GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Weź się ostro za czasowniki frazowe

1 8 868

Nauka Phrasal Verbs nie należy do najłatwiejszych. Ta wybuchowa mieszanka czasownika i przyimka, prędzej czy później, niemal każdemu spędza sen z powiek. To tak jak z górą lodową, widzimy zaledwie część tego co przed nami. Im bardziej poznajemy język angielski, odnosimy wrażenie, że końca nie widać. Dlatego dziś damy nura i zobaczymy, co jest na dnie.

W szkołach zwykło się nauczać wąski zakres podstawowych czasowników, które mają nam rzekomo pomóc „przetrwać” w codziennych sytuacjach. Bujda! Czas na szybki test. Weź kartkę papieru lub otwórz edytor tekstu w swoim komputerze i w ciągu 2 minut wypisz wszystkie Phrasal Verbs, które przyjdą Ci na myśl (oczywiście tylko te, które znasz).

Czy jesteś zadowolony/a ze swojego wyniku? Po zakończeniu tego ćwiczenia zapewne pojawiły się w Twojej głowie jeszcze inne angielskie czasowniki frazowe, to naturalne. Gdy przeprowadzam to ćwiczenie w szkole językowej na twarzach kursantów pojawia się grymas w stylu „Jestem przekonany, że pamiętam znacznie więc, ale ta cholerna pustka w głowie…” Pomyśl teraz ile z tych czasowników usłyszałeś w filmach, sytuacjach, w których komunikowałeś się z native speaker’em? Problem w tym, że angielski książkowy znacznie odbiega od tego używanego na ulicy, w miejscach pracy czy na imprezach. Co tu wiele mówić, ludzie tak się najzwyczajniej w świecie nie komunikują! Jeśli znasz język angielski w zakresie podstawowym opanuj angielskie czasowniki frazowe na naszej stronie lub zapisz się na mój kurs internetowy POKOCHAJ ANGIELSKIE CZASOWNIKI ZŁOŻONE B1-B2. Jeśli jednak oczekujesz czegoś więcej od języka angielskiego i chcesz prowadzić rozmowy na zaawansowanym poziomie, do roboty! Kilka wskazówek dla wszystkich tych, którzy nie chcą wiecznie dryfować na resztach wiedzy poznanych w szkole.

1. Ucz się czasowników frazowych w kontekście. Niestety polskie tłumaczenie nie zawsze odzwierciedla prawdziwe znaczenie wybranego phrasal verb. Niekiedy subtelne różnice prowadzą do sporych nieporozumień. Rozwiązanie? Dobry słownik angielsko-angielski. Ja korzystam z MacmillanDictionary, ale wiem, że są i lepsze :) Podoba mi się przejrzysty układ i to, co najważniejsze: definicja i zastosowanie słówka / frejzala w zdaniu. Zapamiętaj jedną zasadę, uczenie się listy słówek bez prawidłowego kontekstu nie jest efektywne. Prędzej czy później zapomnisz większość materiału.

2. Grupowanie phrasal verbs jest istotne. Skorzystaj z szablonu przygotowanego przez zespół Gettin’ English. Na samym środku napisz czasownik, na liniach przyimek zaś w szarych polach angielskie zdanie / definicję. Wydrukuj, wypełnij kilka kartek i załóż specjalną aktówkę przeznaczoną wyłącznie na naukę phasal verbs. W wolnych chwilach odświeżaj wiedzę i zapamiętuj wybrane czasowniki frazowe na długo.

Pobierz szablon

Poświęć kilka minut w tygodniu na naukę tylko czasowników złożonych i przekonaj się, że frejzale nie gryzą.

3. Ucz się języka aktywnie! Nie zapamiętasz nowych fraz jeśli nigdy z nich nie skorzystasz. Jeśli przykładowo opanowałeś 6 nowych phrasal verbs związanych z czasownikiem „take” postaraj się je wykorzystywać przez kolejny tydzień w mowie lub korespondencji. Nie tylko utrwalisz ich zastosowanie, ale i skutecznie zmotywujesz siebie samego do dalszej nauki. Z dnia na dzień będziesz rozwijać zasób słownictwa, a Twoje wypowiedzi będą bogatsze pod kątem językowym. Nad czym się jeszcze zastanawiać? Poświęć kilka minut w tygodniu na naukę tylko czasowników złożonych i przekonaj się, że frejzale nie gryzą.