GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Economic & economical – poznaj różnicę

0 4 584

Dziś chciałbym omówić pokrótce zastosowanie economic i economical w języku angielskim. Jak się okazuje, wiele osób myli te na pozór podobne słowa. W tym wpisie nie zabraknie jak zawsze dodatkowych ciekawostek i przykładów. Ready?

ECONOMIC

Przymiotnik economic /iː.kəˈnɒm.ɪk/ odnosi się do zagadnień związanych z ekonomią, handlem lub obrotem środków pieniężnych. Dlatego w zagranicznej prasie bardzo często mogłeś dostrzec nagłówek economic crisis (kryzys gospodarczy). Inne popularne rzeczowniki, które łączą się z przymiotnikiem economic to – development, growth, policy, history, cooperation, reform, climate. Spójrz na poniższe przykłady:

It is going to be difficult to set up a company in the current economic climate.
Greece is in the midst of an economic crisis.

Warto również zapamiętać, iż rzeczownik economy /iˈkɒn.ə.mi/ znaczy ekonomia/ gospodarka np. danego kraju. Natomiast ekonomia jako dziedzina nauki lub kierunek studiów to economics /ˌiː.kəˈnɒm.ɪks/. A jak rozwija się gospodarka? Sprawdź krótki film i zanotuj dodatkowe słówka.

Our government should develop a strategy for building a strong economy.
My elder sister studied economics at the University of Warsaw.

ECONOMICAL

W odróżnieniu od opisywanego wcześniej przymiotnika, słowo economical /ˌiːkəˈnɒmɪkl/ odnosi się do czegoś oszczędnego, ekonomicznego (np. samochodu). Dociekliwi znawcy języka angielskiego prędzej czy później natkną się również na idiom – be economical with the truth, który oznacza nie mówić całej prawy. Sprawdźmy kilka przykładów dla lepszego utrwalenia dzisiejszego materiału.

I’ve had this car for years. It is economical on fuel.
I have a feeling that John is economical with the truth. What is he hiding from us?
Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

SPRAWDŹ SWÓJ POZIOM PRZED MATURĄ!

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE