GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Dlaczego angielski w pracy jest konieczny?

3 5 968

Uczenie się języka obcego wymaga czasu i zaangażowania. Nie ma drogi na skróty i nie myśl sobie, że w świecie biznesu uda Ci się przetrwać bez znajomości języka angielskiego. Komunikacja z globalną społecznością zawodową to nie tylko zaleta ale i … pieniądze.

ANGIELSKI W ŚWIECIE BIZNESU

Coraz więcej firm w Polsce poszukuje potencjalnych klientów za granicą. Ekspansja usług i produktów do naszych sąsiadów to ogromna szansa dla każdego przedsiębiorstwa. Wymaga to nie tylko dobrego pomysłu, budowania świadomości marki, ale przede wszystkim nakładu pracy całego zespołu. Znajomość języka angielskiego, w szczególności biznesowego, jest niezbędna w kontaktach zawodowych. Nie wiadomo czemu tak wielu pracowników korporacji lub mniejszych firm wychodzi z przeświadczenia, że umiejętność napisania maila przy pomocy GoogleTranslator to wystarczająca znajomość angielskiego?! Trzeba sobie jakoś radzić, ale pamiętaj, że angielski w pracy to nie przekleństwo. Niska motywacja, słomiany zapał i Wujek Google – trzy powody dla których w dalszym ciągu stoisz w miejscu.

NAJLEPSZE ANGIELSKIE MATERIAŁY DO BUSINESS ENGLISH
Szukasz idealnych e-booków i audiobooków do nauki języka angielskiego biznesowego? Sprawdź propozycję książek do Business English i naucz się przydatnych zwrotów związanych z biznesem.
Zobacz ofertę

W JAPONII WIĘDZĄ, ŻE BUSINESS ENGLISH TO PODSTAWA

Podobne obawy miał Hiroshi Mikitani, prezes japońskiej firmy Rakuten, specjalizującej się w sprzedaży online. Twierdził, iż uboga znajomość angielskiego wśród pracowników hamowała dalszy rozwój firmy na arenie międzynarodowej. W 2010 roku ogłosił, iż oficjalnym językiem wewnętrzzakładowym będzie angielski. Pracownikom postawiono ultimatum: albo opanują język angielski w ciągu 2 lat, albo stracą posadę menedżerską lub pracę. Z dnia na dzień pracownicy musieli przyzwyczaić się do angielskich instrukcji, dokumentacji, systemu komputerowego, a nawet karty dań w firmowej stołówce. Decyzja wywołała spore zamieszanie w japońskich korporacjach. Dla jednych był to strzał w dziesiątkę, dla innych próba lekceważenia praw pracowników.

Ironicznie przychodzą mi na myśl słowa Nelsona Mandeli „If you talk to a man in a language he understands, that goes to his head. If you talk to him in his language, that goes to his heart.” Mikitani miał jednak swoją wizję i jak się później okazało, przyniosła ona wymierne korzyści. Blisko 70% osób zatrudnionych w Rakuten jest w stanie porozumieć się ze współpracownikami w języku angielskim bez większych problemów. Reszta załogi nie korzysta z japońskiego w celach biznesowych z klientem oraz zagranicznymi oddziałami firmy. Uznali, iż angielski w pracy to nie przymus, to ogromna szansa.

ZAGADNIENIA BIZNESOWE

Jaki zakres wiedzy językowej i biznesowej jest Ci potrzebny, aby bezproblemowo porozumiewać się z resztą świata odnośnie interesów? Moi klienci na zajęciach online z Business English przechodzą kolejno przez następujące moduły:

 • pisanie oficjalnych wiadomości mailowych,
 • prowadzenie rozmów telefonicznych z kontrahentami,
 • negocjacje cen i warunków kontraktu,
 • przeprowadzenie spotkania z zagranicznym klientem,
 • przygotowanie i omówienie prezentacji biznesowej,
 • napisanie raportu i analizy wybranego zagadnienia,
 • opanowanie słownictwa z zakresu finansów, sprzedaży, marketingu, produkcji, jakości towaru i zarządzania zespołem

Ponadto, już w pierwszych tygodniach nauki angielskiego online kursant jest w stanie opisać: profil firmy, strukturę organizacyjną, branżę, w której pracuje, ofertę produktów, strukturę zatrudnienia i swoje obowiązki zawodowe. Pracownicy Rakuten mieli na to 2 lata – Ty możesz przyswoić angielski biznesowy w stopniu komunikatywnym w niespełna 80 godzin! Sprawdź ofertę naszego serwisu i umów się na bezpłatną lekcję próbną już teraz.

Brak wystarczającej znajomości angielskiego może sporo kosztować Ciebie lub Twoją firmę. Nie pozwól, aby ominęły Cię korzyści finansowe, zasłużony awans czy możliwości rozwoju. Angielski w pracy jest konieczny. Na koniec podzielę się z Tobą wymownym cytatem Richarda Bransona. Niech będzie on dla Ciebie motywacją do nauki angielskiego biznesowego w kolejnych miesiącach. Good luck!

The best way of learning about anything is by doing.
Może ci się spodobać również
3 Komentarze
 1. Marta mówi

  Co tu wiele mówić, trzeba znać angielski i kropka.

 2. Adrian mówi

  Zgadzam się, że angielski jest bardzo potrzebny i to na wysokim poziomie. Wydaje mi się, że niedługo trzeba będzie znać drugi język na podobnym poziomie. No cóż takie czasy.

 3. UKman mówi

  Jestem teraz w Anglii od kilku miesięcy i powiem z własnego doświadczenia, że warto znać angielski na bardzo dobrym poziomie. Pomogło mi to znaleźć pracę stosunkowo szybko. Ale ci Anglicy mówią zupełnie inaczej niż to czego nas uczono w szkole ;)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE