GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Alkohol mi nie służy – pytania czytelników #7

0 5 267
„Często muszę wyjaśniać swoim znajomym, że alkohol mi nie służy, ponieważ przyprawia mnie o mdłości. Jak to poprawnie powiedzieć po angielsku? Dziękuję z góry za pomoc.” ~ Marta

Muszę przyznać, że w takiej sytuacji łatwo o pomyłkę, gdyż wiele osób najczęściej tłumaczy to zdanie słowo po słowie. Kiedy jedzenie powoduje rozstrój żołądka (upset stomach) lub inne dolegliwości trawienne, posłużyć się należy wyrażeniem „something doesn’t/ didn’t agree with me.” Tak, dobrze widzisz. Anglicy stosują czasownik agree, który na ogół kojarzy nam się ze znaczeniem zgadzać się lub uzgadniać. W tym konkretnym przypadku coś ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak wiadomo, nowe zwroty najlepiej zapamiętuje się w kontekście. Spójrz więc na poniższe przykłady:

  • Alcohol doesn’t agree with me. It makes me feel nauseous.
  • Last night I ate something that didn’t agree with me.
  • Those hotdogs I ate didn’t agree with me.

Co ciekawe, przyjemność, którą odczuwamy po zjedzeniu posiłku można wyrazić za pomocą potocznego zwrotu it really hit the spot (tego mi było trzeba). Myślę, że to wyrażenie także powinno znaleźć się w Twojej kolekcji.

  • That carrot cake really hit the spot!

Zanim przejdziesz do kolejnych artykułów na Gettin’ English, zachęcam do pozostawienia w komentarzu zdania, w którym zastosujesz wyrażenie something doesn’t agree with me lub hit the spot. Praktyka czyni mistrza!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE