Egzamin IELTS (International English Language Testing System) to jeden z najpopularniejszych testów języka angielskiego. Jeśli Twoim marzeniem jest praca, studiowanie na prestiżowej uczelni lub po prostu wiążesz swoją przyszłość z krajami anglojęzycznymi (np. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia, a nawet Nowa Zelandia), to możesz mieć pewność, że IELTS stanie się przepustką do życia za granicą.
Jeżeli przygotowujesz się do egzaminu IELTS to koniecznie sprawdź ofertę e-booków w naszym sklepie internetowym i przygotuj się na podejście do egzaminu z języka angielskiego IELTS.
Zobacz ofertę
W tym artykule przybliżamy strukturę egzaminu ustnego, abyś miał pełny obraz tego, co Cię czeka w trakcie testu. Część ustna egzaminu trwa ok 11-14 min i jest nagrywana przez egzaminatora. W odróżnieniu od większości egzaminów językowych, IELTS Speaking to rozmowa pomiędzy kandydatem a egzaminatorem. W pomieszczeniu nie ma innych kandydatów, tak jak ma to miejsce np. na egzaminie FCE. Poniżej omawiamy każdą część egzaminu ustnego z osobna. Przeczytaj nasze wskazówki i uważaj na błędy, które najczęściej popełniają zdający.
CZĘŚĆ PIERWSZA
Pierwszy etap jest bardzo przyjemny. Rozmowa, która trwa ok 4-5 minut, opiera się przede wszystkim na tematach Tobie bliskich. W swoim arkuszu, egzaminator ma przygotowane pytania z zakresu:
- rodzina i przyjaciele
- praca i studia
- miasto rodzinne i sąsiedztwo
- zdrowie i dieta
- rekreacja i czas wolny
- wakacje i turystyka
- komunikacja i technologia
- żywność
- środowisko i klimat
Przykładowe pytania na egzaminie ustnym IELTS part 1.
Let’s talk about your hometown:
– what kind of place is it?
– how long have you lived there?
– what’s the way to spend your leisure time there,
– would you say that the local people are friendly?
Porada eksperta: niemal każdy lubi mówić o sobie, prawda? Wykorzystaj część pierwszą, aby zainteresować egzaminatora swoją osobą. Zadbaj o pozytywne nastawienie, pewność siebie, uśmiech na twarzy, kontakt wzrokowy i świetny poziom językowy. Egzaminator to też człowiek – nie zanudzaj i mów na temat. W każdej części egzaminu zwraca się szczególną uwagę na: wymowę, płynność wypowiedzi oraz zakres leksykalno-gramatyczny. Jeśli wybierasz się na egzamin IELTS ze znajomością pospolitych słówek takich jak good / interesting czy funny, to nie masz co liczyć na wysoką punktację. Przygotowując się do części ustnej, zadbaj o wyszukane słownictwo oraz urozmaicone struktury gramatyczne. Rozmowa oparta tylko na czasie Present Simple to językowe samobójstwo. Nie powtarzaj również pytania egzaminatora odpowiadając na zadane pytanie. Odpowiedzi w stylu: Yes / No / I don’t know są niedopuszczalne.
CZĘŚĆ DRUGA
W drugiej części egzaminator poprosi Cię o rozwinięcie podanego tematu. Otrzymasz zestaw egzaminacyjny i masz dokładnie minutę na zebranie myśli. Możesz robić notatki jeśli chcesz czuć się pewniej. Po upływie tego czasu, wygłaszasz monolog na wskazany temat przez ok 2 minuty. Zwróć szczególną uwagę na dodatkowe punkty do rozwinięcia podane w arkuszu. Na tym etapie egzaminator nie zadaje Ci dodatkowych pytań. Po zakończeniu Twojej wypowiedzi, egzaminator może zadać Ci pomocnicze pytanie/a związane bezpośrednio z tematyką, o której mówiłeś. Spójrz na przykład części drugiej:
Describe an exciting trip you have ever had
You should say:
- when and where you went
- who you were with
- what things or places you saw
- and explain why it was exciting
Porada eksperta: najczęściej egzaminatorzy pytają o ważne wydarzenia w Twoim życiu (np. przyjęcie, ciekawy koncert, zawody sportowe, wycieczki itp.), cenne rzeczy, które posiadasz i dlaczego są dla Ciebie ważne, a także osoby, które miały ogromny wpływ na Twoje życie (np. nauczyciel, idol). Mogą pojawić się również pytania o ulubiony program telewizyjny, książkę czy film. Gdy relacjonujesz jakieś wydarzenie, możesz mieć pewność, iż pojawią się pytania typu: gdzie?, kiedy?, z kim?, dlaczego? Aby skutecznie przygotować się do części drugiej, warto nagrywać się na dyktafon! Dzięki temu sprawdzisz, czy jesteś w stanie mówić płynnie przez dwie minuty, oraz jaki zakres leksykalno-gramatyczny stosujesz w swojej wypowiedzi. Zdający bardzo często zapominają o ciekawych spójnikach np. despite, firstly, secondly, on the other hand, additionally itp.
CZĘŚĆ TRZECIA
W ostatniej części egzaminu ustnego IELTS, prowadzisz dyskusję z egzaminatorem (ok 4-5 min). Możesz mieć pewność, że pytania będą związane z ogólnymi zjawiskami, trendami, sytuacjami przyczynowo-skutkowymi, które musisz omówić z egzaminatorem. Tematyka, którą poruszasz w Part 3 jest poniekąd kontynuacją Part 2. Jeśli wcześniej mówiłeś o niezapomnianej wycieczce, to w części trzeciej egzaminator może poprosić Cię o porównanie sposobów podróżowania w przeszłości i teraźniejszości. Część trzecia wymaga od Ciebie zdolności przewidywania, porównywania, analizowania oraz udzielania opinii na wybrany temat. Najpopularniejsza tematyka to:
- technologia
- wykształcenie
- środowisko naturalne
- czas wolny
- relacje międzyludzkie
- transport
- zakupy
- sport
Przykładowe pytania
Let’s consider first of all why people travel
– Do you think that travel can really broaden the mind?
– Is it possible that people will travel to space as tourists one day?
Finally, let’s talk about the role of free time
– Do people have more free time now than in the past?
Porada eksperta: w trakcie rozmowy należy nie odbiegać od tematu i stosować rozbudowane wypowiedzi. Jak widzisz, pytania mogą być mniej lub bardziej złożone. Jeśli czegoś nie zrozumiesz, śmiało zapytaj egzaminatora. Jest to najtrudniejsza część egzaminu ustnego IELTS, co nie oznacza, że jesteś na straconej pozycji. Musisz wykazać się dobrą znajomością ciekawych wyrażeń (np. If you ask me, as far as … is concerned itp.) i jak zawsze bogatym słownictwem z danej dziedziny. Czytaj dużo przed egzaminem i ucz się tematycznie np. środowisko (zagrożenia, segregacja śmieci, przyszłość ludzkości itp.) W tej części egzaminu możesz dorzucić własne przemyślenia, życiowe doświadczenia, jak również wspomnieć, że czytałeś na ten temat ciekawy artykuł w sieci.