GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Angielskie słowa, które rozbawią Włocha

0 2 626

Język włoski od zawsze miał duży wpływ na rozwój współczesnej angielszczyzny. Dość często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele słów związanych z muzyką, jedzeniem i naukami ścisłymi pochodzi właśnie ze słonecznej Italii. Jak się okazuje, Anglicy nie byliby sobą, gdyby nie dokonali drobnych modyfikacji w znaczeniu niektórych wyrazów. Poznaj już teraz angielskie słowa, które rozbawią Włocha, a niekiedy będą prowadzić do małego nieporozumienia.

TO NIE TAK JAK MYŚLISZ, KOTKU

Jak przygotować latte /ˈlɑːteɪ/ nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Jeśli wybierasz się w podróż do  Włoch, warto wiedzieć, że latte w języku włoskim oznacza mleko. Nie wiem jak Ty, ale ja za mlekiem nie przepadam. Będąc w Mediolanie zamówiłem więc przepyszną kawę mówiąc – I’d like a cup of caffè latte, please. Przy okazji zapamiętaj poprawną wymowę słowa espresso /eˈspresəʊ/ w języku angielskim.

Włoszki to przebojowe i piękne kobiety. Nic więc dziwnego, że Anglicy nie mogą oderwać od nich wzroku. W języku angielskim istnieje określenie bimbo, które odnosi się do atrakcyjnych kobiet, ale z niskim ilorazem inteligencji tzw. lalunie, blachary, tipsiary, solary i Bóg sam wie, co jeszcze.

Pamiętaj, że w języku włoskim bimbo to dzieciak. Uważaj na to, co mówisz!

Pozostając w temacie kobiet, które lubią przyciągać uwagę mężczyzn, jak się okazuje mogą być one równie zabójcze, jak piękne (na swój sposób). Seksowne szpilki, o których marzy niejedna kobieta to stilettos /stɪˈletəʊz/ w języku angielskim. Po włosku to nic innego jak sztylet. Robiąc zakupy w światowej stolicy mody, najbezpieczniej jest powiedzieć high heels. Uważaj także na zuchwałych kieszonkowców w okolicy katedry Duomo di Milan. To może ten sztylet jednak się przyda?

Gdy zgłodniejesz po zakupach, koniecznie musisz wybrać się na obiad. Anglicy szczególnie przepadają za panini /pəˈniːni/, czyli grillowanymi kanapkami z serem, szynką, salami. W języku włoskim panini to liczba mnoga od słowa bułka. Trochę skromnie jak na włosną ucztę. Wystarczy poprosić o panino tostato. Podobny dylemat językowy dotyczy również szynki parmeńskiej – prosciutto /prəˈʃuːtəʊ/. We Włoszech prosciutto to ogólna nazwa dla szynki. Jeśli chcesz skosztować prawdziwej szynki z prowincji Parmy, zamów prosciutto di Parma lub powiedz po angielsku Parma ham.

MADE IN ITALY

Zapożyczeń z języka włoskiego jest jeszcze więcej. Sprawdź poniższą listę najważniejszych słówek, które będą pomocne w dalszej nauce angielskiego. Jeśli przychodzą Ci na myśl inne słówka, pozostaw je śmiało w komentarzu.


al fresco – na świeżym powietrzu (np. o jedzeniu)
antipasto – przystawka (w kuchni włoskiej)
arcade – pasaż uliczny/ handlowy
artichoke – karczoch
arugula – rukola
ballot – tajne głosowanie
barista – osoba parząca kawę
broccoli – brokuły
cello – wiolonczela
diva – diwa
fettucini – wstążki (rodzaj makaronu)
forte – mocna strona
gelato – lody włoskie
granite – granit
gonzo – szalony, dziwaczny
influenza – grypa (skrót flu)
lotto – loteria, lotto
orchestra – orkiestra
pasta – makaron
pesto – pesto
piccolo – flecik
scenario – scenariusz
virtue – cnota, zaleta
vista – widok, perspektywa
volcano – wulkan

Wybierając się na wakacje za granicę, nie zapomnij wziąć ze sobą nasz e-book Angielskie Rozmówki w Hotelu. Dowiesz się m.in. jak zarezerwować pokój, zameldować się w hotelu, zamówić posiłek i złożyć zażalenie. Zbiór słówek, zwrotów i dialogów od Gettin’ English uprzyjemni Twój pobyt w obcym kraju. Enjoy your holiday!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE