Relative Clauses zdania względne są zdaniami podrzędnymi, w których zawarta jest dodatkowa informacja na temat danej osoby lub przedmiotu. Są często wykorzystywane w życiu codziennym i stanowią nieodłączną część angielskiej gramatyki. W tym artykule przybliżymy pełne zastosowanie zaimków who, which, that i whom w języku angielskim. Poznasz również różnicę między zdaniami względne określającymi i nieokreślającymi, czyli defining / non-defining relative clauses.
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę
RELATIVE CLAUSE – POZNAJ ZDANIA WZGLĘDNE
Zdania względne (przydawkowe) precyzują informację o rzeczach, osobach lub miejscach. Zdania tego typu łączą się ze zdaniem głównym za pomocą zaimków względnych, które prezentujemy poniżej:
- who – oznacza kto lub który (odnosi się tylko do osób)
The man who invented the telephone was A.G. Bell
The lady who is sitting by the table is my aunt. - which – oznacza co, który; używany w odniesieniu do rzeczy / zwierząt
The Vistula, which is the longest river in Poland, flows through Warsaw.
The wallet which I found yesterday was empty. - that – oznacza kto, co, który i jest wykorzystywany w odniesieniu do osób oraz rzeczy. Zaimek that jest najczęściej stosowany w mowie potocznej.
The neighbour that lives upstairs is a surgeon.
The moped that stands over there belongs to his cousin. - whose – oznacza której, którego. Zaimek ten stosujemy w odniesieniu do ludzi.
This is a woman whose daughter lives abroad.
She is currently going out with that Spanish guy whose name I can’t remember. - whom – oznacza którego; zaimek ten jest stosowany w języku oficjalnym w odniesieniu do osób.
The stranger whom I met yesterday was homeless.
The employee whom you picked on has been promoted.
DEFINING CLAUSES – ZDANIA WZGLĘDNIE OKREŚLAJĄCE
Zdania tego typu są stosowane, gdy jasno określają ludzi lub przedmioty. Informacja w nich zawarta wyróżnia osobę lub rzecz na tle pozostałych i bezpośrednio odwołuje się do nich. Warto zapamiętać, że zdanie tego typu nie oddzielamy przecinkiem, jak to zwykliśmy robić w języku polskim. W takiej sytuacji nie wiadomo byłoby, o czym lub o kim jest mowa.
The man who is running in the park is my brother.
The skirt that is green belongs to me.
The film which will be released by Netflix next week is based on a true story.
NON-DEFINING CLAUSES – ZDANIA WZGLĘDNIE NIEOKREŚLAJĄCE
Non-defining clauses, jak sama nazwa wskazuje, stanowią dodatkową informację, którą można opuścić bez wprowadzania jakichkolwiek niejasności. Informacja poboczna jest oddzielona przecinkami i jej brak nie wpływa na ogólny przekaz treści w zdaniu. Zapamiętaj jeszcze jedną ważną zasadę. Zaimek względny THAT nie jest używany w tego typu zdaniach.
My car, which is blue, runs on petrol.
Monica, who is my relative, knows a famous celebrity.
Jeszcze jedna przydatna wskazówka, która pomoże Ci aktywnie uczyć się relative clauses w języku angielskim. Kiedy masz wątpliwości co do zastosowania zdań typu defining / non-defining, weź małą kartkę i zakryj dodatkową informację. Postaraj się spojrzeć na zdanie z nieco innej perspektywy. Czy po wyeliminowaniu tego elementu zdania nie rozumiesz kontekst wypowiedzi? Jeśli tak, to mowa o defining clauses.
KIEDY MOŻESZ POMINĄĆ ZAIMEK WZGLĘDNY?
Zaimki względne who, which, that, whom mogą zostać pominięte pod warunkiem, że odnoszą się do dopełnienia. Jeśli opisują podmiot (wykonawcę czynności) powyższe zaimki muszą pozostać w zdaniu, gdyż wprowadzają istotną informację dla odbiorcy. Zapamiętaj również, że stosujemy tę zasadę w przypadku defining relative clauses. Ucz się zawsze na przykładach, a przekonasz się, że zasady gramatyczne nie są trudne.
The book (which) I wanted to buy was really cheap.
The woman (who) we saw a few hours ago was my teacher.
(po zaimku względnym występuje inny podmiot)
This little girl who is holding a balloon is my daughter.
The film which became an international hit will be on TV today.
(po zaimku względnym zastosowano czasownik. Bez niego zdanie traci sens i logikę)
PRZYIMEK W ZDANIACH WZGLĘDNYCH – CO Z NIM ZROBIĆ?
W zdaniach względnych stosujemy także przyimki (at, in, on, for itp.), które zawsze poprzedzają zaimek względny. Jednakże, nigdy nie stosujemy zaimka who w takiej samej kombinacji jak powyżej. Jeśli chcemy zamienić zdanie na nieco potoczne, przyimek występuje na końcu zdania.
My brother, for whom I have been waiting here for long, is going to arrive in a few minutes.
The party at which I was last week ended after midnight.
He is not the person who I’m going to work with. Over my dead body!
Dodatkowo zdania przydawkowe (względne) można łączyć ze zdaniem głównym za pomocą przysłówków. Najpopularniejszy to where – gdzie. Spójrzmy na poniższe przykłady:
Paul moved to a city where he could find a better job.
Na zakończenie przygotowaliśmy dla Ciebie test online, dzięki któremu przećwiczysz zdania względne. Trzymamy mocno kciuki!
Macie opisany przez siebie samych błąd!
'Zaimek względny THAT nie jest używany w tego typu zdaniach. Zapamiętaj tę zasadę i nie pomyl się na teście lub egzaminie językowym.
Monica, who is my relative, knows a famous celebrity.
The film Avatar, which I saw last year, has earned a lot of money so far.’
1. Pytanie
Które zdanie jest niepoprawne?
The teacher, that is forty years old, is my uncle. – wg was dobrze
The teacher, who is forty years old, is my uncle. – wg was źle
Niepoprawnie
Ciuś ciuś.
Tomku, czytaj proszę polecenie „Które zdanie jest niepoprawne?” Masz wybrać NIEPOPRAWNĄ odpowiedź ;-)