wyrażenia, które powinien znać każdy anglomaniak.

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DO NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Szukasz idealnych książek i samouczków do nauki języka angielskiego? Sprawdź nasze pozycje, które wybraliśmy specjalnie dla Ciebie. Największy wybór książek, fiszek do nauki języka angielskiego.
Zobacz ofertę

LIVE

Zakładam, że czasownik live /lɪv/ jest Ci już dobrze znany. I live in Rzeszów – ja mieszkam w Rzeszowie, choć czasem zastanawiam się, jak wyglądałoby moje życie w Nowym Jorku. Przez pewien okres swojego życia żyłem w Hiszpanii, ale teraz mieszkam w Polsce. Jak widzisz, czasownik live oznacza żyć, mieszkać oraz żyć pełnią życia.

Live może pełnić funkcję przymiotnika i jest wówczas przeciwieństwem do dead. Wyraz ten należy zastosować przed rzeczownikiem. Zwróć uwagę na poprawną wymowę – /laɪv/. Jeśli często oglądasz telewizję lub słuchasz radia, to wiesz, że live znaczy również „na żywo.”

 • They found a live person in the rubble.
  Pod gruzami znaleźli żywą osobę.
 • The concert will be shown live on YouTube.
  Koncert będzie transmitowany na żywo w serwisie YouTube.

Język angielski obfituje w ciekawe wyrażenia związane ze słówkiem live. Gdy słyszysz zwrot a live wire to zapewne na myśl przychodzi Ci przewód pod napięciem, ale mało kto wie, że to również energiczna osoba. Trzeba korzystać z życia na całego – live it up! Niektórzy ludzie ciężko pracują całe swoje życie, aby żyć w dostatku – live in clover, podczas gdy inni są w stanie przeżyć każdy dzień dzięki sprytowi – live on / by your wits. Najwspanialsze w tym wszystkim jest to, że człowiek uczy się przez całe życie – you live and learn. Czy potrafisz rozwinąć akronim YOLO?

ALIVE

Przymiotnik alive /əˈlaɪv/ znaczy to samo co live, lecz nigdy nie łączy się z rzeczownikiem. Przeczytaj poniższy przykład:

 • I’m so happy that you’re alive!
  Jestem szczęśliwa, że żyjesz!

Monstrum z Frankenteina było alive and kicking / well – w świetnej formie. Przed wyborami politycy starają się pożreć swoich przeciwników żywcem – eat somebody alive. W letni wieczór komary robią to samo, ale na swój sposób. Jak dla mnie papierkowa robota jest nudna – dead-and-alive. Aby ożywić nieco życie – come alive, piszę artykuły na moim blogu. Czy znasz inne zwroty z przymiotnikiem alive? Śmiało, daj znać w komentarzu.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. Szymon mówi

  YOLO – you only live once – żyje się tylko raz ;)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE