GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Excuse me czy I’m sorry?

1 9 308

Czy kiedykolwiek miałeś chwilę zwątpienia, gdy chciałeś przeprosić kogoś po angielsku? Kiedy zastosować excuse me a kiedy I’m sorry? Szukaj odpowiedzi w tym wpisie. „Excuse me. Do you speak English?” Z pewnością nieraz ktoś zadał Ci już to pytania. Czy w tym wypadku można powiedzieć I’m sorry? Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat excuse me/ I’m sorry dowiesz się z tego wpisu.

EXCUSE ME

Wyrażenie excuse me najczęściej stosujemy w języku angielskim, gdy chcemy przerwać rozmówcy. Jak wiesz, Anglicy są znani ze swoich dobrych manier, więc excuse me to pozycja obowiązkowa w każdej rozmowie. Aby złagodzić wtrącenie się, można dorzucić jeszcze dźwięk uh /ʌ/.

Excuse me sprawdza się również w sytuacji, gdy chcemy zwrócić na siebie uwagę w jakiejś grupie osób. Jeśli ktoś blokuje nam przejście, zwrot excuse me jak najbardziej będzie użyteczny.

 • Uh, excuse me, but what you’re saying doesn’t make any sense.
  Przepraszam, ale to co mówisz nie ma sensu.
 • Excuse me, can I have a seat here?
  Przepraszam, czy mogę tu usiąść?

I’M SORRY

Wyrażenie I’m sorry stosujemy, gdy chcemy przeprosić kogoś za coś co zrobiliśmy i czujemy się winni. Zwróć również uwagę na fakt, że w sytuacji, gdy ktoś nie dosłyszał, co powiedziała druga osoba, nie używamy excuse me. Brytyjczyk powie:

 • Pardon? – przepraszam?
 • I beg your pardon? – przepraszam?
 • Sorry? – przepraszam?
 • Sorry, what do you mean? – przepraszam, ale co masz na myśli?
 • I didn’t catch that – nie usłyszałem/ zrozumiałem.
I’m sorry that I didn’t call you yesterday.
Przepraszam, że nie zadzwoniłam wczoraj do Ciebie.
I didn’t catch that. Could you repeat the question?
Nie usłyszałem. Czy możesz powtórzyć pytanie?

Mam nadzieję, że dzięki wpisom takim jak ten opanujesz podstawy języka angielskiego w możliwie krótkim czasie. Sprawdź już teraz zakładkę Angielski na Poziomie, aby zapamiętać elementarne zagadnienia z języka angielskiego w formie krótkich lekcji.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. Tonia mówi

  Świetny blog. Inspirujące wpisy. Kawał dobrej roboty. Pozdrawiam. Będę zaglądać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE