GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Indoor & outdoor, a może jeszcze inaczej?

0 2 831

Sprawa wydaję się oczywista, ale czy faktycznie tak jest? Upewnij się, że znasz zastosowanie indoor i outdoor w języku angielskim. Poznaj dodatkowe słówka i włącz się do dyskusji.

Forma spędzania wolnego czasu zależy od wielu czynników. Jedni spędzają wolne chwile w domu, podczas gdy reszta preferuje zajęcia na świeżym powietrzu. Niektórzy uważają, że jesteśmy narodem, który coraz częściej stawia na aktywny wypoczynek. Skoro tak, to w jaki sposób powiemy, że wykonujemy coś na zewnątrz lub wewnątrz? Poznaj już teraz pełne zastosowanie indoor i outdoor, o których będzie mowa w dzisiejszym artykule. Czekają także na Ciebie dodatkowe zwroty i dyskusja na końcu tego wpisu.

INDOOR/ INDOORS

Słowo indoor jest przymiotnikiem i zawsze występuje w zdaniu przed rzeczownikiem. Oznacza najczęściej wewnętrzny, domowy, pokojowy lub halowy.

There are three indoor swimming pools in our city.
The world indoor tennis championships will be organized in London.
Do you like indoor sports?

Ale to nie wszystko. Być może natknąłeś się już wcześniej na przysłówek indoors (wewnątrz, do środka, w budynku). Nie zapomnij, że indoors występuje wyłącznie na końcu zdania lub po czasowniku.

It’s quite chilly outside. Let’s go indoors.
The storm kept me indoors all day long.

Być może w trakcie czytania przykładów nasunęło Ci się pytanie – jak powiedzieć domator po angielsku? Mamy na to dwa sprawdzone sposoby – a homebody lub a stay-at-home. Jak sam widzisz angielskie odpowiedniki wyrazu domator nijak się mają do słowa indoor.

OUTDOOR/ OUTDOORS

Powyższe zasady dotyczą w takim samym stopniu słów outdoor/ outdoors. Outdoor to po polsku plenerowy/ wierzchni natomiast outdoors oznacza na wolnym powietrzu/ pod gołym niebem. Forma out of doors jest równie popularna we współczesnej angielszczyźnie. Porównaj poniższe zdania:

We can drink coffee in that new outdoor café.
The wedding will take place outdoors if the weather’s good.
John prefers working out of doors.

Zapamiętaj także ciekawe kolokacje, które będą cennym dodatkiem do Twojej praktycznej znajomości języka angielskiego na co dzień:

  • outdoor centre – ośrodek rekreacyjny
  • outdoor clothes – ubrania wyjściowe
  • outdoor games – gry na świeżym powietrzu
  • outdoor person – osoba lubiąca przebywać na świeżym powietrzu
  • outdoor activities/ pursuits – zajęcia na świeżym powietrzu
  • the great outdoors – otwarta przestrzeń (gdzieś całkowicie na uboczu)

Cieszę się, że poznałeś zastosowanie indoor i outdoor w języku angielskim. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pozwoli Ci na łatwiejszą komunikację w anglojęzycznym środowisku. Daj znać w komentarzu czy masz swoje ulubione zajęcia w okresie jesienno-zimowym.

WHAT ARE YOUR FAVOURITE INDOOR/ OUTDOOR ACTIVITIES IN AUTUMN/ WINTER?

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE