GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jestem zmęczony – pytania czytelników #1

1 7 891

Prośby o pomoc w języku angielskim, to jedne z najczęstszych wiadomości, jakie dostaję od Was za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie ukrywam, że moje zasoby czasowe są mocno ograniczone i nie jestem w stanie udzielić szybkiej i wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące Was pytania w tym samym dniu. Postanowiłem więc, że dzisiaj ruszam z nowym cyklem – pytania czytelników do Gettin’ English. Będę wybierał najciekawsze zagadnienia, które są dla Was problematyczne i udzielę na nie odpowiedzi z nadzieją, iż skorzystają z tego także pozostali użytkownicy serwisu.

Rzućcie okiem na wiadomość, którą otrzymałem kilka dni temu od Weroniki. Domyślam się, że jej pytanie niewątpliwie dotyczy wielu osób, które na co dzień prowadzą szybki i intensywny tryb życia.

Obecnie mieszkam w Anglii i myślę, że dogaduję się ze znajomymi, na ile pozwala mi moja znajomość angielskiego. Piszę do Was, gdyż mam taki mały dylemat. Niekiedy znajomi zapraszają mnie do pubu, ale zazwyczaj jestem tak padnięta po ciężkim dniu w pracy, że muszę odmówić. Dlatego też, zastanawiam się jak powiedzieć po angielsku zmęczony/a. Znam i stosuję tired, ale szukam lepszych odpowiedników. Pomożecie? Będę wdzięczna za ciekawe propozycje językowe z Waszej strony :)

JAK POWIEDZIEĆ PO ANGIELSKU ZMĘCZONY?

W języku angielskim można doszukać się wielu zwrotów, dzięki którym określamy nasz poziom zmęczenia. Słowa takie jak tired lub exhausted zapewne nie są Ci obce, gdyż często pojawiają się w podręcznikach do nauki angielskiego. Trzeba jednak pamiętać, że przeciętny Wyspiarz posługuje się nieco bardziej wyszukanymi wyrazami. Jeśli ktoś z Twoich znajomych proponuje Ci wyjście na miasto, ale Ty nie czujesz się w pełni sił, możesz powiedzieć:

I’d love to go for a drink tonight, but I’m …

 • all-in – zmęczony
 • dead beat – wyczerpany (AmE)
 • dog-tired – wykończony
 • done in – wykończony
 • half-dead – ledwie żywy
 • jaded – zmęczony/ znużony
 • knackered – potwornie zmęczony
 • run-down – wyczerpany
 • shattered – wypruty
 • wiped out – wykończony
 • worn-out – wyczerpany

Warto jeszcze dorzucić przyczynę naszego zmęczenia. Ja najczęściej mówię: I’ve had a hectic day at work – miałem w pracy bardzo intensywny dzień, I pulled an all-nighter – zarwałem noc lub I feel like I’m coming down with the flu/ a cold – czuję, że dopada mnie grypa/ przeziębienie.


Mam nadzieję, że pomogłem. Jeśli interesują Was jeszcze inne zagadnienia związane z językiem angielskim i chcielibyście, aby odpowiedź pojawiła się na blogu Gettin’ English, wyślijcie do mnie wiadomość prywatną w zakładce kontakt. Can’t wait!

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. Agata Pruszyńska mówi

  Właśnie za to bogactwo językowe najbardziej kocham język angielski. Wiele rzeczy możemy wyrazić za pomocą różnych słów. Do głowy przychodzi mi jeszcze jeden przymiotnik, często używany w mowie potocznej – 'whacked’ (skonany, wykończony).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE