GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak poprawnie stosować czasowniki statyczne i dynamiczne ?

7 270 392

Angielska gramatyka dla wielu osób potrafi być wielkim wyzwaniem. Tam gdzie jedni dostrzegają piękno, inni widzą chaos. Ucząc się języka angielskiego, poznajemy czasy i wyszukane struktury gramatyczne, które po pewnym czasie i tak nam się mieszają. Perfekcjonizm poprawności gramatycznej jaki chcemy osiągnąć jest tak mocno zakorzeniony w naszej psychice, że wolimy mniej powiedzieć po angielsku lub w ogóle nie otwierać ust, niż strzelić gramatyczną gafę. Jest to niestety złe podejście. Gramatyka jest ważna, ale komunikacja jest zawsze najważniejsza. Ucz się stopniowo i nie dołuj się. Wszystko przyjdzie z czasem.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

Z czasów szkolnych, pamiętam doskonale to wspaniałe uczucie kiedy poznałem Present Continuous. To się nazywa high-level grammar! Przewertowałem niemal każdy podręcznik do gramatyki, przeanalizowałem sporo przykładów, rozwiązałem jeszcze więcej ćwiczeń i szybko zdałem sobie sprawę z tego jak bardzo jestem fajny i mądry :) Do pewnego momentu…

Natrafiłem na wyjątki. Nie wiedziałem, że w języku angielskim występują dwie grupy czasowników – stative / action (dynamic) verbs, czyli czasowniki statyczne i dynamiczne. „What the hell?” pomyślałem.

CZASOWNIKI STATYCZNE

Czasowniki statyczne (również czasowniki stanu) to prestiżowa grupa cwaniaków, która nie zadaje się z byle kim. Wyznają zasadę, że życie jest simple (proste) i w gruncie rzeczy wiesz już prawie wszystko na ich temat. Czasowniki statyczne nie przepadają za czasami Continuous. Tworzą wąskie grono i rzadko kiedy łączą się z –ing. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek dlaczego mówimy po angielsku „I don’t understand” skoro nie rozumiesz czegoś w tym momencie? To właśnie są czasowniki stanu. Sprawdź poniższe zestawienie najważniejszych czasowników statycznych i przeanalizuj nasze przykłady.

agree – zgadzać się
appear – wydawać się
believe – wierzyć
belong – należeć
concern – dotyczyć czegoś, martwić się
consist – składać się
contain – zawierać
cost – kosztować
depend – zależeć
deserve – zasługiwać na coś
doubt – wątpić
feel – czuć się
fit – pasować (np. ubranie)
forget – zapomnieć
have – mieć
hate – nienawidzić
hear – słyszeć
hope – mieć nadzieję
imagine – wyobrażać
include – zawierać
involve – wymagać, angażować
keep – trzymać, kontynuować
know – wiedzieć, znać
like – lubić
look – wyglądać
love – kochać, uwielbiać
matter – mieć znaczenie, liczyć się
mean – znaczyć
mind – mieć coś przeciwko, uważać na coś
need – potrzebować
owe – być dłużnym
own – posiadać
possess – posiadać
prefer – woleć
promise – obiecać
realise – zdać sobie sprawę
recognise – rozpoznać
remember – pamiętać
require – wymagać
see – widzieć
seem – wydawać się
smell – mieć zapach
sound – brzmieć
suppose – przypuszczać
taste – smakować
think – uważać, myśleć
understand – rozumieć
want – chcieć
weigh – ważyć
wish – życzyć
 • You’re such a liar! I don’t believe you – ale z Ciebie kłamczucha! Nie wierzę Ci.
 • This painting looks great on that wall – ten obraz wygląda świetnie na tamtej ścianie.
 • What does it mean? – co to znaczy?
 • Amber tried the skirt on, but it didn’t fit  – Amber przymierzyła spódnicę, ale nie pasowała.
 • She didn’t need our help – nie potrzebowała naszej pomocy.
 • I’m sorry, I can’t remember your name – przepraszam, ale nie pamiętam jak się
  nazywasz.
 • I’ll see you tomorrow – zobaczymy się jutro.

Jak łatwo zauważyć, zastosowaliśmy m.in. Present Simple, Past Simple, Future Simple oraz czasownik modalny can. A skoro już o nim mowa, to warto zapamiętać, że czasowniki stanu wyrażające nasz stan psychiczny, duchowy, uczuciowy, bardzo upodobały sobie właśnie ten czasownik, ponieważ can może niemal wszystko.  W tym przypadku, najpopularniejsze czasowniki stanu to: see, hear, smell i feel. Teraz już wiesz dlaczego na maturze mówi się:

In the picture I can see a man / woman – na obrazku widzę mężczyznę / kobietę.
I could hear something at night – słyszałem coś w nocy.

CZASOWNIKI DYNAMICZNE / CZYNNOŚCI

Dynamic / action verbs czyli czasowniki dynamiczne stanowią zdecydowanie największą grupę czasowników w języku angielskim. Te gramatyczne Minionki, są wszędzie i chcą się zaprzyjaźnić z każdym czasem gramatycznym. Są sympatyczne do tego stopnia, że łączą się niekiedy z wybranymi przedstawicielami stative verbs i potrafią przy tym nieźle namieszać w głowie. Spójrz na poniższe przykłady:

I am eating a sandwich at the moment – jem teraz kanapkę.
She travelled a lot last week – w zeszłym tygodniu dużo podróżowała.
I’ll take you home – zabiorę Cię do domu.
We have been talking about politics for an hour – rozmawiamy o polityce już od godziny.

STATYCZNY I DYNAMICZNY JEDNOCZEŚNIE?

Zgadza się. Czasowniki statyczne, jako że w mniejszości, chcą nieraz zasmakować prawdziwej angielskiej gramatyki. Należy pamiętać, iż znaczenie zdania potrafi zmienić się o 180 stopni. Poznaj najważniejsze wyjątki od powyższych reguł jeśli również chcesz być fajny/a i mądry/a.

1. BE  – oznacza być i odnosi się do stałej cechy charakteru. Forma ciągła being wyraźnie daje nam do zrozumienia, że osoba zachowuje się w inny sposób niż zwykle. Przecież każdemu może strzelić coś do głowy od czasu do czasu.

You are silly! – jesteś niemądry!
You are being silly! – zachowujesz się niemądrze / jesteś głupi!

2. HAVE – jeśli mowa o posiadaniu czegoś na stałe (np. domu, samochodu itp.) należy zastosować formę podstawową. Ucząc się języka angielskiego łatwo dostrzec, że have wciśnie się niemal wszędzie. Może oznaczać – pić, jeść, palić, brać (prysznic) i ma jeszcze kilka innych znaczeń. W takim przypadku możesz zastosować formę ciągłą (Continuous) w zależności od kontekstu zdania.

She had five houses in Miami – miała pięć domów w Miami.
I was having tea with John at 7 p.m. – piłam herbatę z Jankiem o siódmej.

3. SEE – widzisz coś lub nie, nie masz do końca na to wpływu, ponieważ nie wybieramy naszych zmysłów. Możesz jednak dobierać sobie odpowiednie towarzystwo. Czasownik see w formie Continuous oznacza spotkać się / być umówionym z kimś.

Look! Do you see that man over there? – spójrz! Czy widzisz tamtego mężczyznę?
I am seeing my doctor next week – jestem umówiona na wizytę z moim lekarzem w przyszłym tygodniu.

4. THINK – jeśli wyrażasz swoją opinię, zastosuj formę prostą. Jeśli jesteś myślicielem, masz coś z filozofa lub rozmyślasz nad czymś dość intensywnie, to think możesz stosować z formie ciągłej.

I think that you should quit your job – myślę, że powinieneś rzucić pracę.
Peter is thinking about his own business – Piotr myśli o swoim własnym interesie.

5. LOOK  – coś może dobrze lub źle wyglądać. To klasyczny przykład sytuacji, w której wypada zastosować czasy Simple. Jeśli czasownik look łączy się z niektórymi przyimkami np. at, for i wskazuje na coś tymczasowego, to forma z końcówką -ing jest mile widziana. Zwróć uwagę jak zmienia się znaczenie czasownika look, gdy staje się on czasownikiem złożonym.

You look great in this jacket! – wyglądasz świetnie w tej marynarce!
Excuse me, I’m looking for a cash machine – przepraszam, szukam bankomatu.

6. TASTE – potrawy posiadają swój wyjątkowy smak. Jeśli chcemy dodać im odpowiedniego smaku, często je degustujemy, aby sprawdzić czy nasze zdolności kulinarne są na miarę Master Chef’a. Podobnie sprawa ma się do czasownika smell.

This soup tastes good with cream – ta zupa dobrze smakuje ze śmietaną.
I’m tasting the sauce because it seems to be bland – degustuję ten sos, ponieważ wydaje się być mdły w smaku.

7. FEEL  – w czasach typu Simple, feel odnosi się do opinii, gdy mamy na myśli czasownik think / believe. Feel w formie ciągłej najczęściej odnosi się do uczuć w chwili obecne jak również wrażeń dotykowych, gdy chcemy sprawdzić z jakiego materiału jest coś zrobione.

I feel that nobody likes me here – wydaje mi się, że nikt tu za mną nie przepada.
Why are you feeling this fabric? – dlaczego dotykasz (sprawdzasz) ten materiał?

Czy widziałeś już e-book Grammar Practice B2/ C1? Czy chciałbyś poznać gramatykę na poziomie zaawansowanym? Ćwiczenia przygotowane przez zespół Gettin’ English to strzał w dziesiątkę. Pobierz już teraz.

Jeśli przebrnąłeś przez cały artykuł, to jesteś naprawdę zdolny/a. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Rozwiąż teraz poniższy test online. Nie bądź też „liskiem chytruskiem” i podziel się naszym artykułem w sieci. Udostępnij go na Facebooku / Wykopie lub wszędzie tam gdzie chcesz. Pozwól innym skorzystać z darmowych materiałów i ćwiczeń do nauki angielskiej gramatyki. Dzięki z góry!

Zajrzyj do środka

TEST ON-LINE

[WpProQuiz 238]

Może ci się spodobać również
7 Komentarze
 1. Anna mówi

  Mam pytanko, ponieważ mam wątpliwość do czasownika have z np. meeting czy party, możemy tak powiedzieć, We are having the meeting on Friday? Widziałam na internecie podobne przykłady. Z góry dziękuję

 2. Anonim mówi

  well done BRAWO ;)

 3. Aggg mówi

  Swietnie wytłumaczone! (Sugestia ode mnie, mogą być jeszcze czasowniki: care, consider, mention, desire, detest, forgive, result in etc.)

  1. GettinEnglish mówi

   Dzięki wielkie! Oj tak, lista jest jeszcze długa :)

 4. o6 mówi

  świetnie wytłumaczono złożoność tematu Na pewno zapamiętam. Autor tekstu zasługuje na duży plus:)

 5. Fea mówi

  Cudowne, tłumaczenie porwało mnie bardziej niż niejedna książka. :D Przy okazji gratuluję humoru autorowi!

  1. GettinEnglish Team mówi

   Dzięki śliczne za miłe słowa. Życzę miłej nauki :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE