GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak opisać uzależnienie po angielsku?

3 9 369

Coraz częściej słyszy się głosy, iż liczba uzależnień na całym świecie stale rośnie. Łatwy dostęp do używek i presja w codziennym życiu mogę wpędzić nas w nałóg. Jeśli ten temat nie jest Ci obcy, sprawdź jak opisać uzależnienie po angielsku za pomocą słówek i zwrotów, które przygotowaliśmy dla Ciebie w dzisiejszym artykule.

O UZALEŻNIENIACH PO ANGIELSKU

Poznaj Louise Delagne z Francji, która w ostatnich miesiącach zdobyła ogromną popularność na Instagramie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że za jej zdjęciami kryje się coś więcej niż życie pełne wspaniałych przygód.

Pewnie szybko zauważyłeś, że dziewczyna niemal na każdym zdjęciu trzyma lub spożywa napoje alkoholowe. Głównym założeniem projektu Like My Addiction, w którym wzieła udział Louise było pokazanie, iż uzależnienie nie zawsze musi być widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli znasz   osoby, które wpadły w nałóg lub sam masz słabość do pewnych rzeczy, to z tego artykułu dowiesz się jak opisać uzależnienie po angielsku.

addiction (to) – uzależnienie (od)
Her addiction to alcohol has ruined her life. 
dependence (on) – uzależnienie (od)
Nobody knew about his dependence on drugs. 
be addicted to – być uzależnionym od czegoś
He is addicted to computer games.
be hooked on – być od czegoś uzależnionym lub mieć bzika na punkcie czegoś
How long have you been hooked on cocaine?
be an addict – być osobą uzależnioną
John used to be a gambling addict. 
(something) is addictive – (coś) prowadzi do uzależnienia
Experts say that heroin is highly addictive.
compulsive – nałogowy/ kompulsywny (np. osoba)
Bob’s mother is a compulsive shopper. 
kick/ break the habit –  pokonać nawyk
I’ve tried to quit smoking but it’s not easy to kick the habit overnight. 
overcome an addiction – pokonać uzależnienie
I’m really proud of Jane that she has overcome an addiction to alcohol.

RODZAJE UZALEŻNIEŃ – ANGIELSKIE SŁOWNICTWO

Jednym z najpoważniejszych uzależnień jest alkohol (alcohol/ booze), który pogarsza (impair) nasz stan zdrowia. Nadużywanie alkoholu (alcohol abuse) przyczynia się do uszkodzenia mózgu (brain), wątroby (liver) oraz układu nerwowego (nervous system). W wielu przypadkach osoby pod wpływem alkoholu dopuszczają się przemocy (violence) a także jazdy po pijanemu (drunk-driving).

Podobne zagrożenie dla naszego zdrowia niosą papierosy (cigarettes) i narkotyki (drugs). Co roku setki tysięcy osób zapada na raka płuc (lung cancer) lub cierpi na przewlekłe zapalenie oskrzeli (chronic bronchitis). Wiele osób ma również błędne przekonanie, że marihuana (cannabis) i kokaina (cocaine)  są w stanie uwolnić ich od stres (relieve stress), z którym stykają się w miejscu pracy lub szkole.

Może się wydawać, że uzależnienia czyhają na każdym kroku. Jedni nie mogą wyobrazić sobie dnia bez filiżanki kawy (a cup of coffee/ joe), słodyczy (sweets) lub śmieciowego jedzenia (junk food). Dla innych będzie to hazard (gambling), gry komputerowe, a nawet pozornie niewinne binge-watching, czyli oglądanie po kilka odcinków serialu z rzędu. Wydaje się, że najlepszą receptą na pozbycie się uzależnienia jest powściągliwość (moderation) lub całkowite wyeliminowanie czynników (factors), które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Jeśli chcesz poznać więcej słówek związanych z nałogami, zapraszam Cię już teraz do zapoznania się z naszym wcześniejszym wpisem Addictions, w którym znajdziesz wszystko to, co powinieneś wiedzieć na temat  uzależnienień. Czekają na Ciebie nagrania i testy online – zachęcam do nauki.

Może ci się spodobać również
3 Komentarze
 1. Jowita mówi

  faktycznie z tymi forami różnie bywa, a bloga jak najbardziej dorzucam do zakładek i mam zamiar być częstym gościem :) nie ukrywam, że za naukę wzięłam się dość późno więc do sprawy podchodzę kompleksowo, czytam, oglądam, śledzę strony, a do tego i tak chodzę u siebie w Warszawie na kurs do lincolna bo niestety ale systematyczność akurat nie należy do moich najmocniejszych stron i wiem, że bez takiego motora napędowego prędzej czy później zarzuciłabym naukę

 2. Felicio43 mówi

  I takie wpisy na blogach językowych lubię. Konkretnie wyjaśnione stosowanie odpowiednich wyrażeń w odniesieniu do konkretnej tematyki. Często mam problem, żeby znaleźć coś w takiej skondensowanej formie, a równocześnie na dobrym poziomie merytorycznym. W ogóle myślę, że w tej chwili blogi językowe są dużo lepszym źródłem wiedzy niż fora, ale to tylko moja opinia :) Pozdrawiam i gratuluję bloga!

  1. GettinEnglish Team mówi

   Dziękuję bardzo za miłe słowa. Naszym założeniem jest przekazywanie tylko istotnej wiedzy, która pomoże użytkownikom Gettin’ English „dogadać” się z innymi osobami po angielsku. Witamy na G’E i życzymy szybkich postępów w dalszej nauce języka angielskiego :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE