GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

I’m snowed under – jak bardzo jesteś zajęty?

0 11 000

W naszych czasach praktycznie każdy jest zajęty. Bardzo często ciężko nam wygospodarować wolną chwilę na naukę języka, rozwój osobisty lub wypoczynek. Dlatego też szanując Twój cenny czas, omawiamy dziś angielskie zwroty biznesowe w pigułce.


JESTEM ZAJĘTY – JAK TO ŁADNIE UBRAĆ W SŁOWA PO ANGIELSKU?

Coraz częściej mówimy, że brakuje nam czasu. W języku angielskim istnieje wiele zwrotów, które służą do określenia tego typu sytuacji w pracy. Jeśli za wszelką cenę chcesz zabłysnąć w międzynarodowej firmie, wyrażenie I’m busy na dłuższą metę nie wystarczy. Żargon korporacyjny obfituje w różnorodne sformułowania, z których grzech nie skorzystać. Poznaj już teraz angielskie zwroty biznesowe, które przydadzą Ci się w pracy i życiu.


 • I’m really tied-up – jestem bardzo zapracowany
 • I can’t talk. I have a lot on – nie mogę rozmawiać. Jestem bardzo zajęty
 • I’ve got a lot on my plate – mam dużo roboty/ na głowie
 • I’m absolutely snowed under with work right now – na chwilę obecną jestem totalnie zawalony pracą
 • Things are hectic at work – sprawy w pracy mają się trochę nerwowo
 • I’m pretty swamped with paperwork – jestem dość zajęty papierkową robotą
 • I’m drowning/ up to my ears in work – jestem po uszy w pracy
 • I’m falling behind with things – nie nadążam ze sprawami
 • I’ve been rushed off my feet recently – ostatnio jestem zabiegany

podręcznik-do-business-english-kwadrans-z-business-english-a2-b1-b2

Należy jednak pamiętać, że samo słowo „zajęty” czy „zapracowany” w żaden sposób nie przekazuje drugiej osobie powodów, dla których nie możemy się spotkać.  Być może to tylko słaba wymówka (lame excuse) z Twojej strony, napięty grafik (tight schedule) lub pilna sprawa (urgent issue). W sytuacjach biznesowych nie powinniśmy pozostawiać naszego rozmówcy z suchą informacją. Bycie precyzyjnym może wymagać nieco więcej wysiłku językowego, ale umiejętność jasnego przekazu w języku angielskim zyskuje na znaczeniu. Co sprawia, że jesteśmy najczęściej mocno zajęci? Kilka gotowych propozycji:


 • I’m working on a very important project at the moment – pracuję obecnie nad ważnym projektem.
 • I’m on a tight schedule as I must meet the deadline – mój harmonogram jest napięty, ponieważ muszę dotrzymać terminu.
 • Unfortunately, I’m not going to have time for any other assignments. I’m leaving for London    tomorrow – niestety nie znajdę czasu na dodatkowe zadania. Jutro wyjeżdżam do Londynu.
 • Something has just come up and I must leave the office. I’ll get back to you later. – coś mi właśnie wyskoczyło i muszę wyjść z biura. Oddzwonię później.
 • I’m filling in for my colleague today – zastępuję dziś mojego kolegę z pracy.
 • I have some errands to run in another city – mam kilka spraw do załatwienia w innym mieście.

Jakiś czas temu trafiłem również na ciekawą serię filmików na YouTube, które osobiście wykorzystuje w trakcie zajęć biznesowych z moimi kursantami. Jestem przekonany, że z łatwością wyłapiesz zwrot, który pojawił się w tym artykule.

BUSINESS ENGLISH NALEŻY UCZYĆ SIĘ Z GŁOWĄ

Praktyka czyni mistrza – warto więc przećwiczyć powyższe angielskie zwroty biznesowe w środowisku pracy i nawiązać krótką rozmowę. Jeśli uważasz, że brakuje Ci solidnych podstaw, by z łatwością komunikować się po angielsku z zagranicznymi klientami, pobierz nasz ebook Business English A2. Znajdziesz w nim niezbędne słownictwo i wyrażenia biznesowe, które najczęściej pojawiają się w sytuacjach zawodowych. Jeśli już masz nieco dłuższy staż językowy, lubisz uczyć się języka biznesowego na podstawie artykułów, dialogów i ciekawych ćwiczeń leksykalnych, wybierz Business English B1-B2. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko wyznaczyć sobie jasny cel na kolejne tygodnie nauki języka angielskiego z Gettin’ English.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE