GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

There is / there are – wyjaśnienie i przykłady

2 41 608

Konstrukcja there is / are jest szczególnie pomocna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim. Znajomość elementarnej gramatyka przyda Ci się w prostych rozmowach na poziomie podstawowym.

Konstrukcji there is / are użyjemy, gdy chcemy powiedzieć, że coś istnieje lub znajduje się w jakimś miejscu lub czasie.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

THERE IS – JEST, ZNAJDUJE SIĘ

Gdy mowa o rzeczownikach w liczbie pojedynczej należy zastosować konstrukcję there is. Ponieważ wprowadzamy nową informację należy zastosować przedimki nieokreślone a/an dla rzeczowników policzalnych. W przypadku rzeczowników niepoliczalnych zazwyczaj stosujemy some/any. Spójrzmy na przykłady:

 • There is a cat under the table.
  Pod stołem jest kot.
 • There is some cheese in the fridge.
  W lodówce jest trochę sera.

Pytania i przeczenia wprowadza się przy pomocy czasownika to be – być. Aby utworzyć poprawne pytanie wystarczy zastosować tzw. szyk przestawny. Jeżeli chodzi o przeczenia należy wstawić partykułę isn’t. Poniższe przykłady mówią same za siebie:

 • Is there a key in the basket?
  Czy w koszyku znajduje się klucz?
 • Is there any water in the bottle?
  Czy w butelce jest woda?
 • There isn’t a window in the attic.
  Na strychu nie ma okna.

THERE ARE – SĄ, ZNAJDUJĄ SIĘ

Konstrukcji there are używa się tylko i wyłącznie z rzeczownikami w liczbie mnogiej. Oznacza to, że nie stosujemy przedimków nieokreślonych a/an! Oczywiście w naturze nic nie ginie więc z powodzeniem można skorzystać z some/any. W przypadku pytań i przeczeń obowiązują te same zasady jak wyżej wspomniane.

 • There are some people in this room.
  W tym pomieszczeniu jest kilka osób.
 • There aren’t any trees in the garden.
  W ogrodzie nie ma żadnych drzew.
 • Are there any universities in this city?
  Czy w tym mieście są jakieś uniwersytety?

KIEDY JESZCZE ZASTOSUJEMY THERE IS / ARE?

Konstrukcja there is / are można zostać użyta w każdym z czasów prostych. W języku angielskim natkniesz się prędzej czy później na czas przeszły Past Simple oraz czas przyszły Future Simple. Sprawdźmy jak wygląda czasownik to be w tych czasach.

Past Simple: was / were

 • There was a man in the office.
  W biurze był mężczyzna.
 • There were some clothes on the floor.
  Na podłodze były ubrania.

Future Simple: will be

 • There will be snow today.
  Dziś będzie padał śnieg.
Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Jim1961 mówi

  W teście pojawia się zwrot „lot of”, z którym zawsze miałem problem bo kojarzy mi się z kupa/stos/w cholerę/etc., a tekst się w ogóle do niego nie odnosi. Np. „a lot of books”, to (jedna) kupa książek, a nie wiele książek. Moje myślenie może i głupie, ale piszę jakie mam skojarzenia, bo nie możliwe żebym był aż tak unikalny ;-)

  W przykładach mamy także „some” i „any”, a w teście „many”. Dla początkujących może to nie być takie oczywiste.

  1. GettinEnglish Team mówi

   Cenna uwaga. Dodatkowe wyjaśnienia (np. any/some, a lot of) znajdują się na stronie. Myślę, że każdy jest w stanie znaleźć wpisy i poradzić sobie z nowymi strukturami :) Tłumaczenia zdań stanowią dodatkową pomoc. Nauka języka może i przyjemność, ale trzeba spędzić 'a lot of time’ aby przyswoić język. Tylko dla wytrwałych :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE