GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Weź się ostro za czasowniki frazowe

1 11 128

Nauka Phrasal Verbs nie należy do najłatwiejszych. Ta wybuchowa mieszanka czasownika i przyimka, prędzej czy później, niemal każdemu spędza sen z powiek. To tak jak z górą lodową, widzimy zaledwie część tego co przed nami. Im bardziej poznajemy język angielski, odnosimy wrażenie, że końca nie widać. Dlatego dziś damy nura i zobaczymy, co jest na dnie.

W szkołach zwykło się nauczać wąski zakres podstawowych czasowników, które mają nam rzekomo pomóc „przetrwać” w codziennych sytuacjach. Bujda! Czas na szybki test. Weź kartkę lub otwórz edytor tekstu w swoim komputerze i w ciągu 2 minut wypisz wszystkie Phrasal Verbs, które przyjdą Ci na myśl (oczywiście tylko te, które znasz).

Czy jesteś zadowolony/a ze swojego wyniku? Po zakończeniu tego ćwiczenia zapewne pojawiły się w Twojej głowie jeszcze inne angielskie czasowniki frazowe, to naturalne. Gdy przeprowadzam to ćwiczenie w szkole językowej na twarzach kursantów pojawia się grymas w stylu „Jestem przekonany, że pamiętam znacznie więc, ale ta cholerna pustka w głowie…” Pomyśl teraz ile z tych czasowników usłyszałeś w filmach, sytuacjach, w których komunikowałeś się z native speaker’em? Problem w tym, że angielski książkowy znacznie odbiega od tego używanego na ulicy, w miejscach pracy czy na imprezach. Co tu wiele mówić, ludzie tak się najzwyczajniej w świecie nie komunikują! Jeśli znasz język angielski w zakresie podstawowym opanuj angielskie czasowniki frazowe na naszej stronie lub zapisz się na mój kurs internetowy POKOCHAJ ANGIELSKIE CZASOWNIKI ZŁOŻONE B1-B2. Jeśli jednak oczekujesz czegoś więcej od języka angielskiego i chcesz prowadzić rozmowy na zaawansowanym poziomie, do roboty! Kilka wskazówek dla wszystkich tych, którzy nie chcą wiecznie dryfować na resztach wiedzy poznanych w szkole.

1. Ucz się czasowników frazowych w kontekście. Niestety polskie tłumaczenie nie zawsze odzwierciedla prawdziwe znaczenie wybranego phrasal verb. Niekiedy subtelne różnice prowadzą do sporych nieporozumień. Rozwiązanie? Dobry słownik angielsko-angielski. Ja korzystam z Longman Dictionary, ale wiem, że są też inne wartościowe strony, na których znajdziesz definicje i zastosowania  frejzala w zdaniu. Zapamiętaj jedną zasadę – uczenie się listy słówek bez prawidłowego kontekstu nie jest efektywne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim bezpłatnym 4-dniowym minikursie „Jak się nauczyć phrasal verbs?” Jeśli jesteś zainteresowany, dołącz już teraz!

2. Grupowanie phrasal verbs jest istotne. Skorzystaj z szablonu przygotowanego przez zespół Gettin’ English. Na samym środku napisz czasownik, na liniach przyimek zaś w szarych polach angielskie zdanie / definicję. Wydrukuj, wypełnij kilka kartek i załóż specjalną aktówkę przeznaczoną wyłącznie na naukę phasal verbs. W wolnych chwilach odświeżaj wiedzę i zapamiętuj wybrane czasowniki frazowe na długo.

Pobierz szablon

3. Ucz się języka aktywnie! Nie zapamiętasz nowych fraz jeśli nigdy z nich nie skorzystasz. Jeśli przykładowo opanowałeś 6 nowych phrasal verbs związanych z czasownikiem „take” postaraj się je wykorzystywać przez kolejny tydzień w mowie lub korespondencji. Nie tylko utrwalisz ich zastosowanie, ale i skutecznie zmotywujesz siebie samego do dalszej nauki. Z dnia na dzień będziesz rozwijać zasób słownictwa, a Twoje wypowiedzi będą bogatsze pod kątem językowym. Nad czym się jeszcze zastanawiać? Poświęć kilka minut w tygodniu na naukę tylko czasowników złożonych i przekonaj się, że frazale nie gryzą.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. aska.ang mówi

    Świetna dawka motywacji do nauki phrasal verbs. Szablonik przyda mi sie na pewno! :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE