GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

There is / there are – wyjaśnienie i przykłady

2 23 464

Konstrukcja there is / are jest szczególnie pomocna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim. Znajomość elementarnej gramatyka przyda Ci się w prostych rozmowach na poziomie podstawowym.

Konstrukcji there is / are użyjemy, gdy chcemy powiedzieć, że coś istnieje lub znajduje się w jakimś miejscu lub czasie.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

THERE IS – JEST, ZNAJDUJE SIĘ

Gdy mowa o rzeczownikach w liczbie pojedynczej należy zastosować konstrukcję there is. Ponieważ wprowadzamy nową informację należy zastosować przedimki nieokreślone a/an dla rzeczowników policzalnych. W przypadku rzeczowników niepoliczalnych zazwyczaj stosujemy some/any. Spójrzmy na przykłady:

 • There is a cat under the table.
  Pod stołem jest kot.
 • There is some cheese in the fridge.
  W lodówce jest trochę sera.

Pytania i przeczenia wprowadza się przy pomocy czasownika to be – być. Aby utworzyć poprawne pytanie wystarczy zastosować tzw. szyk przestawny. Jeżeli chodzi o przeczenia należy wstawić partykułę isn’t. Poniższe przykłady mówią same za siebie:

 • Is there a key in the basket?
  Czy w koszyku znajduje się klucz?
 • Is there any water in the bottle?
  Czy w butelce jest woda?
 • There isn’t a window in the attic.
  Na strychu nie ma okna.

THERE ARE – SĄ, ZNAJDUJĄ SIĘ

Konstrukcji there are używa się tylko i wyłącznie z rzeczownikami w liczbie mnogiej. Oznacza to, że nie stosujemy przedimków nieokreślonych a/an! Oczywiście w naturze nic nie ginie więc z powodzeniem można skorzystać z some/any. W przypadku pytań i przeczeń obowiązują te same zasady jak wyżej wspomniane.

 • There are some people in this room.
  W tym pomieszczeniu jest kilka osób.
 • There aren’t any trees in the garden.
  W ogrodzie nie ma żadnych drzew.
 • Are there any universities in this city?
  Czy w tym mieście są jakieś uniwersytety?

KIEDY JESZCZE ZASTOSUJEMY THERE IS / ARE?

Konstrukcja there is / are można zostać użyta w każdym z czasów prostych. W języku angielskim natkniesz się prędzej czy później na czas przeszły Past Simple oraz czas przyszły Future Simple. Sprawdźmy jak wygląda czasownik to be w tych czasach.

Past Simple: was / were

 • There was a man in the office.
  W biurze był mężczyzna.
 • There were some clothes on the floor.
  Na podłodze były ubrania.

Future Simple: will be

 • There will be snow today.
  Dziś będzie padał śnieg.

Wybierz poprawną formę there is lub there are.

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE