GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Giving advice – udzielanie rad po angielsku

5 42 409

Witaj w kolejnej mini-lekcji Gettin’ English. Mamy dla Ciebie kilka wyrażeń, które powinien znać każdy kto chce opanować język angielski na satysfakcjonującym poziomie. Na naszym kanale w serwisie YouTube pojawił się nowy film – udzielanie rad po angielsku. Poznasz m.in. najczęściej stosowane czasowniki modalne: should, ought to a także had better i wyrażenie If I were you, I would…

Dzięki darmowym lekcjom wideo szybko utrwalisz najpotrzebniejsze zwroty i słownictwo, które zastosujesz w rozmowie. Będą również pomocne na egzaminach ustnych i pisemnych takich jak matura, Cambridge English: First, TELC itd. Na samym dole dołączyliśmy pięć przykładowych problemów, liczymy na Twoją kreatywność i udzielenie ciekawej odpowiedzi w komentarzu.

JAK POPROSIĆ O RADĘ PO ANGIELSKU?

Wyobraź sobie, że masz pewien problem i chcesz poprosić najlepszego kumpla o pomoc. Sprawdźmy, jak poprawnie sformułować pytania:

What should I do? – co powinienem zrobić?
What do you think I should do? – jak myślisz co powinienem zrobić?
What do you suggest? – co proponujesz?
If you were me what would you do? – co byś zrobił na moim miejscu?
What’s your advice? – jaka jest Twoja rada?

SHOULD / OUGHT TO

Poprawne zastosowanie czasownika modalnego should jest prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem na udzielanie rad po angielsku. Spójrz na przykłady:

You should study more – powinieneś uczyć się więcej
You shouldn’t smoke cigarettes – nie powinieneś palić papierosów

Zapamiętaj, że synonimem should jest czasownik ought to. Ma wydźwięk nieco formalny i sygnalizuje wątpliwość, czy odbiorca zastosuje się do naszej wskazówki.

We ought to drink more water in summer – powinniśmy pić więcej wody w lecie.

KONSTRUKCJA HAD BETTER

Konstrukcja had better jest często tłumaczona jako „lepiej by było, żeby lub powinno się.” Zwróć uwagę, że łączy się z bezokolicznikiem bez „to”! Zwrot had better oznacza, że niezastosowanie się do sugestii może mieć negatywne skutki.

You had better do your homework – powinieneś odrobić zadanie domowe.
You’d better not leave the house – lepiej żebyś nie wychodził z domu.

IF I WERE YOU, I WOULD …

Powyższe zdanie to nic innego jak drugi okres warunkowy. To jedna z tych konstrukcji, która przypadła do gustu nie tylko mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa, ale i uczącym się języka angielskiego. Warto zapamiętać i wykorzystać wszędzie tam gdzie się da :)

If I were you, I would see the doctor – gdybym był na Twoim miejscu, zobaczyłbym się z lekarzem.
If I were you, I wouldn’t eat so much chocolate – gdybym był na Twoim miejscu, nie jadłbym aż tyle czekolady

I HAVE A PROBLEM. WHAT’S YOUR ADVICE?

Udzielanie rad po angielsku nie jest trudne, prawda? Chcemy zachęcić Cię do praktycznego stosowania wyrażeń, które poznałeś w dzisiejszej lekcji wideo. Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu. Pomożesz?

  1. I want to learn another foreign language. Which one?
  2. How to chat somebody up in a nightclub? (chat up – podrywać kogoś)
  3. I’ve got a horrible mother-in-law. Any suggestions?
  4. We want to see a film today. Do you know a good one?
  5. I’d like to go on holiday. If you were me, where would you go?

 

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

SPRAWDŹ SWÓJ POZIOM PRZED MATURĄ!

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE