GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Chef, chief a może boss?

portrait of young man handsome shouting using megaphone over red background
2 6 698

Chef, chief i boss mogą nieźle namieszać w głowie. Poznaj różnicę i nie popełniaj tych samych błędów w języku angielskim. Jak to jest z tym chef, chief i boss w języku angielskim? Zasady wydają się być proste, ale zdarza się, że osoby uczące się angielskiego stosują je wymiennie. W dzisiejszym wpisie, pragnę rozwiać wszelkie wątpliwości i jestem przekonany, że zapamiętasz różnicę na zawsze.

CHEF

Z pewnością kojarzysz program telewizyjny MasterChef. Pytanie za sto punktów – na czym polega idea tego show? Rzecz jasna uczestnicy gotują, prześcigają się w pomysłach na najlepszą potrawę, ponieważ chcą wygrać i stać się jednym z najlepszych kucharzy w naszym kraju. Chef /ʃef/ to właśnie głównych kucharz/ szef kuchni. Niech Ci nie przyjdzie na myśl, aby nazwać Twojego szefa chef, nawet jeśli świetnie gotuje.

The chef in this restaurant is Italian.
Szef kuchni w tej restauracji jest Włochem.

CHIEF

W języku angielskim rzeczownik chief /tʃiːf/ ma kilka znaczeń. Przede wszystkim to wódz (np. plemienia). Chief to również naczelny/ główny przełożony (np. policji)

Chief Geronimo called a meeting in the middle of the night.
Wódz Geronimo zwołał spotkanie w środku nocy.
Ladies and gentlemen, please welcome our local Chief Constable.
Panie i Panowie, powitajcie naszego lokalnego naczelnika policji.

Słowo chief jest również przymiotnikiem i oznacza główny. Warto zapamiętać to słowo, gdyż często pojawia się w języku biznesowym.

Could I speak to your chief accountant, please?
Czy mogę porozmawiać z Państwa głównym księgowym?

BOSS

I w końcu nasz ulubieniec. Szef ma kilka odpowiedników w języku angielskim. W mowie potocznej najczęściej stosujemy boss. W języku oficjalnym (urzędowym) nie wypada stosować boss, gdyż takie określenie brzmi nieprofesjonalnie. Warto powiedzieć: superior (przełożony), employer (pracodawca), manager (kierownik) lub owner (właściciel).

Have you seen the boss?
Czy widziałeś szefa/ szefową?
She complained to her superior.
Złożyła skargę do swojego przełożonego.

INNE OKREŚLENIA SZEFA

Gdy szefa nie ma w biurze, możemy pozwolić sobie na inne kreatywne określenia osoby na wysokim stanowisko mającej władzę. Pojawiają się tu przeróżne nazwy:

big cheese – szycha
big shot – gruba ryba
big wheel – gruba ryba
bigwig – ważniak
fat cat – szycha
head honcho – szef
higher-up – szefostwo, góra
mandarin – człowiek na wysokim stanowisku
mover and shaker – człowiek czynu
pooh-bah – gruba ryba
top dog – szef grupy
top gun – ważna osoba w organizacji

Teraz już wiesz kiedy zastosować poprawnie chef, chief i boss. Jestem ciekaw, które potoczne określenie szefa lub osoby mającej władzę, przypadło Ci do gustu. Koniecznie daj znać w komentarzu.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
  1. Agata Pruszyńska mówi

    ’Mover and shaker’ to moje ulubione, ponieważ niesie ze sobą cechę, którą powinien mieć każdy dobry szef – jak mówi, tak robi. (a man of his word).

  2. Małgorzata mówi

    bigwig bardzo mi się podoba, o ile wymawia się tak jak myślę, jest melodyjne

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE