GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

The Big Day is Coming

1 19 682

W związku dwojga ludzi (relationship) niekiedy przychodzi taki moment, kiedy chcą oficjalnie pozostać ze sobą na dobre i na złe (through thick and thin). Mężczyzna powinien wybrać oryginalny sposób na oświadczyny (pop the question), by tym samym zaskoczyć swoją wybrankę (Miss Right). Niezależnie od pomysłu, pierścionek zaręczynowy (engagement ring) to podstawa.  Od zaręczyn do ślubu, droga już naprawdę krótka.

Nim nadejdzie ten ważny dzień (big day), należy zabawić się na wieczorze panieńskim (hen/ bachelorette party) z psiapsiółami (besties). Z całą pewnością, przyszły mąż (husband-to-be) również zaszaleje na mieście (paint the town red) z kumplami (buddies) w trakcie swojego wieczoru kawalerskiego (stag/ bachelor party). Co tu kryć, na jednym drinku się nie skończy – kac (hangover) murowany. Po szalonej nocy, czas na ślub… Poznaj już teraz angielskie słownictwo związane ze ślubem. Życzymy miłej nauki.

SŁOWNICTWO ZWIĄZANE ZE ŚLUBEM


banns – zapowiedzi przedślubne
best man – drużba, świadek
bride – panna młoda
bridesmaid – druhna
church wedding – ślub kościelny
civil wedding – ślub cywilny
emcee – mistrz ceremonii
flower girl – dziewczynka sypiąca kwiatki
groom – pan młody
groomsman – pierwszy drużba pana młodego
guests – goście
honeymoon – miesiąc miodowy
just married – nowożeńcy
maid of honour – druhna (najważniejsza rangą)
make a speech – wygłosić przemowę
marriage certificate – akt ślubu
newlyweds – państwo młodzi, nowożeńcy
priest – ksiądz
registry office – urząd stanu cywilnego
shotgun wedding – ślub pod przymusem (gdy panna młoda jest w ciąży)
spouse – małżonek, małżonka
veil – welon, woalka
venue – miejsce (np. przyjęcia)
vow – przyrzeczenie, ślubowanie
wedding bouquet – bukiet ślubny
wedding cake – tort ślubny
wedding day – dzień ślubu
wedding gown/ dress – suknia ślubna
wedding invitation – zaproszenie na ślub
wedding reception/ party – przyjęcie ślubne
wedding ring – obrączka

O ŚLUBIE NIECO Z INNEJ PERSPEKTYWY…

Jakiś czas temu twórcy programu telewizyjnego Saturday Night Live, postanowili przedstawić swoją wersję małżeństwa i rozwodu w krzywym zwierciadle. Film tylko, dla ludzi z dystansem do życia i poczuciem humoru.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Dorota mówi

    Dziekuje za ten post, chce byc fotografem slubnym w Uk i z checia kupilabym jakies materialy od pana, aby podszlifowac swoj angielski w tej tematyce, gdyby tylko byla taka mozliwosc 😊

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE