GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak zabrać się za angielskie słowotwórstwo?

0 186 581

Słowotwórstwo w języku angielskim dość często spędza sen z powiek osobom, które pragną przygotować się do egzaminu językowego. Niezależnie od tego czy jest to matura rozszerzona, FCE lub inny egzamin na wyższym poziomie, obawy pozostają te same. Jak opanować tak duży zasób słów w stosunkowo krótkim czasie? Bądźmy szczerzy; nie da się tego zrobić dobrze na kilka dni przed egzaminem…

EFEKTYWNA NAUKA SŁOWOTWÓRSTWA

Możliwości jest bez liku i być może dlatego słowotwórstwo rzadko kiedy podbija nasze serca. Lista przedrostków (prefix), przyrostków (suffix) oraz całkowicie nieregularnych form jest długa i bliższe jej poznanie wymaga czasu. Ale nie zniechęcaj się do intensywnej nauki słowotwórstwa, ponieważ opanowanie szerokiej gamy słów świadczy o bardzo dobrym poziomie językowym. Osoby, które podejmują to wyzwanie, świetnie radzą sobie z tworzeniem zdań złożonych, ciekawych i apetycznych – jak mawiała niegdyś moja nauczycielka języka angielskiego.

Jeśli czytasz ciekawy artykuł po angielsku, podkreśl nowe słówka i postaraj się określić jaką funkcję spełniają w zdaniu. Czy są to przymiotniki, rzeczowniki a może czasowniki? Zwróć szczególną uwagę na przedrostki i przyrostki wprowadzające znaczenie przeciwne/ negatywne. Jednym z najlepszych sposobów na opanowanie słowotwórstwa jest czytanie. Zdziwisz się jak wiele słówek jesteś w stanie zapamiętać wykorzystując moc swojej podświadomości. Jeśli masz problem z przyswajaniem i pamiętaniem informacji, skorzystaj z szablonów, map myśli, tabeli lub kolorowych mazaków. Rozwiązywanie testów dodatkowo pozwala na efektywne utrwalenie zdobytej wiedzy. Czy widziałeś już nasze ćwiczenia online na słowotwórstwo? Może warto się sprawdzić po tym wpisie?

NAJPOPULARNIEJSZE ZASADY W SŁOWOTWÓRSTWIE

Odkąd sięgam pamięcią, ćwiczenia na angielskie słowotwórstwo zawsze sprawiały mi przyjemność. Dzielnie uczyłem się zasad i złotych reguł… lecz później dałem sobie spokój. Mnogość wyjątków była porażająca. Stwierdziłem, że lepiej będzie skupić się na najważniejszych zagadnieniach i formach, które często pojawiają się na testach egzaminacyjnych.

Podzielę się teraz najważniejszymi zasadami, które odnoszą się do słowotwórstwa. Pamiętaj, że nie stanowią one jedynego rozwiązania i wyjątków może być więcej. Po prostu, wrzuć na luz i daj sobie trochę czasu, aby oswoić się z językiem. Nie od razu Rzym zbudowano.

PRZEDROSTEK 

IM – stosujemy najczęściej przed przymiotnikami, które zaczynają się na literę P, M lub B (immature, impersonal, impossible)
IR – stosujemy zazwyczaj, gdy przymiotnik zaczyna się od litery R (irregular, irreplaceable)
IL – stosujemy zazwyczaj, gdy przymiotnik zaczyna się od litery L (illegal, illogical, ale: disloyal)

Inne popularne przedrostki to: dis (dishonest), de (dehydrate), mis (misbehave), mal (malfunction), anti (antibacterial), en (enable), em (empower), over (overcook), under (underestimate) sub (subzero), pre (premarital), un (unhappy), in (incorrect), non (nonsmoking) itp.

PRZYROSTEK

ance – bardzo często tworzymy rzeczowniki od przymiotników, które kończą się na -ant (ignorant – ignorance)
ence – pewna grupa rzeczowników może powstać od przymiotników, które kończą się na -ent (silent – silence)

Rzeczowniki, które pochodzą od czasowników mają już nieco bardziej nieregularne formy. Najpopularniejsze przyrostki to: ness (sadness), dom (freedom), ship (friendship), hood (adulthood), age (shortage), ment (development), ion (education), sion (decision), ful (careful), less (countless), able (remarkable), ible (visible), ive (addictive), ify (clarify), ing (amusing), y (noisy), al (industrial) itp.

 

słowotwórstwo poziom b2 gettinenglish nauka angielskiego za darmoJeśli chcesz opanować najważniejsze zasady tworzenia nowych słów na wyższym poziomie. Zachęcam Cię do pobrania najnowszej wersji ebooka Słowotwórstwo B2. Znajdziesz w nim zupełnie nowe i praktyczne zadania, które pozwolą Ci odświeżyć i utrwalić zastosowanie przedrostków, przyrostków oraz wyjątków, które najczęściej pojawiają się na egzaminach językowych (matura, FCE, CAE) i rzecz jasna w życiu. Dzięki wskazówkom i szablonom, które zamieściliśmy w naszej książce szybciej przyswoisz angielskie słownictwo.
Zajrzyj do środka

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE