Najlepszym sposobem na rzeczywiste poznanie obcego języka jest obcowanie z nim na żywo. Książki i ćwiczenia są ważne, ale najskuteczniejszą formą nauki języka są konwersacje.
Książki i ćwiczenia pomagają poznać gramatykę i słownictwo. Filmy i seriale oglądane bez lektora pozwalają nam łatwiej zrozumieć, jak używać wiedzy z książek i naturalniej budować wypowiedzi – nie od dziś wiadomo, że napisy pod filmami pomagają nauczyć się języka.
Nic jednak nie zastąpi prawdziwej, naturalnej konwersacji. Wtedy w praktyce testujemy nasze umiejętności na żywo i nabywamy nawyków, które pozwolą nam na rzeczywiste używanie języka obcego. Konwersacje są proste. Nie potrzebujesz do nich materiałów i szkolenia: po prostu siadasz i gadasz. Niezbędna jest tylko druga osoba, z którą można porozmawiać (jednostronne konwersacje są raczej nudne i trudno się z nich czegoś nauczyć).
Najprościej jest znaleźć obcojęzycznego, albo przynajmniej naprawdę płynnego w języku przyjaciela, z którym możemy rozmawiać na co dzień. To jednak nie zawsze jest możliwe. Na szczęście, żyjemy w czasach, w których z pomocą przychodzi nam Internet.
DEDYKOWANE STRONY Z KONWERSACJAMI ONLINE
Pierwszym, najprostszym wyborem są internetowe usługi pozwalające na poprawę swoich zdolności językowych przez rozmowę z podobnymi nam adeptami nauki języka. Dzięki stronom, które pozwalają na darmowe konwersacje online możemy znaleźć osoby chętne do porozmawiania na dowolny temat. Plusem takiego rozwiązania jest nastawienie obu stron konwersacji na naukę. Zarówno my, jak i nasz rozmówca jesteśmy tutaj, żeby uczyć się swobodnego komunikowania. Są też minusy: przez to, że obie strony się uczą, jest szansa, że przejmiemy od siebie złe nawyki albo umocnimy swoje błędy.
KONWERSACJE TOWARZYSKIE
Internet pełen jest usług, które pozwalają na niezobowiązującą konwersację z nieznajomymi. Najbardziej oczywiste może być wdawanie się dyskusje w komentarzach pod artykułami albo filmami na YouTube, ale to raczej przypomina pisanie esejów niż rzeczywistą rozmowę. Są jednak rozwiązania ukierunkowane typowo na konwersacje. Usługi takie jak Chatroulette czy Omegle natychmiast łączą nas z nieznajomym w innej części świata i i pozwalają zacząć z nim rozmowę. Możemy przeprowadzić pogawędkę w formie tekstowego chatu albo połączenia video.
Plus to mnogość tematów i uczenie się angielskiego z jednoczesnym poznawaniem innych kultur, bo możemy trafić na rozmówcę z bardzo egzotycznego miejsca. Minusy? Podobnie, jak w pierwszym punkcie, możemy rozmawiać z kimś, kto radzi sobie z angielskim podobnie jak my, albo celowo źle. Oba serwisy znane są bowiem z dużej ilości internetowych trolli :)
GRY ONLINE
Kolejnym źródłem darmowych konwersacji są oczywiście gry komputerowe. Jeśli chcemy się uczyć, lepiej wybrać gry logiczne, sportowe albo karciane, przy których łatwiej się skupić na rozmowie niż przy strzelankach czy wyścigach samochodowych. Internet jest hojny w kwestii gier komputerowych pozwalających na rozmowę. Mamy możliwość dołączenia do wielkich gier multiplayer w stylu World of Warcraft albo Star Wars: The Old Republic, które pozwolą nam wyruszyć w świat z nowo poznanymi przyjaciółmi i prowadzić długie rozmowy (tekstowe lub głosowe) podczas przeżywania przygód.
Jeżeli zamiast przygód szukamy bardziej stonowanej rozgrywki, możemy postawić na klasyczne gry. Istnieją serwisy, które pozwalają zagrać w gry planszowe online albo na przykład w pokera. W czasie takiej rozgrywki możemy swobodnie konwersować z naszymi współgraczami. Co ważne, doświadczeni gracze mogą nam także pomóc zrozumieć zasady rozgrywki i będą nieocenioną pomocą w poznawaniu języka.
A MOŻE KURS ANGIELSKIEGO ONLINE?
Trzecia opcja to kursy internetowe. Nie chodzi nam tutaj jednak o internetową, korespondencyjną naukę języka, ale o kursy tematyczne, szkolenia i wykłady w języku angielskim, które pozwolą nam nie tylko poćwiczyć język w „jego naturalnym środowisku”, ale również nauczyć się czegoś pożytecznego podczas poznawania słownictwa. A biorąc pod uwagę, że mogą to być kursy prowadzone przez mistrzów w swoim fachu i międzynarodowe gwiazdy, może to być naprawdę łączenie przyjemnego z pożytecznym.
Możliwości jest wiele i codziennie pojawiają się inne. Przeszliśmy długą drogę od konwersacji raz na tydzień z nauczycielem z naszego miasta do możliwości natychmiastowego porozmawiania z kolegą z praktycznie każdego zakątka świata. Nic, tylko konwersować!
Który sposób jest Waszym zdaniem najlepszy? Jak wy ćwiczycie umiejętność mówienia w języku angielskim? Dajcie znać w komentarzu.
Wg mnie najlepsze są konwersacje z dobrym native speakerem. Jeżeli znamy jakiś język obcy, to możemy również skorzystać z opcji nauki wymiennej – np. nauka angielskiego w zamian za naukę niemieckiego.
Wymiana językowa to bardzo dobry sposób! Sam uczę się tak hiszpańskiego :)