GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak interpretować angielskie nagłówki?

0 6 404

Czytanie artykułów w anglojęzycznej prasie jest świetnym sposobem na naukę. Wyobraź sobie, że każdy tekst po angielsku jest kopalnią słownictwa, zwrotów i gramatyki. A teraz wyobraź sobie, że nie rozumiesz połowy tego co czytasz… Do nauki, przecież samo się nie zrobi!

W tym wpisie, chcemy ułatwić Ci poprawne rozumienie angielskich nagłówków i głównej myśli czytanego tekstu. Poniższe wskazówki przygotowaliśmy z myślą o osobach, które w niedalekiej przyszłości podchodzą do egzaminu językowego TELC na poziomie B2. W pierwszej części egzaminu pisemnego, masz do dyspozycji 10 nagłówków i 5 akapitów. Oczywiście, musisz przyporządkować właściwe headlines do podanych tekstów.

Z GRAMATYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA

Nagłówki rządzą się swoimi prawami. Jeśli spojrzeć bliżej na zastosowane w nagłówkach struktury gramatyczne, nabierzesz podejrzeń, że dziennikarz musiał być pijany pisząc swój artykuł. Spokojnie, jest to zamierzony zabieg mający na celu pobudzić Twoją wyobraźnię.

Odwiedź teraz dowolny serwis internetowy np. CNN i zwróć uwagę na to, w jaki sposób redaktorzy prezentują najnowsze wydarzenia na świecie. Jak sprawa przedstawia się z gramatycznego punktu widzenia?

Czas Present Simple najczęściej stosujemy odnosząc się do wydarzeń mających miejsce w teraźniejszości lub przeszłości.

Famous actress passes away (A famous actress has passed away)
Zmarła znana aktorka.

Jeśli autor artykułu pragnie podkreślić istotne zmiany, z pewnością zastosuje Present Continuous bez czasownika to be.

Planet getting warmer (The planet is getting warmer)
Planeta się ociepla.

Bezokolicznik (infinitive) wskazuje na przyszłość i pochodzi od struktury be going to.

President to visit China (The President is going to visit China)
Prezydent odwiedzi Chiny.

W nagłówkach nie ma miejsca dla czasowników posiłkowych (auxiliary verbs) takich jak to be / have  / do / does / did itp. Najczęściej powyższa zasada odnosi się do strony biernej. W prasie istotny jest zwięzły przekaz.

Ten people killed in explosion (Ten people have been killed in an explosion)
Dziesięć osób zginęło w wybuchu.

Zapewne zauważyłeś, iż przedimki a/ an/ the są zbędne w nagłówkach. Zarówno one jak i wcześniej wspomniany czasownik to be nie stanowią ważnego przekazu treści.

Man surprises woman in street (A man surprised a woman in the street)
Mężczyzna zaskoczył kobietę na ulicy.
Star dissatisfied with hotel service (The star was dissatisfied with the hotel service)
Gwiazda była niezadowolona z obsługi w hotelu.

Jeśli chcesz zdać egzamin językowy na wysokim poziomie lub chcesz poprawnie interpretować angielskie nagłówki i artykuły, znajomość najważniejszych key words (słów kluczy) będzie niezbędna. Opracowaliśmy dla Was dodatkowy materiał pdf w naszym sklepie online, który pomoże Ci przygotować się do egzaminów językowych na poziomach B1, B2 i C1.  Rozszyfrowaliśmy dla Ciebie najpotrzebniejsze słowa stosowane w najpopularniejszych serwisach informacyjnych. Czytaj i ucz się języka kreatywnie.

Zajrzyj do środka

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE