GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Rzeczywistość Dzikiego Zachodu pędzlem malowana

0 1 551

Wydawałoby się, że rzeczywistość wiernie można uchwycić tylko za pomocą aparatu lub kamery. Jednak są mistrzowie pędzla, którzy potrafią przenieść na płótno (canvas) nawet najdrobniejszy szczegół z otaczającego nas świata. Wyobraźnia w połączeniu z talentem może przynieść niewiarygodne (incredible) efekty, czego najlepszym przykładem są obrazy Alfredo Rodriguez’a.

Odzwierciedlenie rzeczywistości w sztuce

Zagadnieniem tym interesowali się już najwięksi myśliciele starożytności, nadając mu rangę jednej z najważniejszych kategorii estetycznych. Najpierw Platon w swoich dialogach Ion oraz Państwo, następnie jego uczeń Arystoteles w swym dziele Poetyka, podkreślił istotę relacji między sztuką a otaczającym człowieka światem. O sztuce pisał również Horacy, według którego poeta jest jak pszczoła zbierająca nektar z różnych kwiatów i przetwarzająca go na własny, niepowtarzalny (inimitable), indywidualny miód.

W efekcie filozoficznych rozważań sformułowano pojęcie mimesis oznaczające z gr. naśladowanie, podobieństwo, imitacja. Zdaniem Platona mimesis to odtwarzanie rzeczywistości, którą można poznać zmysłami, a zatem tworzenie iluzji tej rzeczywistości poprzez swego rodzaju kopiowanie. Trzeba jednak zauważyć, że dla filozofów starożytnych (ancient) dzieła natury są idealne, dlatego też artysta, chcący je odtworzyć w swoim dziele, staje przed bardzo trudnym zadaniem. Stąd wierne naśladowanie rzeczywistości, mimesis, nie polega na całkowitym kopiowaniu, ale poznawaniu świata poprzez zmysły, a następnie odzwierciedlaniu (reflection) zjawisk i praw natury.

Tym samym, wypada zgodzić się z Arystotelesem, który twierdził, że artysta, odtwarzając rzeczywistość, w pewnym stopniu ją uzupełnia – oczywiście o własne indywidualne doznania (sensation). Artysta dzieła natury przedstawia więc w swoim dziele, które, ze względu na poznanie zmysłowe, obok zasady mimesis nosi ślad subiektywizmu.

Alfredo Rodriguez

W wyjątkowy sposób uchwycił na płótnie piękno i niesamowitość Dzikiego Zachodu.

Zasada wiernego naśladowania rzeczywistości przebija z obrazów Alfredo Rodriguez’a, który w wyjątkowy sposób uchwycił na płótnie piękno i niesamowitość Dzikiego Zachodu (w historii zwanego jako Old West). Artysta urodził się w Meksyku, obecnie mieszka w Kalifornii, a jego dzieła są znane zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie były prezentowane na wielu wystawach (exhibition).

Alfredo Rodriguez rozwijał swój talent malarski już od najmłodszych lat. Gdy jako dziecko zdobywał w szkole wiedzę i umiejętności, równocześnie doskonalił swoją technikę malarską. Malarstwo od zawsze było więc nieodłączną i ważną częścią jego życia. Będąc dzieckiem, tworzył ilustracje życia codziennego i portrety (portrait) swoich bliskich. Już w wieku zaledwie 6 lat otrzymał profesjonalny zestaw akwareli (watercolour) od swej matki, która szybko dostrzegła i doceniła ogromny talent swego syna. Rodriguez urodził się w jedenastoosobowej rodzinie, a zdolności malarskie często wykorzystywał, by wesprzeć finansowo rodzinę.

Od 1968 roku Alfredo Rodriguez nieprzerwanie cieszy się uznaniem prywatnych kolekcjonerów sztuki, publicznych instytucji kulturalnych i krytyków na całym świecie. Za swoją twórczość otrzymał wiele cennych nagród przyznawanych przez prestiżowe organizacje. Wśród niech jest nagroda „1991 Artist of the Year ” przyznana przez Favell Museum of Western Art in Klamath Falls w Oregonie, gdzie wiele jego obrazów na stałe weszło do kolekcji.

Ponadto, obrazy Rodriguez’a są częścią kolekcji takich muzeów, jak Leanin’ Tree Museum w Boulder oraz Colorado and the Booth Museum w Georgii. Wiele dzieł artysty trafiło również do rąk prywatnych kolekcjonerów (art collector). Jego twórczość została szeroko opisana zarówno w książkach, jak artykułach publikowanych w znanych czasopismach. Natomiast prace wykorzystano jako ilustracje do podręczników i publikacji poświęconych historii Stanów Zjednoczonych.

Część druga artykułu już niedługo na Gettin’ English.

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

SPRAWDŹ SWÓJ POZIOM PRZED MATURĄ!

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE